17.05.2022 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vídeňské novostavby od teď bez plynu

Radnice rakouské metropole schválila nové energetické územní plány pro pět městských částí včetně historického centra. Novostavby zde už nebudou moci využívat plyn pro vytápění ani ohřev vody. Podobná pravidla už platí v osmi dalších obvodech. Jedná se o další krok v dlouhodobé strategii Vídně s cílem dosáhnout do roku 2040 uhlíkové neutrality.

„Právě v této době se ukazuje, jak je důležité osvobodit se od závislosti na fosilní energii ze zahraničí. Nejudržitelnějším způsobem obrany proti závislosti a vysokým nákladům na vytápění je přestup na obnovitelné zdroje,“ uvedl vídeňský radní pro životní prostředí Jürgen Czernohorszky poté, co klimatický výbor vídeňského zastupitelstva na začátku března schválil nové energetické územní plány (Energieraumpläne) pro pět městských obvodů.

Nařízení se týká novostaveb v městských částech Favoriten, Simmering, Hietzing, Liesing a také přímo v centru Vídně. Nové budovy zde už nebudou moci pro vytápění nebo ohřívání vody využívat fosilní plyn. Připojí se tak k osmi vídeňským obvodům, pro které byly energetické koncepce schválené již dříve. Možnost tvořit energetické plány vychází z novely vídeňských stavebních předpisů z roku 2018.

„Energetické plány jsou důležitým instrumentem pro rostoucí města s vysokým počtem novostaveb. Vídeň je také první evropské město, které takové plány zavedlo,“ zdůraznil Czernohorszky. Podle radního jsou plány významným krokem na cestě k odklonu od plynu i dalších fosilních paliv a klimatické neutralitě, které chce Vídeň dosáhnout do roku 2040. Takřka 90 % emisí budov způsobuje plynové vytápění, zaznělo z magistrátu. Vedení města proto v dohledné době plánuje rozšíření energetických plánů do šesti dalších obvodů a do konce roku zpracovává dlouhodobou strategii pro vytápění i chlazení.

„Na základě technických možností, jako jsou podzemní sondy, tepelná čerpadla a dálkové vytápění, už nemusí vznikat další plynové ohřívače. Energetické plány jsou základem k tomu, aby ve Vídni stále stoupal počet budov, které jsou vyhřívány i chlazeny s ohledem na klima,“ doplnil vedoucí magistrátního oddělení pro energetické plánování Bernd Vogl.*

Ilustrační foto – panorama Vídně: © EM80, Pixabay

Grafika: facebookový profil Vídně

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down