17.03.2021 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vídeň chystá fotovoltaickou ofenzívu

Podle radního pro životní prostředí Jürgena Czernohorszkeho (foto) plánuje Vídeň v následujících letech transformaci města do podoby příkladné metropole využívající solární energii. Do roku 2040 má Vídeň navíc dosáhnout uhlíkové neutrality.

Do konce funkčního období (v roce 2025) proto současné vedení radnice plánuje ročně instalovat tolik fotovoltaických elektráren, kolik bylo v souhrnu instalováno za posledních patnáct let. Ze současných 50 MW peak se jejich zdejší výkon do pěti let vyšplhá až na 250 MW peak.

Zapojí se občané

„Vídeň se chce ujmout role angažovaného města a bude instalovat fotovoltaické elektrárny na veřejných a městských budovách, všude tam, kde to bude možné,“ okomentoval ambiciózní cíle vídeňské radnice Jürgen Czernohorszky. Potenciál výstavby fotovoltaických elektráren na střechách se podle prvních odhadů pohybuje okolo výkonu 50 MW peak. To podle radního odpovídá ploše o rozloze 300 tisíc metrů čtverečních.

Masivní investice do těchto elektráren počítají i se zapojením občanů, které chce město k instalaci fotovoltaických panelů motivovat. Styčné místo, které radnice zřídí, bude mít za úkol pomoci obyvatelům Vídně s plánováním elektrárny ve všech fázích projektu.

Fotovoltaická ofenzíva Vídně má za cíl oživit i pracovní trh rakouské metropole. Plány se totiž neobejdou bez dostatečných kapacit projektantů, odborníků a řemeslníků. Podle radního půjde asi o 1200 stálých pracovních míst.

Jako stovka hřišť

Do roku 2025 plánuje Vídeň u fotovoltaických elektráren dosáhnout celkového výkonu 250 MW peak. Do roku 2030 má tato hodnota stoupnout dokonce na 800 MW peak. Aby se městu fotovoltaická ofenzíva vydařila, bude pro její instalaci potřebovat plochy o rozloze devadesáti až sta fotbalových hřišť.

Styčné místo pro občany, kteří se budou chtít do iniciativy zapojit, zjednoduší schvalovací proces a ztrojnásobí současnou výši roční podpory z jednoho na tři milióny eur. Fungovat začne už letos.

Vídeň se hodlá zaměřit hlavně na instalaci fotovoltaických elektráren na střechách budov, jejich fasádách, na parkovištích, skládkách, školách a dalších plochách zapojených do městské infrastruktury. Potenciál jednotlivých míst má být kreativně využit, přičemž přednost budou mít takové plochy, které nejsou veřejně přístupné, a tudíž občany využívané.

Zaměřit se chce město i na technicky náročnější a inovativní podoby fotovoltaických elektráren včetně fotovoltaických fólií, integrované fotovoltaiky ve fasádách budov či využití solárních panelů k zastínění střech se zelení.*

Foto: PID/Christian Fürthner

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down