Podzim vrcholí a brzy přijde zima. Rozbředlý sníh, vlhko a špína se v chladném počasí dostávají snadno do budov, což zejména v jejich vstupních nebo průchozích prostorech nepůsobí pěkně. Ať už jde o obchod, průmysl nebo gastronomii, všude na znečištěných a kluzkých podlahách navíc hrozí nebezpečí úrazu. Jedná se tak o rizikový faktor nejen pro zákazníky, ale také vlastní firemní tým a dodavatele.

Těmto nepříjemnostem lze předejít například včasným výběrem kvalitních a praktických rohoží MEWA.

Čistota je jistota

Na základě výsledků mnoha testů lze se vší zodpovědností říci, že fungují dokonale. Kompletně, až do posledního vlákna, pohlcují vlhkost, špínu, sůl, kamínky i prach. Nečistota zůstane v rohoži, neroznáší se do jiných místností a zabrání se předčasnému opotřebení podlahy.

Mokrý sníh, bláto, prach a špína podlahám škodí. Správným výběrem rohoží ale mohou zůstat uchráněny před nepřízní počasí a dalšími vlivy. Rohože efektivně zachycují nečistoty, díky jedinečné vrstvě na spodní straně se na nich netvoří záhyby a nekloužou. Udržovaný a čistý vstupní prostor je navíc vizitkou každé společnosti.

Praní a servis v ceně

Pokud si zákazník rohož nepronajme, ale koupí, musí se o její údržbu starat sám. Čištění a výměna špinavých rohoží jsou spojené s náklady a organizačními výdaji, což mnoho správců budov podceňuje. Rohože se musejí pravidelně a profesionálně prát, aby neztratily své vlastnosti.

Tuto logistickou výzvu přenechává stále víc podniků specializovaným poskytovatelům služeb, jako je například společnost MEWA. Ta špinavé rohože v požadovaných intervalech vyzvedne, vymění za nové, vyčistí je v průmyslových prádelnách a opět je vrátí do oběhu. Rychle, jednoduše a bez zbytečných pořizovacích nákladů.

Nabídku využívá mnoho zákazníků, což dokládá i skutečnost, že MEWA ročně vypere více než 2,9 milionů rohoží. Navíc s ohledem k životnímu prostředí a ve vlastních speciálně vyvinutých mycích linkách.

Není rohož jako rohož

Existují různé druhy rohoží, které udržují venkovní, průchozí a vnitřní prostory snadno a efektivně čisté. Jejich volba zpravidla závisí na dané lokalitě a místě využití.

Ve vstupních prostorech, kde se vyskytují převážně hrubé nečistoty a přechází se například z dílny do administrativních oddělení či do jiných místností, najde uplatnění vysoce odolná štětinová rohož MEWA. Vydrží silnou zátěž a hodí se k zachycení nečistot nebo bláta.

Klasická rohož MEWA je ideální pro vnitřní využití, například ve vstupních halách a recepcích, v prodejnách i před výtahy. Díky reprezentativnímu vstupnímu prostoru se zákazníci a hosté budou cítit dobře hned po příchodu do firmy. Kvalitní zpracování rohoží zabraňuje roznášení prachu a nečistot. Jsou protiskluzové, nekrabatí se, vypadají dlouho čistě a jsou bez nepříjemného zápachu.

MEWA nabízí kromě toho také univerzální rohož pro každé roční období. Všechny jsou k dostání v rozmanitých barvách, velikostech a ladí s různými styly interiérů.

Společnost MEWA byla založená v roce 1908. Dnes se jedná o přední firmu působící v oblasti textilního managementu. Se svými 45 pobočkami zásobuje podniky po celé Evropě pracovním a ochranným oblečením, čisticími utěrkami pro průmyslové využití, rohožemi, ale také kompletním systémem služeb pro čištění součástek. To vše včetně údržby, servisu, skladování a logistiky. Výrobky pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci je možné objednat v katalogu pod značkou World Wide Work by MEWA.

O přibližně 190 000 živnostníků, řemeslníků a zákazníků z oblasti průmyslu, obchodu nebo gastronomie se stará zhruba 5700 zaměstnanců. Roku 2020 dosáhla skupina MEWA obratu 745 milionů eur a stala se tak lídrem v oblasti textilního managementu. Společnost získala řadu ocenění za svůj závazek k udržitelnosti, zodpovědné chování a řízení značky.*

Zimní dny jsou krátké. Často bývá zataženo, viditelnost je horší. Každý, kdo pracuje venku, na ulicích, silnicích nebo stavbách, potřebuje mít výstražné oblečení s reflexními prvky. Podívejme se na tuto důležitou složku pracovního vybavení podrobněji.

