24.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve Vídni spustili dotace na fotovoltaiku. Firmy si ji mohou instalovat na střechy parkovišť a skladů

Rakouská metropole spustila nový dotační program na podporu fotovoltaiky ve městě. V rámci nové výzvy si firmy mohou až do konce roku 2023 zažádat o příspěvek v maximální výši 4,8 mil. Kč – v přepočtu. Největší potenciál město vidí v instalaci fotovoltaiky na zastřešeních parkovišť a skladů.

Posilování solární energie v energetickém mixu města myslí Vídeň vážně. Do roku 2025 chce její produkci dokonce zpětinásobit. Již za minulý rok se tady díky zjednodušení byrokratických postupů, zvýšením dotací a rozmístěním fotovoltaických panelů podařilo produkci solární energie zvýšit o 50 %.

Nyní má nový impuls v podobě dotačního programu pro firmy využít především potenciál střešních ploch. Právě na střechy parkovišť a skladů si firmy nyní mohou fotovoltaiku instalovat za pomoci městské dotace. Podle vídeňského radního Jürgena Czernohorszkého (foto) je důležité co nejvíc využít zastavěné plochy. Elektřinu získanou z vlastní fotovoltaiky může firma využít například i na provoz vlastní nabíjecí stanice pro elektroauta.

Zájemci si o městskou dotaci na střešní fotovoltaiku mohou zažádat od plochy 100 m2 nebo od výkonu 15 kWp. Fotovoltaika, jejíž výkon dosáhne výkonu do 100 kWp, přitom získá dotaci v hodnotě 500 eur/kWp, tedy v přepočtu zhruba 12 000 korun za 1 kWp. Firmy, jejichž panely dosáhnou výkonu vyššího než 101 kWp, mají nárok na dotaci 400 eur za 1 kWp, tedy asi 9600 Kč/kWp. Maximální částku, na kterou firma pak může dosáhnout, je 200 000 eur na zařízení, tedy 4,8 milionu korun.

Do ukončení pilotní fáze projektu (konec roku 2023) si každá firma může zažádat o dotaci na maximálně dva projekty.*

Zdroj: Zahraniční kancelář města Vídně

Foto: (c) PID/Bohmann

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down