Trojlístek novinek ve žluto-černých dresech

Britská společnost JCB je tradičním výrobcem výkonné a spolehlivé techniky pro různá odvětví – od zemědělství přes průmysl, stavebnictví, nakládání s odpady včetně recyklace až po komunální sféru. Důležitou součástí sortimentu jsou stroje určené pro manipulaci s materiálem všeho druhu.

Výrobce nezapomíná na pravidelné inovace techniky. Ideální příležitostí k jejich prezentaci široké veřejnosti byl veletrh Agritechnica konaný loni v listopadu v Hannoveru. Společnost JCB tady představila hned tři vylepšené stroje: novou verzi smykem řízeného nakladače Teleskid 3TS-8W s teleskopickým výložníkem, inovovaný kompaktní teleskopický manipulátor 530-60 AGRI Super a nejmenší teleskopický manipulátor Loadall 514-40. Podívejme se na ně podrobněji.

Smykový nakladač Teleskid

Nejnovější Teleskid 3TS-8W (obr. 1) doznal významných inovací hnacího ústrojí a kabiny. Nové funkce přinášejí vyšší výkon, nižší spotřebu pohonných hmot, usnadňují ovládání a poskytují obsluze větší pohodlí.

Čtyřválcový „třílitr“ JCB DieselMAX 430 s výkonem 55 kW (74 k) disponuje větším kroutícím momentem a nižší spotřebou. Splňuje evropské emisní normy Stage V. Výkon má stejný jako jeho 4,4litrový předchůdce, ale je o 24 % menší, o 30 % lehčí a generuje o 10 % vyšší maximální kroutící moment. Spotřebu lze ještě snížit aktivací funkce JCB Auto Stop, která vypne motor při delším chodu na volnoběh.

Teleskopický manipulátor Agri Super

Nový 530-60 Agri Super (obr. 2) s nosností tři tuny cílí na oblíbený sektor manipulace do výšky šesti metrů. S komplexní a bohatou výbavou nabízí významné výhody v oblasti výkonu a produktivity. Motor JCB DieselMAX o objemu 4,8 l disponuje vysokým výkonem 97 kW (130 k).

Nová dvourychlostní hydrostatická převodovka Varispeed s maximální rychlostí 40 km/h umožňuje samostatné nastavení konstantních otáček motoru a pojezdové rychlosti. To výrazně ulehčuje práci s hydraulicky poháněným nářadím, například zametacím kartáčem. O 25 % větší dynamická trakce navyšuje výkon při vyhrnování materiálu. Do kompaktních rozměrů novinky včlenil výrobce i balíček JCB Smart Hydraulics, který urychluje zasouvání výložníku.

Teleskopický manipulátor Loadall

Rovněž nejmenší Loadall 514-40 (obr. 3) dobře obstojí při práci ve stísněných pracovištích. K tomu ho předurčují ultrakompakní rozměry (výška 1,8, šířka 1,56 m) a dostatečný výkon a produktivita. Řízení všech kol poskytuje bezkonkurenční manévrovatelnost i v těch nejmenších prostorech.

K pohonu slouží nízkoúdržbový vznětový tříválec o objemu 1,1 l a výkonu 18,4 kW (24,7 k), který splňuje emisní normu Stage V – bez potřeby filtru pevných částic, čímž se minimalizují provozní náklady a zjednodušuje provoz. Osvědčená hydrostatická převodovka umožňuje maximální rychlost až 15 km/h. Trvalý pohon a řízení všech kol poskytuje výborné manévrovací schopnosti i na obtížném terénu.

S pohotovostní hmotností 2695 kg má nový JCB Loadall o 17 % vyšší poměr výkon/hmotnost než předchozí model. Maximální nosnost 1400 kg, výška zdvihu až 4 m a nosnost při plném dopředném dosahu 525 kg činí z novinky dobrého pomocníka pro řadu odvětví. Lze ho snadno přepravovat na lehkém 3,5t přívěsu za autem s pohonem 4 x 4 nebo lehkým užitkovým vozidlem, což usnadňuje přesun mezi vzdálenými pracovišti a snižuje náklady.

Foto archiv/JCB/PEKASS

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 1/2024)*