„Ideální ochranné oděvy jsou bezpečné, pohodlné a ergonomické,“ říká Silvia Mertens, produktová manažerka společnosti MEWA, významného dodavatele této komodity. Vystudovaná textilní inženýrka ví, že pouze ten, kdo se ve svém zářivě oranžovém nebo žlutém oblečení cítí dobře, je také důsledně nosí. Opasky kalhot nebo střih rukávů u bundy by tedy měly být komfortní a uzpůsobené k tělesné aktivitě. Důležité jsou i promyšleně řešené kapsy či poutka na nářadí a jiné potřeby.

Výstražné reflexní oděvy musí odpovídat normě ISO 20471. Veškeré požadavky na bezpečnost splňuje kromě jiných i certifikovaná kolekce oblečení MEWA Dynamic Reflect, která nabízí nejrůznější možnosti kombinací. K dispozici jsou fluorescentně oranžové nebo žluté bundy, kalhoty s kapsami i s laclem. Vše v souladu s požadavky normy ISO 20471, třídy 2. V případě, že se bunda nosí společně s kalhotami nebo s kalhotami s laclem, jedná se o třídu 3. MEWA nabízí ve fluorescentní žluté nebo oranžové barvě i mikiny, polo trika a trika.

Pravidelná kontrola je životně důležitá

Fluoreskující látky stejně jako reflexní prvky po určité době ztrácejí nošením, znečištěním a mechanickou zátěží na své funkčnosti. Proto je pravidelná kontrola oblečení nezbytná. „Praním výstražného oblečení by měl být v každém případě pověřený specializovaný poskytovatel textilních služeb. Jen tak je zaručené profesionální ošetření oděvu, rozpoznání případné vady a její odborné odstranění,“ zdůrazňuje produktová manažerka MEWY.

Společnost MEWA se stále více zaměřuje na spolupráci člověka se strojem a začíná používat kombinovaný zkušební postup. Kamerový systém se speciálním softwarem prozkoumá oděv a vyhodnotí jeho stav pomocí algoritmu. Poté zaměstnanci ještě jednou každý kus oblečení zkontrolují, zda je možné ho dále používat. Pokud již reflexní prvky nebo fluorescentní látka neplní ochranný účel, jsou tyto části opravené nebo vyměněné. Oblečení tak dál může splňovat svou ochrannou a výstražnou funkci.

MEWA Textil-Management

Společnost MEWA byla založená roku 1908. V současnosti se jedná o přední subjekt působící v oblasti textilního managementu. Se svými 44 pobočkami zásobuje podniky po celé Evropě pracovním a ochranným oblečením, čisticími utěrkami pro průmyslové využití, rohožemi, ale také kompletním systémem služeb pro čištění součástek.

O více než 184 000 živnostníků, řemeslníků a zákazníků z oblasti průmyslu, komunálních služeb, obchodu nebo gastronomie se stará zhruba 5200 zaměstnanců. Roku 2017 dosáhla skupina MEWA obratu 672 milionů eur. Výrobky pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci je možné objednat v katalogu.

Iste poznáte príbehy o škriatkoch, ktorí ľuďom uľahčujú prácu. Nenápadní pomocníci sú vždy tam, kde ich práve potrebujete. Sú nenároční a spoľahliví. Ak sa na takých pomocníkov môžete spoľahnúť, máte naozajstné šťastie.

Škriatkovia sa ale bohužiaľ objavujú len v rozprávkach. Čistiace utierky MEWA na opakované použitie sú naopak skutočné. Okamžite použiteľné a účinné.

Servis, ktorý funguje

Každý, kto musí každý deň efektívne a naplno pracovať, dobre vie, ako je dôležité mať po svojom boku dobrých pomocníkov. Občas je nutné rýchlo zotrieť stopy od oleja, vody alebo prach. Z tohto dôvodu sú skvelou posilou v práci čistiace utierky MEWA v systéme prenájmu, ktorý funguje ako kolobeh. Zákazníci si utierky podľa potreby objednávajú, MEWA ich včas privezie a po použití sa dávajú do kontajnera SaCon®, ktorý majú zákazníci k dispozícii. Naši vodiči potom kontajnery vyzdvihnú, spoločnosť MEWA utierky ekologicky vyperie a doručí znova čisté. Spoločnosť MEWA má v ponuke čistiace utierky pre rôzne oblasti využitia. Pre znečistenie od olejov, tukov, farieb a rozpúšťadiel, ale aj pre jemné čistenie citlivých povrchov. Čistiace utierky sú ideálne pre použitie v priemysle, výrobe, dielňach a v remeselníckych firmách. S malými látkovými pomocníkmi je práca oveľa jednoduchšia.

