Udržitelný přístup a ochrana zdrojů

Na likvidaci odpadů existuje spousta zákonů a předpisů, které zejména pro malé nebo střední firmy představují neustále nové výzvy. Udržet si přitom v oboru přehled ale není vůbec snadné. Co se rozumí recyklací, upravuje směrnice EU o odpadech, na kterou dohlížejí příslušné státní orgány.

Při používání čisticích utěrek se proto malé a střední podniky v průmyslu nebo obchodu stále víc snaží snižovat produkci odpadu. Často spoléhají na odbornost poskytovatelů textilních služeb.

Pronájem se vyplatí

Udržitelné jednání je pro společnost Mewa základním podnikatelským principem. Ochrana zdrojů má prioritu a je součástí environmentální strategie. Produkty s dlouhou životností, energetická účinnost, optimalizace spotřeby vody, používání ekologicky šetrných pracích prostředků a krátké lokální dodavatelské řetězce, to jsou hlavní myšlenky, kterým se Mewa se svým servisem čisticích utěrek věnuje již více než 100 let.

Díky praktickému systému mají podniky vždy po ruce ty správné čisticí utěrky a nemusí se starat o jejich doplňování či likvidaci. Pronájem textilu Mewa se v malých a středních podnicích vyplatí už jen kvůli snížení objemu odpadu a spotřeby vody, kterou utěrky Mewa ušetří oproti těm celulózovým. Navíc odpadají náklady a časové výdaje na nákup, skladování a logistiku.

Benefity pro klienty

Ekologické zpracování textilu je dnes nutností. Čisticí utěrky Mewa lze navíc vyprat až 50x, a dokud jsou stále v oběhu, nejsou podle evropské odpadové legislativy považovány za odpad.

„Zákazníci se mohou na náš servis spolehnout. Vždy mají po ruce správné množství čistých utěrek. Díky tomu produkují mnohem méně odpadu a šetří cenné zdroje. K tomu dodáváme i odpovídající bezpečnostní kontejner pro skladování a přepravu textilu,“ vysvětluje jednatel české pobočky Antonín Krejčí a pokračuje:

„Naše praktické služby oceňují zejména malé a střední podniky. Jde o vyzvedávání, doručování, praní, ale také možnost si utěrky nejprve vyzkoušet. V případě potřeby si mohou společnosti také zapůjčit biologické mycí stoly, rohože pro zachycování oleje nebo podlahové rohože. Součástí servisní smlouvy je údržba produktů a jejich ekologické čištění.“

Optimalizace a recyklace

Mewa neustále pracuje na optimalizaci spotřeby energie a zvýšení energetické efektivity procesů. Energetický management je certifikovaný podle normy ISO 50001. Pro tento účel jsou společnosti Mewa vybavené nejmodernějšími a mimořádně energeticky úspornými stroji. Prádelny využívají teplo z pracích a sušicích zařízení prostřednictvím vícestupňových systémů zpětného získávání tepla k ohřevu vody a provozních prostor. Tepelným využitím nečistot vypraných z utěrek lze pokrýt až 80 % energetické náročnosti sušiček a pracích linek. Tímto způsobem se ročně ušetří miliony litrů topného oleje.

Také při výrobě čisticích utěrek věnuje Mewa pozornost ochraně zdrojů. Bavlněná vlákna, která vznikají při tkaní látek, se využívají jako izolační materiál a nacházejí uplatnění například v automobilovém průmyslu.

Úspora vody

Mewa využívá pro prací procesy co nejméně čisté vody a speciální kaskádovou techniku. Při ní se voda z hlavního praní a z procesu máchání filtruje, upravuje a znovu používá v průběhu praní v několika fázích. Koloběh snižuje spotřebu vody ve srovnání s konvenčními postupy až o 50 %.

Díky neustálému vývoji nyní Mewa dosahuje 99,8% úrovně čistoty. Jde tak ještě daleko za zákonné požadavky a průmyslové standardy v oblasti ochrany vod.

Biologicky odbouratelné detergenty

Efektivní využití vody je dále podporované složením detergentů a pracích prostředků. Ty, ve kterých pere Mewa, jsou biologicky odbouratelné a splňují rámcové právní podmínky, jako nařízení REACH.

Aby bylo možné používat prací prostředky co nejúčinnějším způsobem, je pro každý prací cyklus přizpůsobené jejich množství a složení podle stupně znečištění textilií. Ve srovnání s tradičními pracími procesy to znamená až o 85 % menší zatížení životního prostředí.

Nová mycí linka

Na rostoucí kapacity v oblasti čisticích utěrek zareagovala společnost Mewa v loňském roce uvedením do provozu třetí mycí linky ve své francouzské pobočce v Moulins a přizpůsobila tomu i čištění odpadních vod.

Díky modernímu systému lze dosáhnout zlepšení pracího výkonu s menší spotřebou vody a pracích prostředků. Současně byla o 50 % zvýšená kapacita praní. Každý měsíc tak lze nyní vyprat až 18 milionů čisticích utěrek.

Zdroj: Mewa, foto archiv firmy*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down