Za každý rok tisícovka slevy

Některé věci je lepší neměnit, protože je máme rádi takové, jaké jsou. Třeba Harley-Davidson nedá dopustit na svůj klasický vidlicový dvouválec. Jiná americká legenda, John Deere, má také pár takových nesmrtelných kousků a mezi ně rozhodně patří komunální traktory řady 3E.

Léta ubíhají, vývoj jde mílovými kroky dopředu a John Deere nezřídka udává jeho směr. Ovšem traktor 3036E v jeho nabídce pořád zůstává, protože se vzhledem ke své ceně a vlastnostem dobře prodává. Letos k němu navíc přibyl téměř totožný, jen nepatrně silnější John Deere 3038E.

Vyvolená řada

Podobný souběh šťastných okolností se vyskytne maximálně jednou za sto let. Přesně tolik jich totiž letos uběhlo od spuštění sériové výroby traktorů John Deere a to se musí pořádně oslavit. Proto dovozci přišli s tím, že k jednomu vytipovanému komunálnímu traktoru dají tisícikorunovou slevu za každý rok historie, tedy celkem 100 000 Kč! Výběr byl velice pečlivý, aby radost zákazníků byla co největší. A hádejte, na které stroje nakonec volba padla? Ano, samozřejmě na nesmrtelné traktory řady 3E.

I s nakladačem

Co by to ale bylo za akci, kdyby do ní nebylo zahrnuto to nejdůležitější nářadí – čelní nakladač? Právě ten si většina zákazníků kupuje přímo s traktorem, jelikož jde zejména v komunálních službách o takřka nepostradatelnou výbavu. John Deere „šije“ vlastní čelní nakladače svým traktorům přímo na míru. Zvláště pro řadu 3E byl vyvinut nakladač John Deere D160. V soupravě s ním stojí traktor John Deere 3036E nebo novější 3038E přesně 659 000 Kč včetně DPH (554 628 Kč bez DPH). V rámci letošního stoletého výročí tahle cena ale klesla o sto tisíc na 559 000 Kč (461 983 Kč bez DPH).

Jen do 25. června

Ale pozor, jenom přechodně! Výroční sleva platí od začátku dubna pouze do 25. června 2018, kdy už musí být traktor předán zákazníkovi. Uvažujete-li o nákupu osvědčeného a spolehlivého traktoru, který něco snese i vydrží, a potřebujete-li k němu i dobrý čelní nakladač, moc se nerozmýšlejte a neváhejte, příští takové výročí se bude opakovat až v roce 2118.

Bezvadný soulad

„Čím si tyhle traktory vlastně svoji neutuchající oblibu získaly?“ mohl by se oprávněně ptát nejeden z čtenářů, „vždyť vlastně ničím neoslňují. Ve stáji komunálních traktorů má John Deere i modernější, silnější a lépe vybavené stroje!“

Ano, to je pravda, záleží ale na tom, jak na „Éčkové“ trojky hledíme. Ony totiž vynikají jednoduchostí a bezvadným sladěním všech vlastností do jednoho všestranného celku. Pojďme se na parametry podívat podrobněji: stálý pohon všech kol, hydrostatická převodovka s pedály TwinTouch, uzávěrkou diferenciálu a pojezdovou rychlostí až 24 km/h, neobyčejně úsporný a tichý přeplňovaný, vodou chlazený vznětový tříválec s objemem 1,5 litru, výkonem 36,6 koně (30 koní na vývodovém hřídeli) a točivým momentem 120 Nm při 1800 otáčkách za minutu, přímé vstřikování paliva usnadňující starty za chladného počasí, hydraulické řízení, otevřená hydraulická soustava s dodávkou 35,2 l/min (z toho 15 l/min na řízení a 20,2 l/min pro pohon nářadí), zadní tříbodový závěs kategorie 1 s nosností 946 kg (615 kg ve vzdálenosti 61 cm za konci ramen), nezávislý zadní vývodový hřídel se spojkou uloženou v olejové lázni, 540 ot./min a brzdou hřídele, provozní brzdy s kotouči uloženými v olejové lázni, opět kvůli delší životnosti…

Traktor vážící 1050 kg má nosnost 946 kg již zmíněnou u zadního tříbodového závěsu a v tahu se vypořádá dokonce s hmotností 2500 kg.

A tohle všechno dohromady je dodáváno v jednom dostupném balíku za velmi příznivou cenu, díky výroční slevě zejména právě teď.

Jako v autě

Stačilo? Jestli ne, dá se pokračovat: Za volantem, který je stavitelný, oceníte zejména polohovatelnou pohodlnou, měkce čalouněnou sedačku s vysokým opěradlem, přehlednou palubní desku a velice snadné ovládání s některými prvky na pravém blatníku, komfortem srovnatelné s osobními automobily. Případně si můžete dopřát volitelnou kabinu KS 175 vybavenou topením, stěračem a ostřikovačem, dodávanou německým výrobcem Matev v originální značkové zelené barvě. Od něj pochází i přední tříbodový závěs s rychloupínáním nářadí či přední vývodový hřídel.

Hbitý dříč

Čelní nakladač John Deere D160 je určen výhradně pro traktory řady 3E. Unese 531 kg a dosáhne do výšky 1993 mm, v níž má dopředný přesah 750 mm. Síla na otočném čepu (tzv. trhací síla usnadňující plnění lopaty) odpovídá hmotnosti 811 kg.

Nad většinou ostatních sourozenců z vlastní stáje vyniká zejména úhlem sklopení 45°, důležitým při vysypávání lopaty, naklopení 30° a také rychlostí pracovních cyklů, vycházející z výkonné hydrauliky traktoru. Ramena se zvednou nahoru za 2,78 sekundy a spustí za 2,5 sekundy. A nejlepší parametr – rychlovýklop – nakonec: lopata se vyklopí za 1,5 sekundy a naklopí zpátky za 1,55 sekundy. S takovým nakladačem budete opravdu rychlejší než většina ostatních, byť by sedlali dražší a výkonnější traktory.

Větší smysl

Traktory John Deere 3036E a 3038E jsou dobré, dostupné, hospodárné stroje, jejichž odolnost a spolehlivost prověřila léta provozu mnoha spokojených vlastníků. Ve spojení s výjimečně rychlým nakladačem John Deere D160 s pořádně osvalenými rameny dává jejich pořízení ještě větší smysl. Nemluvě o lákavé výroční slevě 100 000 Kč. Tak ji rozhodně nepromarněte!*

Pavel Pánek

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2018)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down