Zdieľanie s dlhou tradíciou

Stále existuje veľa podnikov, ktoré používajú výrobky na jedno použitie. To ale nie je ani udržateľné, ani ekonomické. Spoločnosť MEWA už 113 rokov ponúka čistiace utierky v servise prenájmu a je tak priekopníkom v zdieľaní textilu. Čistiace utierky s mimoriadne dlhou životnosťou možno až 50-krát vyprať a znovu použiť. Textilný sharing znamená mať k dispozícii čistiace utierky kedykoľvek ich potrebujete, bez toho aby ste ich museli vlastniť. Uzavretý cyklus prenájmu utierok MEWA vykazuje v porovnaní s jednorazovým materiálom alebo utierkami na jedno použitie lepšiu ekologickú rovnováhu v celom pracovnom postupe. V porovnaní s využitím papierových utierok sa navyše doba čistenia skráti až o 35%.

Digitálna transformácia je prioritou

Spoločnosť MEWA smeruje dopredu tiež digitálne. Servisní vodiči sú v pobočkách aj na cestách prepojení so zákazníkmi vďaka mobilným zariadeniam. Týmto spôsobom možno priamo riešiť rôzne otázky, objednávky alebo vrátenie tovaru. Zhromaždené informácie sú odosielané do centrálnej databázy spoločnosti MEWA v reálnom čase, čo umožňuje ekologicky a ekonomicky vyhovujúcu logistiku. Ako keby ste mali k dispozícii škriatkov, malých pomocníkov. V spoločnosti MEWA je ale všetko skutočné, hmatateľné a výhodné pre zákazníkov.*

MEWA

Popisek: Čistiace utierky MEWATEX® sú odolné, extrémne pevné, odstraňujú nečistoty ako olej, alebo tuk a pohlcuje aj špony a triesky. Je možné až 50x vyprať a opäť použiť (foto: MEWA)

V novém vydání katalogu značek MEWA najdete na téměř 288 stránkách více než 10 000 produktů, které jsou potřeba při práci, včetně aktuálních modelů vybra-ných top výrobců nebo inovativních pracovních rukavic a bezpečnostní obuvi.

Katalog nabízí vybavení pro každé pracovní odvětví. Portfolio zahrnuje certifikované pracovní rukavice, bezpečnostní obuv, pomůcky na ochranu očí, sluchu, hlavy, dýchacích cest, pokožky a hygienické produkty.

Sleva do konce listopadu

Na všechny nové výrobky v katalogu mají zákazníci při objednání do 30. listopadu 2021 desetiprocentní slevu. Týká se to například bezpečnostní obuvi Albatros, která nedávno díky kombinaci pohodlí, sportovního vzhledu a vysoké ochrany obdržela ocenění German Innovation Award 21. Novinkou v řadě MEWA jsou také aktuální modely osvědčené série pracovních bot Elten Wellmaxx se silně odpruženou podrážkou.

MEWA dále rozšířila svůj sortiment v oblasti ochrany pokožky. Nabízí výrobky pro hygienu rukou od SC Johnson, mimo jiné vysoce účinný dezinfekční prostředek na ruce InstantFOAM® Complete v praktickém dávkovači Touch Free. Pro ochranu dýchacích cest a zakrytí úst a nosu na pracovišti najdete v katalogu chirurgické roušky, respirátory FFP2 nebo jednorázové ochranné masky od společnosti 3M.

Kompletní sortiment je k dostání také prostřednictvím online obchodu buy4work.mewa.shop/cz/cs.

O MEWA Textil-Management

Společnost MEWA byla založená roku 1908. Dnes je přední firmou působící v oblasti textilního managementu. Se 45 pobočkami zásobuje podniky po celé Evropě pracovním a ochranným oblečením, čisticími utěrkami pro průmyslové využití, rohožemi, ale také kompletním systémem služeb pro čištění součástek. To vše včetně údržby, servisu, skladování a logistiky. Výrobky pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci je možné objednat v katalogu pod značkou World Wide Work by MEWA.

O přibližně 190 000 živnostníků, řemeslníků a zákazníků z oblasti průmyslu, obchodu nebo gastronomie se stará zhruba 5700 zaměstnanců. Roku 2020 dosáhla skupina MEWA obratu 745 milionů eur a stala se tak lídrem v oblasti textilního managementu. Společnost získala řadu ocenění za svůj závazek k udržitelnosti, zodpovědné chování a řízení značky.

Foto: MEWA

Požiadavky na hygienu a čistotu získali počas koronavírusovej krízy nový rozmer aj v priemyselných podnikoch alebo u remeselníkov. Odklon od jednorazových výrobkov sa však prejavoval už pred pandémiou.

