07.01.2022 | 08:01

Vídeňský projekt oprav sklízí ovoce

Nevyhodit, ale opravit. Tím se už druhým rokem řídí projekt vídeňské radnice Vídeň to opraví. Úspěch slaví nejen u obyvatel rakouské metropole, kteří si prostřednictvím nové služby nechali opravit již 26 000 poškozených věcí, ale i v mezinárodním měřítku. Projekt byl zařazený mezi deset nejlepších v Evropě v oblasti životního prostředí a inspiroval se jím i americký Portland.

Vídeň pokračuje ve svém projektu ze září 2020 a dál opravuje porouchané a poškozené věci svých obyvatel a hradí 50 % nákladů.

Nápad, který se chytil

Dvě úspěšné fáze, v nichž se podařilo zachránit 26 000 poškozených věcí, má Vídeň už za sebou. Nyní vstupuje od listopadu do třetí, na kterou město uvolnilo 570 000 eur. Opravami Vídeň pomáhá nejen svým obyvatelům, ale významně přispívá i k ochraně životního prostředí. „Bylo zamezeno vzniku asi 280 tun odpadu a 620 tun oxidu uhličitého,“ raduje se radní Jürgen Czernohorszky (na snímku vpravo).

Úspěchu se speciálním vídeňským poukázkám na opravu dostává i v zahraničí. V rámci soutěže Innovation in politics award se projekt zařadil mezi deset nejlepších akcí na podporu ochrany životního prostředí v Evropě. Koncept vzbudil zájem i v zámoří, a to v americkém Portlandu, kde byl podle vídeňského vzoru zaveden podobný systém. Podobnou iniciativu nyní chce zavést i Rakousko na celorepublikové úrovni.

Poukazy v praxi

Z 26 000 opravených položek zaujímá 62 % elektronika, především pak mobily a tablety. Zhruba 13 % připadá na opravu bot, oblečení a kožených věcí, 10 % oprav na jízdní kola. O opravu se stará devadesát podniků na sto místech ve Vídni. Jejich zástupci tvrdí, že opravit lze skoro všechno. Míra úspěšnosti se podle vídeňské radnice drží nad 90 %.

Vídeňané, kteří mají zájem o opravu poškozené věci, si městskou poukázku mohou zdarma stáhnout na stránkách města. Následně se pak s porouchaným předmětem mohou vydat do jednoho z podniků Vídeňské opravárenské sítě (Wiener Reparaturnetzwerk). Město dotuje každou opravu z 50 % s tím, že maximální částka dosahuje 100 euro. Po předložení poukázky je částka automaticky snížena na polovinu a není nutné vyplňovat další formuláře.