25.10.2017 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za necelé tři minuty je hotovo

Připojení nového čelního nakladače John Deere Quik-Park k traktoru je rychlé a bezpracné. Najedete k němu, přední nápravou sklopíte odstavnou podpěru a nakladač sám zapadne do svých čepů. Pak už jenom stačí zajistit čepy a propojit okruhy hydrauliky. Za necelé tři minuty můžete vyrazit.

Odložení je stejně snadné, proto můžete mít nakladač na traktoru jen tehdy, když jej opravdu potřebujete. Pokud ne, sundáte ho. Nic vám nebude bránit ve výhledu a budete obratnější i rychlejší při práci ve stísněných prostorách.

Právě v jednoduchosti připojování a odpojování nářadí k traktorům John Deere tkví jedna z jejich největších a současně jedinečných předností. Jako další příklad může sloužit také třeba žací ústrojí AutoConnect, které připojíte během pár sekund, aniž byste vůbec museli opouštět své sedadlo. Nebo ovládání pojezdu tlačítky systému Hitch Assist umístěnými na levém zadním blatníku traktorů John Deere řady 4R, jejichž pomocí si usnadníte připojování přívěsů a návěsů.

Díky těmto vymoženostem se tak můžete vždy věnovat jenom své práci, nemusíte sebou vozit nářadí, které nepotřebujete, ani zbytečně ztrácet čas jeho složitým montováním.

Ale zpátky k nakladačům. Dalším unikátem značky John Deere je to, že každá řada kompaktních traktorů (celkem jich je šest) má svůj vlastní, vyvinutý výrobcem přímo na míru s ohledem na výkon motoru, rozměry stroje i nosnost náprav. Proto při práci s ním traktor může vždy odevzdat vše, co v něm je. Unese víc, dosáhne dál a je svižnější, jelikož jsou takové i pracovní cykly při zdvihání, spouštění, nabírání či vysýpání.

Zásluhou propracované geometrie ramen je navíc vždy stabilní, a tudíž se s ním pracuje naprosto bezpečně. Pro výjimečně náročné nasazení ho lze ještě dotížit závažím v zadních kolech nebo v zadním tříbodovém závěsu.

Třetí výhodou nakladačů John Deere je jejich ovládání pomocí joysticku, jež opravdu stojí za vyzkoušení. Je velice citlivé s jemným nástupem a naprosto přesné. V základní výbavě vyšších řad traktorů 3R a 4R najdete joystick s vestavěným tlačítkem třetí funkce, umožňující například ovládání vícefunkční lopaty (zvednout její čelo, spustit, vyklopit, uchopit...).

Došlo na ni až teď, ale klidně mohla být vzhledem ke svému významu zmíněna už na začátku. Čtvrtou nezpochybnitelnou předností nakladačů John Deere je jejich kvalita a z ní vyplývající spolehlivost i výdrž. Poznáte ji, hned jak usednete za volant. V čepech nenajdete žádné „zemědělské“ vůle, naopak se otáčí ve svých trvanlivých pouzdrech a ložiskách naprosto bez jakýchkoliv rázů, nikde se nic neviklá a ramena se pohybují přesně tam, kam je pošlete joystickem.

Z toho pramení jak naprostá přesnost, tak odolnost a obdivuhodná trvanlivost. Uvedené platí jak pro nakladač samotný, tak pro nářadí v jeho hlavici.*

Pavel Pánek

(Podrobnosti v Komunální technice 10/2017)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down