Stále väčšiu podporu si získavajú systémy opätovného využívania a obehového hospodárstva. Sú to výrobky s dlhou životnosťou, energetická účinnosť, optimalizácia spotreby vody, používanie ekologicky šetrných pracích a čistiacich prostriedkov a krátke lokálne dodávateľské reťazce. Tieto myšlienky rozvíja poskytovateľ textilných služieb firma MEWA so svojim servisom čistiacich utierok už viac ako 100 rokov.

Šetria čas, peniaze a zlepšujú imidž firmy

Dodávaním opakovane použiteľných čistiacich utierok s hygienickým certifikátom pomáha MEWA ako externý poskytovateľ služieb spoločnostiam v priemysle alebo obchode k jednoduchšej práci, správnemu fungovaniu strojov a k ich starostlivej údržbe. Pre malé i veľké podniky znamená využívanie opakovane použiteľných čistiacich utierok úsporu času i nákladov, ktoré idú ruka v ruke so zvýšenými nárokmi na výrobné technológie a ekologický prístup spoločnosti. V neposlednom rade sa tým tiež zlepšuje imidž firmy.

"Už v roku 1997 sme boli prvou spoločnosťou v našom odbore, ktorá získala medzinárodný ekologický certifikát normy ISO 14001. Okrem toho sme ako členovia asociácie European Textile Services Association (ETSA) globálne ekologickí. Zameriavame sa na šetrné zaobchádzanie so zdrojmi a na čo najnižšie zaťažovanie životného prostredia," vysvetľuje Elena Holanová, konateľka spoločnosti MEWA Textil-Service SR s. r. o.

V praktickom systéme prenájmu

MEWA odporúča službu, ktorá výrazne prispieva k znižovaniu množstva produkcie odpadov. Ide o opakovateľne použiteľné čistiace utierky v systéme prenájmu. Svoje uplatnenie nájdu v najrôznejších odvetviach a spoločnostiach. K dispozícii sú textilné utierky na hrubé znečistenie, ako sú oleje, tuky, farby alebo rozpúšťadlá, ponúkame však aj varianty pre jemné čistenie povrchov vo vysoko citlivých pracovných oblastiach.

Tkané utierky sa využívajú v priemysle, v autoservisoch alebo remeselných podnikoch. Čisté sú dodávané v uzavretej nádobe SaCon, znečistené si prevezmú naši vodiči a odvezú ich späť do závodov MEWA, kde sú pred opätovným použitím ekologicky vypraté. U zákazníka sú potom utierky tiež uschované v týchto priestorovo úsporných, uzatvárateľných a certifikovaných bezpečnostných kontajneroch.

"Spoločnosti, ktoré sa rozhodnú pre firmu MEWA, sa môžu spoľahnúť na systém kompletných služieb, s ktorým majú vždy po ruke správne množstvo čistých čistiacich utierok. Vo výsledku produkujú oveľa menej odpadu a šetria cenné zdroje. Atraktívna cena v porovnaní s materiálmi na jedno použitie je pre spoločnosti ďalším plusovým bodom, ktorý by nemal byť zanedbávaný," hovorí Elena Holanová.

 

MEWA Textil-Management

Kompletnému textilnému servisu sa spoločnosť MEWA venuje už od roku 1908. V zdieľaní textílií je tak priekopníkom. Dnes MEWA so svojimi 45 pobočkami zásobuje podniky po celej Európe pracovným a ochranným oblečením, čistiacimi utierkami, rohožami pre zachytávanie oleja alebo podložkami. To všetko vrátane starostlivosti, údržby, skladovania a logistiky.

Výrobky pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci je možné objednať v katalógu. O viac ako 190 000 zákazníkov z odvetvia priemyslu, remesla, obchodu alebo gastronómie sa stará približne 5700 zamestnancov. V roku 2019 dosiahla skupina MEWA obrat 734 miliónov eur a jedná sa tak o poprednú firmu pôsobiacu v textilnom manažmente. Spoločnosť bola mnohokrát ocenená za svoje úsilie v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, zodpovedného správania alebo vedenia značky.*

 

Ďalšie informácie o textilnom manažmente MEWA získate na:

MEWA Textil-Service SR s. r. o., Varšavská 29, 83102 Bratislava, Tel.: +421 2 44636097, fax: +421 2 44462908, e-mail: bratislava@mewa.sk, www.mewa.sk

MEWA Textil-Management vo filme: http://www.mewa.sk/newsroom/vsetky-videa/

 

Popisok:

Vysoko absorpčné čistiace utierky MEWA možno po vypraní použiť až 50krát. Utierky v praktickom systéme prenájmu udržujú čistotu v priemyselných a remeselných podnikoch, na rozdiel od jednorazových produktov ale nezaťažujú životné prostredie. K systému čistiacich utierok MEWA patrí tiež SaCon. Utierky pre opakované použitie sa skladujú a prevážajú v hermeticky uzatvárateľných bezpečnostných kontajneroch od spoločnosti MEWA. Foto: MEWA

Výrobce plastových produktů, společnost RS Kunststoff GmbH, je nyní stoprocentní dceřinou společností skupiny MEWA. Oba podniky spojuje více než dvacet let úspěšné obchodní spolupráce.

