V Táboře spoléhají na čistou energii

Za průkopníka ve využívání komunální techniky poháněné alternativními zdroji energie lze směle označit Technické služby Tábor s. r. o. (TST). Manažeři podniku pravidelně objíždějí různé předváděcí akce a nebojí se při nákupu nových strojů zdravě riskovat. Samozřejmě za přispění co nejvíce informací a vlastních praktických zkušeností.

„V Táboře je podpora alternativních pohonů poměrně významná již mnoho let. Máme v parku techniky desítku vozidel s pohonem CNG a další stroje na elektřinu,“ řekl nám jednatel TST Michal Polanecký. Podívejme se na tři druhy posledně zmíněné techniky.

Vysavače na výtečnou

Ze stovky komunálních elektrických vysavačů Glutton, které nyní pracují po celé České republice, vlastní v Táboře dva. Jejich hlavní předností je stejně jako u další techniky na elektropohon bezemisní a tichý chod i protiprachový filtr (PM 10). Proto jsou vhodné hlavně pro úklid městských center a pěších zón. Nečistoty se shromažďují do standardní nádoby o objemu 240 litrů, kterou lze vysýpat buď do nástavby svozového vozidla, přistaveného kontejneru, nebo je možné ji vyměňovat za prázdnou na trase. Díky inteligentní integrované nabíječce lze baterie nabíjet všude, kde je elektrická zásuvka.

„Starší Glutton máme již déle než rok. Na základě dobrých zkušeností jsme si letos pořídili druhý. Produktivita práce člověka s lopatou, koštětem a igelitovým pytlem je totiž úplně někde jinde. Elektrické vysavače využíváme zejména v centru Tábora. Obsluha s nimi jede po chodníku a s pomocí sací hubice se z plochy odstraní všechny nečistoty. Gluttony spolehlivě berou kelímky, PET láhve i veškerý další odpad. Velkou výhodou je možnost efektivního úklidu míst mezi obrubníky a zaparkovanými vozidly, což jsou prostory, kam se žádná jiná technika nedostane,“ vysvětlil vedoucí provozu čištění města a zimní údržby TST Zdeněk Vrtiška a navázal:

„Každý všední den kolem šesté ranní Gluttony vyjedou a o půl třetí se vracejí. Obsluha je omyje a dá nabít. Jezdí s nimi i dost daleko. Baterie nám vydrží na celou směnu, tedy šest až sedm hodin provozu. Výhodou je, že když dochází, tak stroj přestane vysávat, ale pojezd funguje dál jako rezerva. Vysavač jede prakticky sám, jeho ovládání je komfortní, navíc se kdekdo za obsluhou ohlédne. Musí s ním ovšem pracovat spolehliví zaměstnanci. Vyšší cena Gluttonu plně vyjadřuje jeho užitnou hodnotu. Podle mě je vždy, a dnes, kdy je o zaměstnance nouze, zvlášť, lepší si pořídit techniku, která ušetří lidskou práci.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 7/2018)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down