Vedra zvyšují poptávku po dálkovém chlazení

Vysoké letní teploty u našich rakouských sousedů způsobují rostoucí poptávku po dálkovém chlazení. Ta se v půli července podle největšího energetického dodavatele energií Wien Energie zvýšila o jednu třetinu. Dálkovým chlazením je ve Vídni nyní obsluhováno 180 budov včetně radnice.

Centrální chladicí středisko Schottenring, jedno z největších ve Vídni, dodalo podle společnosti Wien Energie ve čtvrtek 21. července více než 150 megawatthodin chladu s teplotními rekordy dosahujících téměř 35 °C. Tyto hodnoty byly překonané pouze během vlny veder na konci června.

„Stále tu nemáme americké podmínky, kde by poptávka po energii v létě dohnala zimu. Špičkové zatížení se ale pomalu blíží, potřeba klimatizace se neustále zvyšuje kvůli stále většímu počtu horkých dní v důsledku klimatické krize. Díky dálkovému chlazení máme řešení šetrné k životnímu prostředí a klimatu, zejména pro hustě zastavěnou oblast,“ říká Michael Strebl, generální ředitel Wien Energie.

Úspora 70 % energie

Dálkové chlazení se generuje ve střediscích společnosti pomocí vysoce účinných chladičů ve formě studené vody. Centrální výroba chladu šetří 70 % energie a 50 % CO2 ve srovnání s konvenční klimatizací. Voda, která byla ochlazená na přibližně 5–6 °C se dopravuje přímo k zákazníkům prostřednictvím vlastní sítě dálkového chlazení a potom přes vnitřní chladicí systémy v budovách.

Voda z nich odebírá teplo a odvádí ho pryč. Zpětné chlazení je rovněž centrální, například pomocí říční vody nebo sítě dálkového vytápění. To snižuje umělé vytvořené tepelné ostrovy, které vznikají horkým odpadním vzduchem z malých klimatizací ve městě. K provozu chladičů se kromě elektřiny využívá také odpadní teplo.

Pro 180 budov

Wien Energie nyní provozuje 21 chladicích lokalit, z toho sedm center dálkového chlazení se sítí a 14 decentralizovaných řešení přímo u zákazníků. Nedávno bylo uvedeno do provozu nejnovější centrum dálkového chlazení Stubenring. Nárůst zákazníků činí podle Wien Energie 10 až 15 % ročně. Do roku 2030 se má chladicí kapacita rozšířit ze současných 200 na 350 megawattů.

Mezi zákazníky, které využívají dálkové chlazení, patří hlavně veřejné budovy, jako je všeobecná nemocnice, radnice nebo univerzita. Využívají ji ale například i kancelářské a obchodní domy jako je Austria Campus nebo Meinl v ulici Graben, hotely jako Palais Kempinski a několik stovek soukromých bytových domů například u hlavního vlakového nádraží.

Klíčové údaje k dálkovému chlazení ve Vídni:

Celkový chladicí výkon: 200 megawattů

Délka sítě: asi 24 kilometrů

Obsluhované budovy: 180

Počet chladicích míst: sedm centrálních chladicích center s připojením k síti, 14 decentralizovaných řešení

 Foto a schéma: (c) Wien Energie*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down