Specialisté na umělé hmoty sídlící v německém Hanau se věnují technologii vstřikování plastů a vyrábějí například bezpečnostní kontejnery Safety Container SaCon. Ty představují nedílnou součást systému služeb společnosti MEWA a RS Kunststoff GmbH jich pro ni vyrobí každý rok 100 000 kusů. Ve vzduchotěsně uzavíratelných kontejnerech se po celé Evropě přepravují a skladují čisticí utěrky se systémem opětovného využití.

„Jsme rádi, že je společnost RS Kunststoff nejen naším dlouholetým obchodním partnerem, ale patří už také jako lídr v inovativních technologiích formování plastů do skupiny MEWA,“ vysvětluje Bernhard Niklewitz, člen představenstva skupiny MEWA. Vedení společnosti dále zůstává v rukou dosavadních jednatelů Reinharda Schütze, Björna Roße a Ralfa Roße. Obchodní aktivity budou pokračovat beze změn, zůstává také všech 70 zaměstnankyň a zaměstnanců.

„Při našem podnikání zodpovídáme za lidi, kteří pro nás pracují,“ říká Reinhard Schütz, jednatel RS Kunststoff. „Jako součást mezinárodně působící skupiny MEWA můžeme nabídnout dlouhodobě jistý pracovní poměr,“ dodává. RS Kunststoff je expertem na technologii vytlačovacích forem a vstřikovací techniku. Věnuje se inovativním způsobům tvarování plastů a nabízí řešení nejrůznějších zakázek.*

Písal sa rok 1908, keď sa začala v detroitskom Forde výroba modelu T, hovorovo nazývaného ako Tin Lizzie alebo Plechová Líza. Bol to míľnik, ktorý "postavil Ameriku na kolesá". Presne v tom istom roku založil Hermann Gebauer v Görlitz firmu MEWA.

Továrne sa ocitli na vlne priemyslu 2.0 a začali s automatizáciou výroby. Produkty mali byť vyrábané rýchlejšie a lacnejšie, aby si ich mohli dopriať aj ľudia s nižšími príjmami. MEWA túto myšlienku nasledovala a podporovala továrne svojím inovatívnym systémom čistiacich utierok. S týmto systémom je MEWA po 112 rokoch v celej Európe dôležitým partnerom podnikov, ktoré svoju výrobu prispôsobujú priemyslu 4.0.

Bratislava, júl 2020: Montážne linky, priemyselná robotika, automatizácia, digitalizácia. Výrobné podniky sa za posledných 100 rokov veľmi zmenili. MEWA bola na čele všetkých týchto dôležitých medzníkov. Ako poskytovateľ textilných služieb podporovala podniky perfektne fungujúcim servisným systémom. Zaisťovala čistiace utierky, vyzdvihovala ich k vypraniu a znovu ich dodávala. Zrýchlenie priemyslu z 2.0 na 4.0 sa týka aj samotnej spoločnosti MEWA. Dobre zvláda všeobecnú výzvu zvýšiť produktivitu bez toho, aby musela obetovať kvalitu. Je to neustále hlavným faktorom úspechu. Vo firme MEWA tvoria ľudia a stroje zohratý tím.

MEWA je v súčasnosti vysoko výkonná, špičková spoločnosť. Výhody pre zákazníkov sú zrejmé. Prenajímajú si výhodný systém s individuálnymi službami. Klientom sú k dispozícii miestni poradcovia. Profesionálni a vyškolení vodiči dodávajú a vyzdvihujú čistiace utierky. Rovnako tak ale radi vyriešia rôzne priania, alebo požiadavky na zmeny. Klienti majú k dispozícii rozmanitý zákaznícky portál myMEWA, kde môžu sledovať a meniť dodávky, alebo využiť obsiahle webové stránky s možnosťou chatu.

