25.11.2020 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unikátní set pro čištění kanalizace

Prvním vozidlem svého druhu s pohonem na bioCNG (stlačený biometan) ve střední Evropě je recyklační speciál na vysokotlaký proplach a čištění kanalizace Kaiser ECO agregovaný na podvozku Scania. Od září ho provozuje společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Kanalizace se čistí vysokotlakou hadicí zakončenou vyplachovací dýzou. Hadice se nejprve zavede na místo určení a poté se vysokotlakým proudem recyklované vody rozplavují usazené nečistoty. Reaktivní síla proudu vody současně pohání hadici kupředu. Naplavený materiál se poté pomocí vakuovacího zařízení nasává odsávací hadicí do kalové nádrže v nástavbě vozidla. Vyplachování a odsávání přitom probíhá současně.

Technologické vybavení nástavby vozidla umožňuje oddělit z nasávané směsi pevnou složku a vodu po vyčištění je možné znovu použít pro čištění potrubí jako vodu tlakovou. Tento proces se opakuje do chvíle, než je kalová nádrž zcela zaplněna tuhými nečistotami a je třeba ji vyprázdnit na výpustním místě.

Recyklační vůz s pohonem na bioCNG vypustí do ovzduší o 58 procent méně škodlivin než auto s naftovým motorem.

„Naše nové vozidlo ročně ušetří zhruba 10 tun emisí CO2. Jeho pořizovací cena je sice vyšší, činí zhruba 13 milionů korun, ale úspora v provozních nákladech je značná a brzy se nám vložené prostředky vrátí zpět,“ uvedl generální ředitel PVK Petr Mrkos.*

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down