16.08.2023 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žací stroj Iseki SF 450 odvádí spolehlivou práci

Na pěti katastrálních územích o celkové rozloze 1617 hektarů se v okrese Kolín nachází městys Červené Pečky. V obci a jejích deseti částech žije více než 2000 obyvatel. Komunální služby zde zajišťuje technický úsek obecního úřadu. O veřejnou zeleň pečují čtyři jeho pracovníci a od jara do podzimního sběru listí mají práce více než dost. Aby bylo možné ji zvládnout, je technický úsek v Červených Pečkách vybaven potřebnou profesionální technikou. Při údržbě městské zeleně je již několik let důležitým pomocníkem žací stroj Iseki SF 450. 

S žacím strojem Iseki SF 450 pracuje již několik sezón Václav Pech. „Obsluha stroje vyžaduje pochopitelně určitý cvik. Jeho největší výhodou je výkonnost a obratnost, ve svažitějším terénu využiji i pohon 4 x 4 a problém nedělají ani nájezdy na vyšší obrubníky. Musí se ovšem jezdit s rozumem, což platí i při sečení za deště. Tento žací stroj zpracování vlhké trávy zvládá, ale pracovní rychlost se musí přizpůsobit podmínkám. Právě když počasí není ideální, ocením komfort kabiny vybavené topením a klimatizací. A to nejen při sečení, ale i při podzimním úklidu listí, protože sezóna končívá až koncem listopadu a to už po ránu žádné teplo nebývá. Velkou výhodou stroje je i možnost výsypu posečené trávy přímo do přistavených kontejnerů, kterých máme k dispozici několik. A kapacitu zásobníku využijeme například i při úklidu odpadků po akcích, či přepravě různého materiálu. Nicméně prioritou je samozřejmě sečení ať již se sběrem, nebo bez sběru,“ hodnotí Václav Pech práci žacího stroje.

V průběhu odpracovaných sezón se u stroje setkal pouze s běžnými provozními závadami. „Jediným větším servisním zásahem byla výměna turbíny, která už neměla potřebný výkon. Ale to je pochopitelné, jde o extrémně namáhaný komponent, na jehož životnosti se podepisuje i prašné prostředí. Jinak se na stroji měnily pouze opotřebitelné součástky, jako jsou nože nebo čepy, či poškozené zrcátko. Musím říci, že originální nože jsou vyrobeny z opravdu kvalitního materiálu a vydrží hodně. Všechny pozemky nelze před sečí pokaždé procházet, takže tu a tam se na nějakou nežádoucí překážku narazí. Většinou ale nože přibrousím zhruba jednou za měsíc a to stačí. Co ovšem dělám denně, je promazávání předních kol žacího ústrojí a čištění kladky, která napíná řemeny. Ty nejsou nikterak levné, takže se péče určitě vyplatí a sníží provozní náklady. A pravidelné čištění vyžaduje i síto ve sběrném koši,“ zdůrazňuje Václav Pech.  

Stroj většinou odpracuje šest motohodin za den a spotřeba se pohybuje okolo 20 litrů nafty. „Záleží samozřejmě na terénu a hustotě travního porostu. Na jaře je spotřeba vyšší, pak se snižuje. Po katastru se žací stroj pohybuje po vlastní ose, ale i to v pohodě zvládá,“ doplňuje Václav Pech.

Iseki práci zvládá

Běžný počet sečí se sběrem se v Červených Pečkách pohybuje mezi šesti a sedmi za rok. „Pozemky sečeme většinou v třítýdenních intervalech, na jaře i jednou za čtrnáct dní. Tam, kde se nepohybují lidé, mulčujeme většinou čtyřikrát až pětkrát za sezónu, ale mulčovat se nedá pořád, občas je třeba posečenou hmotu sebrat. Nicméně žací stroj Iseki zvládá se zodpovědnou obsluhou obojí. Za den bez problémů naplní kontejner o objemu 10 m³ a v činnosti je prakticky denně. Na vysoké úrovni je i servisní zázemí. Běžný servis nám zajišťuje společnost Jetýlek z nedalekého Kolína, pokud je potřeba nějaký náhradní díl, nebývá s jeho včasným dodáním problém a spolehnutí je i na dovozce značky Iseki, společnost Eurogreen CZ, která má svoji pobočku v Havlíčkově Brodě a její zástupci vždy ochotně poradí,“ uzavírá Jaroslav Kopecký, vedoucí obecního úřadu v Červených Pečkách. 

Profesionální žací stroj

Model žacího stroje Iseki SF 450 je poháněn čtyřválcovým dieselovým motorem se zdvihovým objemem 2197 cm³ a o výkonu 55 koní. Pojezdová rychlost dosahuje až 22 km/h. Žací lišta se zadním výhozem a centrálním sběrem má pracovní záběr 152 cm a žací ústrojí je tvořeno 2 x 2 výkyvnými noži. Posečená travní hmota je pomocí sací turbíny transportována (2 volitelné režimy otáček turbíny) do sběrného koše s kapacitou 1300 litrů. Koš je hydraulicky vyklopitelný do výšky 210 cm s přesahem 38 cm. Výkon sečení dosahuje až 13 000 m2/h.*

Více v časopisu Komunální technika 8/2023.

1 – Žací stroj Iseki SF 450 pracuje v Červených Pečkách již sedm sezón

2 – Sběrný koš s kapacitou 1300 litrů lze vysýpat do výšky 210 cm

3 - Žací lišta se zadním výhozem a centrálním sběrem má pracovní záběr 152 cm (ilustrační foto)

4 – Uživatel si může vybrat, zda zvolit variantu s kabinou, nebo bez ní. V Červených Pečkách si obsluha kabinu s topením a klimatizací pochvaluje

5 – Ke stroji je možné připojit přívěs. Může tak pomoci i v dopravě

6 – Ke každodenní rutině patří mimo jiné promazání předních kol žací lišty

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down