Zámecký sluha ujíždí na zelenou

V Jaroměřické kotlině Jevišovické pahorkatiny se nachází asi 13 kilometrů jižně od Třebíče město Jaroměřice nad Rokytnou se zhruba 4200 obyvateli. Historické jádro je památkovou zónou. Dominantou a je barokní zámek v dnešní podobě z první poloviny 18. století s přilehlým farním kostelem svaté Markéty.

Ke každému pořádnému zámku patří samozřejmě park. Ten zdejší, rozkládající se kolem obou břehů řeky Rokytné, není žádný „mrňous“. Jeho součástí je zámecká zahrada francouzského typu, další rozsáhlá část je vybudovaná v anglickém stylu. Na pořádnou porci zeleně je potřeba nasadit pořádného pracanta, chcete-li, zámeckého sluhu. Přijeli jsme se na něj podívat a popovídat si nejen o něm, ale i o údržbě rozlehlých travnatých ploch, živých plotů i stromoví.

Inspirace z Havlíčkova Brodu

„Před třemi lety jsme navštívili Dny zahradní a komunální techniky v Havlíčkově Brodě s konkrétním cílem poohlédnout se po malotraktoru, který jsme následně hodlali poptat ve výběrovém řízení. Hlavními podmínkami bylo, aby stroj nejen dobře fungoval, ale byl také výkonný a univerzálně využitelný, tedy s možností vybavení různými pracovními nástavbami. Zkrátka jsme požadovali co nejlepší a vzhledem k rozloze parku maximálně produktivní technické řešení ve formě stavebnice. Chtěli jsme co nejširší záběr a co nejobjemnější zásobník na posekanou trávu. Vítězně vyšel kompaktní malotraktor John Deere 3038R v agregaci s mezinápravovým žacím ústrojím Auto Connect 72D s nejširším záběrem v dané kategorii, konkrétně 72 palců, tedy 183 centimetrů, a sběracím zařízením Matev CLS-H 1650 se zásobníkem na 1650 litrů trávy. Součástí dodávky byl ještě čelní nakladač H165 speciálně vyvinutý pro traktory Johne Deere řady 3R a paletizační vidle. Celý komplet nám dodala společnost Agroservis Višňové,“ řekl nám úvodem kastelán zámku Jaroměřice nad Rokytnou Ing. Radim Petr. Jeho výhodou je, že má technické vzdělání. Proto dokáže kvalifikovaně komunikovat nejen s prodejci strojů, ale velmi dobře si rozumí s neméně technicky fundovanou obsluhou traktoru, zahradníkem Martinem Vodičkou – na snímku.

Podle Martina Vodičky lze žací ústrojí Auto Connect připojit k traktoru zhruba za tři minuty. Chce to praxi, přesnost a cit. Zpočátku mu tato činnost zabrala i deset minut a občas byly prý slyšet i nadávky. Pro bezproblémové najetí musí být u traktoru zapnutý přední náhon. Žací ústrojí umístěné na čepech dobře kopíruje terén, jen chvíli trvalo, než se s ním obsluha sžila. Pro zjednodušení připojení sběracího ústrojí jsou vzadu na traktoru umístěny místo klasických „koulí“ rychloupínací háky Walterscheid.

„S provozem traktoru John Deere 3038R a příslušenství jsme maximálně spokojeni. Kromě několika mušek, které jsme velmi rychle pochytali, na větší servisní zásahy zatím nedošlo. Uvažujeme o pořízení traktorového plotostřihu, který by dokázal čistý a rovný řez a současně ušetřil lidskou práci,“ uzavřel Martin Vodička.*

(Podrobnosti v Komunální technice 12/2018)

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down