12.04.2024 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U traktoru se počítá s celoročním nasazením

V okrese Beroun se na levém břehu řeky Berounky nachází obec Hlásná Třebaň se svými více než 1200 stálými obyvateli. S komunálními službami v obci s rozlohou katastru čtyř kilometrů čtverečních od loňského léta výrazně pomáhá traktor Antonio Carraro TTR 4400 II.

„V obci Hlásná Třebaň sice žije přibližně 1250 stálých obyvatel, ale k pětistovce jejich domů je třeba připočíst zhruba stejný počet chat, takže v letní sezóně se počet lidí pohybujících se v obci zvyšuje v průměru na dva tisíce. Potřebné komunální služby zajišťují celoročně dva zaměstnanci obecního úřadu na plný úvazek, další dva pracují pro obec na půl úvazku. Do loňského roku jim k zabezpečení celoroční údržby obce chybělo potřebné technické vybavení a dlouhodobě jsme uvažovali jak tuto situaci vylepšit, aby práce byla efektivnější a rychlejší. Rozhodli jsme se, že pro obec zakoupíme rozměrově vhodný traktor doplněný o potřebné pracovní adaptéry. Traktor jsme vybírali poměrně dlouho a hledali stroj, který by byl celoročně využitelný, a obsluha se v něm cítila dobře. Zaujal nás traktor Antonio Carraro, který nejen že disponoval hydraulickými okruhy s možností agregace pracovních adaptérů vpředu i vzadu, ale především otočným pracovištěm, takže obsluha má o činnosti právě připojeného nářadí vždy perfektní přehled. Při výběrovém řízení jsme zjistili, že v této výkonové kategorii traktorů otočné řízení prakticky žádný další výrobce nenabízí a naše volba byla tedy jasná,“ říká úvodem Ing. Tomáš Snopek, starosta obce Hlásná Třebaň.  

Zakoupili starší stroj

V červnu loňského roku tedy přibyl do Hlásné Třebaně dlouho očekávaný pomocník - traktor Antonio Carraro TTR 4400 II. „Od firmy PEKASS jsme zakoupili starší předváděcí traktor zároveň s některými pracovními adaptéry. Využíváme především zametací kartáč se sběrnou vanou, mulčovač, cisternu a přívěs. Do budoucna přemýšlíme o zakoupení dalších pracovních adaptérů, aby byl traktor využitý v co nejvyšší míře. Ale ani teď rozhodně nezahálí a necelý rok jeho provozu nám zatím dokazuje, že jsme zvolili správně. Perfektně se osvědčil při práci s mulčovačem a hodně nám pomohl i v zimní sezóně,“ hodnotí první zkušenosti s traktorem Tomáš Snopek.

S traktorem v Hlásné Třebani nejvíce pracuje Martin Autrata: „Za pořízení traktoru mohu obci jenom poděkovat. Dříve jsme museli hodně práce zastat ručně, s traktorem jde všechno snáz a hlavně podstatně rychleji. Při jeho výběru bylo prioritou, aby se vešel na chodníky. Těch sice nemáme v obci mnoho, ale jejich letní a především zimní úklid je třeba zvládnout. A když napadne sníh, jako tomu bylo na začátku uplynulé zimy, je každá ušetřená minuta dobrá. Nespornou výhodou je samozřejmě i komfort kabiny s topením a klimatizací, protože někdy strávím v traktoru opravdu celý pracovní den.“*

 Více v časopisu Komunální technika 4/2024.

1 - Traktor Antonio Carraro TTR 4400 II pracuje v Hlásné Třebani od loňského léta

2 - Letní údržbu komunikací výrazně usnadnil zametací kartáč Adler K 560 se zásobníkem smetků

3 – Velkou devizou traktoru je otočné řízení

4 – Údržbu zeleně pořízení traktoru s mulčovačem výrazně zefektivnilo 

5 – Traktor se zametacím kartáčem se osvědčil i při zimní údržbě komunikací 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down