Určitě nejsou tak všestranné, ale v tom, pro co jsou tak zvané frontky, tedy stroje s čelně umístěným žacím ústrojím převážně určeny, traktory jednoznačně předčí. A kromě sečení zvládnou i ostatní práce v komunálních službách.
Tato technika má žací jednotku před sebou, což skýtá hned několik výhod.
Za prvé – sečou neporušený porost. Na rozdíl od traktorových sekaček s mezinápravovým ústrojím, které jej nejprve přejedou předními koly.
Za druhé – obsluha má žací jednotku přímo před očima. Dobře na ní vidí, aniž by se musela otáčet či vyklánět do strany.
Za třetí – předsunuté žací ústrojí se krásně dostane i pod keře či stromky, zkrátka se s ním pohodlněji vysekávají hůře přístupná místa.
Spořádají kdeco
A za čtvrté – čelní žací stroje John Deere se sběracím ústrojím jsou současně dokonalými vysavači. Společně s posečenou hmotou vysbírají i vše ostatní, co na trávníku leží. Proto je mnozí provozovatelé rádi využívají i na podzim, kdy s posledním sečením jejich technika sesbírá i listí spadané ze stromů.
Sběrače John Deere jsou opravdu výkonné a také odolné. To je dobré mít na paměti, protože obsluha nějaký ten kořen či kámen prostě občas přehlédne… To se bohužel stává, ale nemělo by to mít fatální dopady.
Jeden z řidičů přiznal, že žacím ústrojím a sběračem jeho stroje dokonce prošla cihla. I přes hrozivé rány se nic neohnulo ani neulomilo. Stroj ji pozřel bez následků na svoji kondici. Takovým „testům“ byste se ovšem měli raději vyhýbat, byť jde o robustní a spolehlivé stroje. John Deere na kvalitě materiálů a součástí nešetří, o čemž svědčí žací jednotka vyrobená z legendární oceli 7-iron nebo trojice nožů pod ní.
Peláší skoro dvacítkou
Čím ovšem čelní žací stroje John Deere zejména bodují, je rychlost. I ty pomalejší z nich jedou až 19,3 km/h, přičemž i při tomto maximu dokážou posekat trávu kvalitně a bez „vynechávek“, samo sebou se nebavíme o nějaké přerostlé džungli. A vynikají také pohodlím, zejména u modelů s prostornou kabinou, vybavenou klimatizací, topením, vzduchem odpruženou, měkce čalouněnou sedačkou a pracovními světlomety.
John Deere k čelním žacím strojům dodává svá vlastní žací ústrojí s bočním nebo zadním výhozem a záběrem 153 cm (modely 60 – podle záběru v palcích) nebo 183 cm (modely 72). Ta se dají velice snadno upravit na mulčovací a verze s bočním výhozem doplnit o sběrací ústrojí s košem na 600 nebo 900 litrů trávy. Žací ústrojí jsou poháněna mechanicky předním vývodovým hřídelem.
Při bočním pohledu je krásně vidět, jak je koš doslova přilepený k zádi stroje. Jednak kvůli stabilitě, jednak proto, aby při otáčce nevyčníval přes vysečenou stopu. Obsluha tak na něj vůbec nemusí myslet, neboť ví, že kudy projelo žací ústrojí vpředu, tam se v pohodě vejde i zásobník. Ten se dá zdvihnout a vyprázdnit z výšky přímo do kontejneru nebo na přistavený vůz.
Jeden z předváděcích strojů byl při představování modernizovaných čelních žacích strojů John Deere vybaven displejem a kamerou uchycenou vzadu na koši. Podle někoho zbytečnost? Nikoliv, velice užitečná drobnost, neboť zejména při couvání a vysýpání není směrem dozadu jinak vůbec nic vidět.
Výběr z pětice modelů
Inovovaných čelních žacích strojů John Deere řady TerrainCut 1500 je pořád pět. Pohánějí je kapalinou chlazené vznětové tříválce s objemem 1,64 litru a výkonem 36,9 koně. Až na jednu výjimku, kterou je model 1570 s motorem o objemu 1,26 litru a výkonu 25 koní, který se na rozdíl od těch silnějších zatím obejde bez filtru pevných částic a diesel-oxidačního filtru.
Verze s pětkou na konci číselného označení se standardně dodávají s kabinou, s nulou jsou otevřené verze. Modely 1580 a 1585 se od těch ostatních liší dvoustupňovým rozsahem plynulé hydrostatické převodovky s nejvyšší pojezdovou rychlostí 24,1 km/h. Padesátka (1550) a sedmdesátky (1570 a 1575) mají jenom jeden rozsah a rychlostní maximum ve výši 19,3 km/h.
Převodovka pohání všechna čtyři kola. Do základní výbavy patří uzávěrka diferenciálu. Na rozdíl od traktoru jsou hydraulicky řízena zadní kola. Pokud vám zrovna nezáleží na poškození porostu, lze otočku ještě zmenšit sešlápnutím jednoho z rozpojených pedálů brzd.
„Sedmdesátky“ si můžete vybavit sběracím ústrojím a košem na 600 litrů, kdežto obě „osmdesátky“ mohou mít i větší zásobník s objemem 900 litrů. Pouze u základní modelu TerrainCut 1550 se musíte bez koše a sběracího ústrojí obejít, protože se k němu nedodávají.
Zato si k němu stejně jako i k ostatním zástupcům čelních žacích strojů John Deere TerrainCut 1500 můžete pořídit kartáč na zametání chodníků, přední natáčecí radlici nebo sněhovou frézu. Dopředu se dá upnout rovněž cepový mulčovač, vysavač a jiné nářadí.
Ať už to bude cokoli, uvidíte na to stejně dobře, jako v případě žacího ústrojí. A to se vám bude na čelních žacích strojích John Deere řady 1500 určitě líbit.*
Pavel Pánek
Foto archiv/John Deere
(Podrobnosti v Komunální technice 5/2020)