Všechny trumfy pěkně v jedné ruce

Jde-li o sílu, tak té mají s výkonem až 65 koní na rozdávání. Jenže kolikrát je důležitější umět takovou sílu dobře využít. Vždyť co by si kdo počal s nějakým nabušeným Herkulem bez mozku?

V tomhle ohledu drží kompaktní traktory John Deere v ruce všechny trumfy a začíná to hned tím prvním za motorem – spojkou uloženou kvůli výdrži a životnosti v olejové lázni.

Srdcové eso

Následuje jeden z hlavních trumfů, klidně jej můžeme nazvat srdcovým esem. Je jím elektronicky řízená hydraulická převodovka e-Hydro se třemi pracovními rozsahy a čtyřmi vestavěnými systémy, které odvedou část práce za vás.

Prvním z nich je LoadMatch, který dokáže upravit pojezdovou rychlost podle zatížení motoru. Při tom zvýšeném jednoduše zpomalí, aby nedošlo ke zhasnutí motoru.

Potřebujete pořádný, svižný odpich z místa, například při práci s čelním nakladačem na zpevněném povrchu? Nebo naopak pozvolný, mírný rozjezd či zpomalení a zastavení někde na trávníku tak, aby kola jeho povrch nepoškodila? Nastavte si jej pomocí druhého systému MotionMatch.

Třetí systém SpeedMatch vám umožní zadat maximální rozsah pojezdové rychlosti například od nuly do osmi nebo dvanácti kilometrů v hodině, a to v krocích po 0,1 km/h, což oceníte třeba při provzdušňování trávníku, postřikování nebo ve stísněných prostorech.

Čtvrtým systémem je CruiseControl, neboli tempomat, jak jej známe z auta, umožňující zadat a udržovat stálou pojezdovou rychlost.

Pavel Pánek, foto archiv/John Deere

(Plná verze v Komunální technice 4/2023)*

K obrázkům:

1: Elektronický plyn eThrottle současně s rostoucími otáčkami motoru po sešlápnutí pedálu snižuje převodový poměr, aby jel traktor rychleji. Jednak tím šetří palivo a navcí přispívá k tiššímu provozu, což ocení nemálo obyvatel obcí

2: Inteligentní síla nejvýkonnější čtyřválcové řady 4R se projeví třeba s čelním nakladačem, kdy systém LoadMatch při zvýšeném zatížení sám ubere na rychlosti, aby se neudusil motor. Nebo v nastavení zrychlení při rozjezdu a zpomalení (systém MotionMatch)

3: Nemusíte ani sedět za volantem a pedály, traktor John Deere rozjedete pomocí tlačítek HitchAssist na levém blatníku, abyste snadněji připojili návěs či cokoliv jiného

4: Díky svým rozměrům se kompaktní traktory John Deere protáhnou kdejakou cestičkou a chodníkem

5: Žací ústrojí AutoConnect stačí přejet předními koly a je připraveno k sečení. Podobně snadno a rychle připojíte i čelní nakladač Quik-Park

6: Nemusí jít výhradně o přednosti traktorů samotných. Zmínit lze také dokonalé zázemí s centrálním skladem, v němž se nachází přes tisíc tun náhradních dílů a pneumatik, dodávky náhradních dílů do 24 hodin a desítky servisních středisek rovnoměrně rozprostřených tak, aby sem měl kdokoliv vždy blízko

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down