21.05.2020 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Základní pravidlo: vidět a být viděn

Každý, kdo pracuje venku, potřebuje ke zdárnému výkonu svého povolání výstražné oblečení s reflexními prvky. „Ideální ochranné oděvy jsou bezpečné, pohodlné a ergonomické,“ upřesňuje Silvia Mertens, produktová manažerka společnosti MEWA, která se již dlouhá léta zabývá kompletními službami v oblasti pracovního oblečení.

Vystudovaná textilní inženýrka Mertens dobře ví, že pouze ten, kdo se ve svém zářivě oranžovém nebo žlutém oblečení cítí dobře, je také důsledně nosí. Opasky kalhot nebo střih rukávů u bundy by tedy měly být především komfortní a přizpůsobené dané tělesné aktivitě. Neméně důležité jsou i promyšleně řešené kapsy či poutka na nářadí a jiné potřeby.

Nezbytná kontrola

Výstražné reflexní pracovní oděvy musí odpovídat normě ISO 20471. Veškeré požadavky na bezpečnost splňuje i certifikovaná kolekce oblečení MEWA Dynamic Reflect, která nabízí nejrůznější možnosti kombinací.

K dispozici jsou fluorescentně oranžové nebo žluté bundy, kalhoty s kapsami i s laclem. Vše podle uvedené normy ISO 20471, třídy 2. V případě, že se bunda nosí společně s kalhotami nebo s kalhotami s laclem, jedná se o třídu 3. MEWA nabízí ve fluorescentní žluté nebo oranžové barvě i mikiny, polo trika a trika.

Pravidelná kontrola pracovního oblečení je nezbytná a doslova životně důležitá. Fluoreskující látky stejně jako reflexní prvky po určité době ztrácejí nošením, znečištěním a mechanickou zátěží na své funkčnosti.

Kombinované zkoušky

„Praním výstražného oblečení by měl být v každém případě pověřen specializovaný poskytovatel textilních služeb. Jen tak je zaručeno profesionální ošetření oděvu, rozpoznání případné vady a její odborné odstranění,“ upozorňuje Mertens.

Společnost MEWA se stále více zaměřuje na spolupráci člověka se strojem a začíná používat kombinovaný zkušební postup. Kamerový systém se speciálním softwarem prozkoumá oděv a vyhodnotí jeho stav pomocí algoritmu. Poté zaměstnanci ještě jednou každý kus oblečení zkontrolují a posoudí, zda je možné ho dále používat.

Pokud již reflexní prvky nebo fluorescentní látka neplní ochranný účel, jsou tyto části opraveny nebo vyměněny. Oblečení tak dál může splňovat svou ochrannou a výstražnou funkci.*

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down