MEWA v priebehu jedného storočia optimalizovala produkciu, pranie aj starostlivosť o čistiace utierky. Tie sú špeciálne tkané a preto mimoriadne savé. Sú vhodné pre údržbu náradia, strojov a povrchov vrátane podláh. Ide o vlastný vynález firmy, rovnako ako umývacie a sušiace linky, ekologické postupy, niekoľkostupňový systém kontroly kvality, alebo bezpečnostné kontajnery SaCON, ktoré hrajú v celom systéme kľúčovú úlohu. Zákazníkom v podnikoch slúžia na zabezpečenie bezpečného a praktického skladovania použitých utierok. Rovnako tak fungujú ako prostriedok na ich prepravu. Na konci každého kontrolného procesu utierky padajú utierky z pásu do SaCONu. Vážením sa zistí, kedy sú plné, takže obsahujú presne naprogramované množstvo čistiacich utierok.

Kontrolu kvality vykonajú ľudia a stroje. Vypraté utierky najprv putujú rozprestreté na páse k zamestnancom. Sú na nich nejaké zvyšky nečistôt? Diery alebo slabšie miesta? Majú správny tvar? Ak sa skúseným pohľadom zistí znížená kvalita, utierky sa vytriedia. Tie, ktoré sú v poriadku ešte prejdú aj automatickým testom. Až potom sú vyexpedované. Všetky musia byť vypraté alebo sú úplne vyradené. K tejto intenzívnej kontrole kvality je pritom potrebné len pár minút.

Pranie čistiacich utierok na 90 ° C trvá 15 minút. Tu MEWA zámerne predlžuje o 5 minút dobu tepelnej dezinfekcie, odporúčanú vedeckými inštitúciami, aby úplne bezpečne zničila všetky baktérie a zaručila hygienicky čisté utierky. Prvé pracie a sušiace linky MEWA zaviedla mimochodom už v osemdesiatych rokoch, kedy začala pre všetkých zákazníkov vyrábať jednotné utierky. Predtým sa nákladne vyrábali pre každého individuálne, s firemným logom. Cieľom inovácií je však tiež šetriť energiu, čistiace prostriedky a vodu. Vedenie spoločnosti rozhodlo už pred tridsiatimi rokmi, že investície do životného prostredia a do rastu firmy sú rovnako dôležité. Nadčasové, ako by to bol rok 2020, že? MEWA je priekopníkom, je neustále o krok napred.*

Podrobnosti na: www.mewa.sk

 

(red)

Foto: MEWA

Každý, kdo pracuje venku, potřebuje ke zdárnému výkonu svého povolání výstražné oblečení s reflexními prvky. „Ideální ochranné oděvy jsou bezpečné, pohodlné a ergonomické,“ upřesňuje Silvia Mertens, produktová manažerka společnosti MEWA, která se již dlouhá léta zabývá kompletními službami v oblasti pracovního oblečení.

Vystudovaná textilní inženýrka Mertens dobře ví, že pouze ten, kdo se ve svém zářivě oranžovém nebo žlutém oblečení cítí dobře, je také důsledně nosí. Opasky kalhot nebo střih rukávů u bundy by tedy měly být především komfortní a přizpůsobené dané tělesné aktivitě. Neméně důležité jsou i promyšleně řešené kapsy či poutka na nářadí a jiné potřeby.

Nezbytná kontrola

Výstražné reflexní pracovní oděvy musí odpovídat normě ISO 20471. Veškeré požadavky na bezpečnost splňuje i certifikovaná kolekce oblečení MEWA Dynamic Reflect, která nabízí nejrůznější možnosti kombinací.

K dispozici jsou fluorescentně oranžové nebo žluté bundy, kalhoty s kapsami i s laclem. Vše podle uvedené normy ISO 20471, třídy 2. V případě, že se bunda nosí společně s kalhotami nebo s kalhotami s laclem, jedná se o třídu 3. MEWA nabízí ve fluorescentní žluté nebo oranžové barvě i mikiny, polo trika a trika.

Pravidelná kontrola pracovního oblečení je nezbytná a doslova životně důležitá. Fluoreskující látky stejně jako reflexní prvky po určité době ztrácejí nošením, znečištěním a mechanickou zátěží na své funkčnosti.

Kombinované zkoušky

„Praním výstražného oblečení by měl být v každém případě pověřen specializovaný poskytovatel textilních služeb. Jen tak je zaručeno profesionální ošetření oděvu, rozpoznání případné vady a její odborné odstranění,“ upozorňuje Mertens.

Společnost MEWA se stále více zaměřuje na spolupráci člověka se strojem a začíná používat kombinovaný zkušební postup. Kamerový systém se speciálním softwarem prozkoumá oděv a vyhodnotí jeho stav pomocí algoritmu. Poté zaměstnanci ještě jednou každý kus oblečení zkontrolují a posoudí, zda je možné ho dále používat.

