29.02.2024 | 09:02

Výkonný pomocník pro údržbu travnatých ploch

Nedaleko od Prahy poblíž dálnice D 1 leží obec Čestlice. I když velkou část její zastavěné plochy zabírá obchodní zóna a zábavní centrum, stále zbývá dost zelených ploch, o jejichž údržbu je třeba se postarat. V Čestlicích k tomuto účelu využívají profesionální travní sekačku Grillo FD 900 4WD.

„Plochy veřejné zeleně, které jsou v péči obce, se stále rozšiřují a dosavadní strojový park už našim požadavkům nestačil. Nejvýkonnějším používaným strojem byla traktorová sekačka Husqvarna, která se už přiblížila k hranici své životnosti a předpokládaná cena generální opravy nedávala smysl ji hospodárně udržovat v provozu. Proto bylo rozhodnuto pořídit novou profesionální travní sekačku, která splní několik základních požadavků nutných pro bezpečnou, kvalitní, rychlou a uživatelsky příjemnou údržbu veřejné zeleně. Ve výběru jsme od začátku jednoznačně upřednostňovali stroj se sběrem posečené travní hmoty,“ popisuje Ing. Zdeněk Kysela, vedoucí oddělení investic obecního úřadu Čestlice.

Důležitá je kvalita stroje i obchodní podmínky

V užším výběru figurovaly tři značky, z nichž při porovnání pořizovací ceny a požadovaných technických parametrů vyšla vítězně sekačka Grillo FD 900 4WD.

„V její prospěch hovořily také reference dosavadních uživatelů i dodavatele, kterým je společnost PEKASS a. s., jejíž servisní středisko v Uhříněvsi již mnoho let spolehlivě a kvalitně pečuje o další komunální techniku, kterou obec Čestlice vlastní. Ať už je to traktor s přívěsem, mulčovač, rozmetadlo na posypovou sůl, sněhové radlice a podobně. Časově a finančně dostupný značkový záruční a pozáruční servis a dodávky náhradních dílů jsou samozřejmostí a rychlost, vstřícnost a profesionalita vždy byly přednostmi servisu, na který jsme se mohli pokaždé spolehnout. Navíc součástí nabídky společnosti PEKASS byla také varianta operativního leasingu na dobu 48 měsíců. Po uplynutí této doby bylo možné stroj odkoupit za zůstatkovou hodnotu, prodloužit smlouvu na další období nebo stroj vrátit a vyměnit za nový,“ vysvětluje Zdeněk Kysela důvody výběru.

Vybraný stroj nejdříve důkladně vyzkoušeli

Dodavatel navíc poskytl zcela nový vybraný model sekačky k vyzkoušení s možností stroj vrátit a pouze uhradit nájemné 400 korun za odpracovanou motohodinu.

„Obchodní podmínky byly nastavené tak, že pokud bychom byli se strojem spokojeni, byla by nám částka odpovídající nájemnému odečtena od kupní ceny. Vzhledem k tomu, že pracovníci obce obsluhující sekačku, kterou vyzkoušeli i při podzimním sběru spadaného listí, byli s jejími výkony, kvalitou práce a komfortem ovládání spokojeni, rozhodli zastupitelé obce nabídku společnosti PEKASS přijmout a stroj slouží obci v plném provozu. A na vzhledu obecních travnatých ploch i fotbalového hřiště je to bezesporu vidět,“ dodává Zdeněk Kysela.

Více v časopisu Komunální technika 2/2024.*

1 - Hydrostatický žací stroj Grillo FD 900 4WD pracuje se záběrem čelního žacího ústrojí 126 cm

2 – Stroj je vybaven sběrným košem s kapacitou 750 litrů

3 –  Vyklápění koše je možné do výšky 1950 mm se zadním přesahem 30 cm