11.07.2022 | 08:07

Není potřeba zkoušet jinou značku

Zhruba 25 sezón seče Martin Dostál s krátkými přestávkami travnaté plochy ve Žďáru nad Sázavou i v okolí města. Mnoho let tuto činnost vykonává s výraznou pomocí žacích strojů Iseki SXG 326. Vystřídal jich již několik a rozhodně by neměnil.

Technické služby včetně péče o městskou zeleň zajišťuje ve Žďáru nad Sázavou akciová společnost SATT, pro kterou Martin Dostál pracuje se svými kolegy jako subdodavatel.

„Ve Žďáru nad Sázavou se v sezóně věnuje péči o zeleň zhruba dvacet lidí. Město má asi 120 hektarů veřejných travnatých ploch, jejichž sečení je třeba zajistit ve stanovených lhůtách. Plochy jsou rozdělené do tříd podle důležitosti a od toho se odvíjí roční počet sečí. Náměstí a jeho okolí sečeme podle vegetačních podmínek i osmkrát za rok, pak následují hlavní komunikační tahy a jejich okolí, na sídlištích jsou potřeba většinou čtyři seče a do čtvrté třídy spadají méně důležité okrajové plochy. Převážná většina ploch se seče se sběrem travní hmoty, která se dále zpracovává v kompostárně. Kromě péče o městskou zeleň pracujeme i v několika okolních obcích a staráme se o údržbu průmyslových areálů nejen ve Žďáru, ale jezdíme například i do Velkého Meziříčí. Se sečením většinou začínáme na přelomu dubna a května a končíme sběrem listí koncem listopadu. Abychom vše stihli, nebývají v sezóně výjimkou ani dvanáctihodinové směny,“ popisuje Martin Dostál rozsah zajišťovaných prací, k jejichž zabezpečení momentálně vlastní tři žací stroje Iseki SXG 326. „Kromě toho do naší pracovní skupiny patří ještě minimálně tři pracovníci s křovinořezy a další na úklid a transport posečené travní hmoty. Žací stroje Iseki, konkrétně tři modely SXG 323, využívá také další pracovní četa,“ doplňuje Martin Dostál. Jak zdůraznil, městské travnaté plochy jsou ve Žďáru poměrně členité, proto je při jejich údržbě velkou výhodou dokonalá znalost terénu získaná mnoha léty praxe.

K výběru pomohla náhoda

Když Martin Dostál před lety se sečením začínal, používal méně výkonné stroje, které přestávaly vyhovovat. „Na jedné prezentační akci, kterou jsem náhodně navštívil, mě zaujal žací stroj Iseki, ale nebyla možnost si jej na místě vyzkoušet. Nicméně na následně domluvené schůzce s obchodním zástupcem dovozce, společnosti Eurogreen CZ, jsem si stroj vyzkoušet mohl a práce s ním se mi zalíbila. Pochopitelně od dosud využívaných strojů se lišil také vyšší pořizovací cenou, takže jsem koupi chvíli rozmýšlel. Nicméně mohu říci, že investice se vyplatila, protože produktivita práce se velice podstatně zvýšila, což je důležité, jelikož jako živnostník jsem placen podle odvedeného výkonu, což v tomto případě znamená podle množství posečených metrů,“ vypráví Martin Dostál. Práce postupem času přibývalo, proto bylo třeba posílit i technický park. Tak postupně přibyl druhý a poté i třetí stroj stejné značky. „Mohu říci, že za celou dobu užívání se nevyskytl podstatný technický problém. Nejstarší stroj jsme již sice vyměnili za nový, ale to není vůbec divu. Každý z žacích strojů odpracuje podle podmínek zhruba 550 motohodin za rok, nasazení je tedy stoprocentní. S výkony a spolehlivostí jsem naprosto spokojen a vyzkoušenou značku rozhodně nehodlám měnit,“ dodává Martin Dostál.

Pravidelnou péčí k dlouhověkosti

Ani sebelepší technika by ale nevydržela bez odpovídající péče a servisu. Velkou výhodou je, že obsluha strojů je stabilní a zná dokonale nejen terén, ale i vlastní stroj. „Používané žací stroje jsou technicky docela jednoduše řešené, nenajdete v nich žádnou složitou elektroniku, takže leccos si můžeme opravit sami a nemusíme se spoléhat na servisní středisko. I když to sídlí v nedalekém Havlíčkově Brodě a s jeho službami i zajištěním náhradních dílů jsme naprosto spokojeni. Například žací ústrojí, lanka a pneumatiky máme stále v rezervě, jejich výměna je jednoduchá, při jejich případné výměně tak nedochází ke zbytečným prostojům. K prodloužení životnosti pochopitelně přispívá i pravidelná běžná údržba, na kterou dbám. Například chladiče čistíme každý druhý den, hlídáme i pravidelnou včasnou výměnu olejů a podobně,“ říká Martin Dostál.

1 – Při sečení veřejné zeleně ve Žďáru nad Sázavou pracují tři stroje Iseki SXG 326

2 – Pohonnou jednotkou žacího stroje Iseki SXG 326 je tříválcový dieselový motor s výkonem 27 koní

3 – Sběrný koš má kapacitu 600 litrů

4 – Žací ústrojí pracuje se záběrem 137 cm*