V třídění odpadů má rakouská metropole ještě rezervy

Popelnice s modrožlutým víkem jsou ve Vídni určené k hromadnému třídění plastů a kovů. I tak zde zhruba jednu desetinu objemu tvoří nevhodně tříděný odpad. Od roku 2025 plánuje Rakousko zavést tyto modrožluté popelnice plošně. Sloučení odpadů má zjednodušit třídění a snížit objem cest svozových prostředků.

Podle odpadových služeb třídění odpadu ve Vídni funguje dobře. Nedostatky se projevují u třídění plastů a kovů, pro které jsou určené modrožluté nádoby. Právě v nich zaměstnanci odpadových služeb MA 48 nalézají v průměru až 10 % špatně tříděného odpadu. Jako příklad lze uvést elektroniku, která správně patří na sběrný dvůr.

Ročně se ve Vídni vytřídí 100 000 tun papíru, 35 000 tun skla, 70 000 tun bioodpadu, 12 000 tun plastů, kovů a nápojových kartonů. Nejvíc problémů Vídeňanům dělají právě zmíněné modrožluté popelnice pro třídění plastů a kovů.

V případě papíru a bioodpadu zaujímá špatně tříděný odpad tři procenta. Naopak neúspěšnější jsou Vídeňané v třídění skla, kde dochází k chybnému třídění jen u jednoho procenta Také tady ale MA 48 upozorňuje na nutnost rozlišování čirého a barevného skla a zdůrazňuje, že jakkoliv i jen neznatelně zbarvené sklo patří do toho barevného.

Podle celorakouské studie je třídění odpadu důležité pro 96 % Rakušanů. V průměru jim tato činnost zabere až 12 minut týdně.

Foto © Christian Houdek MA 48

Infografika MA 48

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down