Pokud již reflexní prvky nebo fluorescentní látka neplní ochranný účel, jsou tyto části opraveny nebo vyměněny. Oblečení tak dál může splňovat svou ochrannou a výstražnou funkci.*

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2020)

V domácnosti si to už nevieme predstaviť inak: sklo, papier ani plast už neputujú do odpadu, ale sa odovzdávajú na zberné miesta na recykláciu. Výhoda: úspora nákladov v rámci poplatkov za likvidáciu odpadu a dobrý pocit, že sme urobili niečo pre životné prostredie.

To, čo platí doma, možno uplatniť aj v podniku. Ako to funguje, ukazuje spoločnosť MEWA, poskytovateľ textilných služieb, svojím premysleným systémom utierok na opakované použitie.

Myšlienka nezahadzovať čistiace utierky, ale ich oprať a priniesť klientovi opäť čisté, tvorí už 111 rokov podstatu obchodného modelu spoločnosti MEWA. Trendy v remeselnej činnosti a priemysle tiež jasne ukazujú, že používať namiesto vlastniť sa stáva pravidlom.

Zdieľanie textílií zodpovedá duchu doby a predstavuje trvalú udržateľnosť. Znamená to mať čistiace utierky k dispozícii až vtedy, keď ich potrebujete, bez toho, aby ste ich museli vlastniť.

Desať dobrých dôvodov na to, prečo používať textilné čistiace utierky v praktickom systéme opakovaného použitia:

  1. Presná dodávka

Servisní vodiči dodávajú čisté utierky včas, spoľahlivo a v pevne dohodnutých termínoch. Počítačové plánovanie trás je zárukou včasného zásobovania. Znečistené utierky MEWA vyzdvihne, následne operie a potom opäť vydá zákazníkovi.

  1. Správne množstvo

Na začiatku je poradenský rozhovor. Ktorú čistiacu utierku budete potrebovať? Robustnú na utieranie alebo utierku bez útkových slučiek na leštenie? Koľko utierok budete potrebovať? Podľa toho podnik MEWA vybaví.

  1. Vysoká kvalita

Čistiace utierky vykazujú nadpriemernú trvácnosť aj pri silnom namáhaní a možno ich prať a opakovane použiť až 50krát. Súčasťou tkáčovne spoločnosti MEWA je vlastné podnikové skúšobné laboratórium. V ňom sa kontroluje kvalita, výkonnosť a trvácnosť utierok, čím sa zaisťuje ich stála kvalita.

  1. Výmena pri opotrebovaní

Ak sa pri kontrole kvality, ktorá nasleduje po opratí, zistí, že je utierka opotrebovaná, automaticky ju nahradí novou.

  1. Pre každý odbor tá pravá čistiaca utierka

Štyri stupne kvality tkaniny primerane spĺňajú požiadavky a nároky v oblasti priemyslu, remeselných činností a dielní. Preto majú čistiace utierky MEWA univerzálne použitie vo všetkých odvetviach bez toho, aby museli ponúkať nespočetné množstvo riešení pre veľa rozličných špecializovaných oblastí. Z toho profitujú malí aj veľkí zákazníci, pretože ponuka služieb je premyslená do najmenších detailov a je výhodná aj pre mimoriadne malé podniky.

  1. Poriadok v podniku

Čistiace utierky sa po použití riadne uskladnia v bezpečnostných kontajneroch MEWA, ktoré zaručujú bezpečné skladovanie a spoľahlivú prepravu.

  1. Flexibilné riešenie

Zmena množstva spotrebovaných utierok nepredstavuje problém, možno ho individuálne prispôsobovať.

  1. Náklady – outsourcované a minimalizované

Ten, kto outsourcuje celú logistiku spojenú s optimálnym zásobovaním čistiacimi utierkami, si ušetrí čas aj námahu a zdroje, ktoré sa mu uvoľnili, môže použiť na inom mieste. Inteligentný systém opakovaného použitia MEWA ušetrí zákazníkovi organizačné náklady na získanie, skladovanie a logistiku, ale aj náklady spojené s dodržiavaním predpisov týkajúcich sa životného prostredia a likvidácie odpadov.

  1. Dobrá bilancia – aj pre životné prostredie

Kolobeh služieb textilných expertov spoločnosti MEWA je udržateľný: pranie, ktoré chráni zdroje, čistenie odpadových vôd, spätné získavanie tepla. Tým si môže každý zákazník zlepšiť aj svoju vlastnú ekologickú bilanciu.

  1. Náklady – vypočítateľné a transparentné

Za celý objem služieb vystaví MEWA zákazníkovi každý mesiac faktúru. Nevznikajú žiadne „skryté“ náklady. Keď porovnáme výdavky s finančnými nákladmi za jednorazové čistiace utierky, spravidla sa servisný systém MEWA javí ako absolútne výhodná alternatíva.

MEWA Textil-Management

Kompletnému textilnému servisu sa spoločnosť MEWA venuje už od roku 1908. V zdieľaní textílií je tak priekopníkom. Dnes MEWA so svojimi 45 pobočkami zásobuje podniky po celej Európe pracovným a ochranným oblečením, čistiacimi utierkami, rohožami pre zachytávanie oleja alebo podložkami. To všetko vrátane starostlivosti, údržby, skladovania a logistiky. Výrobky pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci je možné objednať v katalógu.

O viac ako 188 000 zákazníkov z odvetvia priemyslu, remesla, obchodu alebo gastronómie sa stará približne 5600 zamestnancov. V roku 2019 dosiahla skupina MEWA obrat 704 miliónov eur a jedná sa tak o poprednú firmu pôsobiacu v textilnom manažmentu. Spoločnosť bola mnohokrát ocenená za svoje úsilie v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, zodpovedného správania alebo vedenia značky.*

Více informací: www.mewa.sk, www.mewa.cz

Zdroj: MEWA

(Podrobnosti v Komunální technice 4/2020)

 

Každý den chodí do práce v oděvech od firmy MEWA asi 1,2 milionu lidí. Mnoho z nich pracuje v profesích, které jsou dnes zcela nepostradatelné. MEWA zásobuje lékaře, laboratoře, lékárny, policisty, armádu, výrobce potravin, obchodníky, pečovatelská a další zařízení.

Matthias Zoch (foto), vedoucí environmentálního a procesního inženýrství firmy MEWA, v této souvislosti vysvětluje, proč je možné se na hygienicky ověřené procesy praní naprosto spolehnout.

Mohou viry přežít prací procesy MEWA?

Ne, naše postupy jsou hygienicky ověřené a bezpečné, na rozdíl od prádla, které je vypráno v běžné domácí pračce. Proto jsou společnosti ve velmi citlivých oblastech, jako je například potravinářská výroba nebo lékařská péče, na bezpečné straně břehu, pokud si nechají oblečení svých zaměstnanců prát profesionály. Nákaza prostřednictvím textilií vypraných v naší společnosti není možná. Náš hygienický management zajišťuje mikrobiologickou nezávadnost praných a dodaných textilií. Toto profesionální průmyslové praní nepřežije žádný virus.

Platí to také pro koronavirus?

Všechny naše prací procesy pro pracovní oděvy probíhají při teplotách mezi 60 a 75 °C, které spolu s námi používanými dezinfekčními prostředky koronavirus zcela paralyzují. Virucidní účinnost těchto prostředků byla potvrzena. Všechny naše společnosti, ve kterých se perou pracovní oděvy, mají speciální pečeť pro textilní hygienu. U čisticích utěrek jsou teploty praní ještě vyšší. Činí 90 °C po dobu nejméně 15 minut. Institut Robert-Koch definuje tepelnou dezinfekci při teplotě 90 °C s dobou trvání 10 minut. Naše mycí procesy jsou výrazně delší, a proto jsou dezinfekční. Všechny bakterie jsou zcela zničeny.

Na co je potřeba dávat pozor u použitých lékařských a zdravotnických oděvů?

V tomto případě je nutno jednat s nejvyšší opatrností. U nás obecně platí pro vyzvednutí a opětovné doručení textilií přesné požadavky, aby se zabránilo případnému přenosu. Ve zdravotnictví jsou tyto požadavky obzvlášť vysoké a v zásadě vylučují možný přenos choroboplodných zárodků. Oblečení, které nosí lékařský nebo zdravotnický personál, shromažďujeme ve speciálním pytli na prádlo, který má uvnitř ve vodě rozpustný vak. V něm jsou textilie umístěny do pračky s následným dezinfekčním praním. Oblečení je pak naprosto dezinfikováno.

Lze se prostřednictvím textilií nakazit koronavirem?

Není známo žádné nakažení způsobené textiliemi. Všechna dosud známá nakažení se přenášely přímým kontaktem, protože podle současných znalostí je přenos koronaviru srovnatelný s běžným virem chřipky. Jedná se o infekci kapénkovou nebo způsobenou dotykem. Kromě nich nejsou známé žádné další případy onemocnění přenesených pouhým vzduchem. To je důvod, proč bychom v současné době měli být od sebe vzdáleni nejméně jeden a půl metru. Zpravidla jste mimo dosah kapének produkovaných kýcháním, kašlem či mluvením. Všechny naše prací procesy pracovních oděvů probíhají při teplotách mezi 60 a 75 °C. Ty spolu s námi používanými dezinfekčními prostředky koronavirus zcela paralyzují.*

 

Odkaz na videa: https://www.mewa.cz/newsroom/vsechna-videa/

 

Zdroj: MEWA

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down