22.11.2022 | 08:11

Také o chodníky nutno řádně pečovat

Nejenom o silniční tahy a ulice pečuje technika dodávaná akciovou společností PEKASS. Udržovat v dobrém, a především schůdném, stavu je potřeba i chodníky a veřejná prostranství, kde každodenně chodí statisíce obyvatel našich měst a obcí. Pro tyto účely jsou určené především komunální nosiče a kompaktní traktory italského výrobce Antonio Carraro.

„Jedná se o stroje, které se za více než šestnáct let, kdy je PEKASS výhradním dovozcem této značky do České republiky, již staly každodenními a nepostradatelnými pomocníky měst, obcí, technických služeb, majitelů různých areálů a dalších subjektů,“ vysvětluje David Procházka, vedoucí prodeje komunální a silniční techniky ve společnosti PEKASS.

Úspěšná dvojice

Podle něj si mezi komunálními nosiči a kompaktními traktory Antonio Carraro zcela jistě najde svého favorita každý, kdo hledá spolehlivý stroj pro celoroční pracovní nasazení v rozdílných podmínkách.

„Jednoznačně nejžádanějším zástupcem této techniky je již po několik let komunální nosič nesoucí označení TTR 4400 HST II. Ten se řadí na špici mezi tímto typem techniky, a to nejen díky své flexibilitě pro agregaci pracovních nástaveb, tak i pro vynikající užitnou hodnotu a provozní vlastnosti díky hydrostatické převodovce a otočnému pracovišti řidiče,“ doplňuje David Procházka a pokračuje:

„Nosič TTR 4400 HST II je vybavený japonským dieselovým motorem Yanmar o výkonu 38 koní, který je známý svým kultivovaným chodem a příznivou spotřebou. Ovšem stejně tak obratným a mrštným je i silnější sourozenec zmíněného modelu s názvem SP 5800 HST, který je osazený výkonnějším motorem pro náročnější uživatele. Na rozdíl od typu TTR 4400 HST II je konstrukčně koncipovaný jako univerzální kloubový nosič nástaveb. Jinak jsou technické parametry obou strojů takřka totožné.“

Doplňky pro každého

Jak nás dále informoval David Procházka, na všechny zmíněné modely je možné agregovat opravdu značné množství nástaveb pro zimní údržbu, a to především od německého výrobce Wiedenmann, který se zabývá technikou určenou na zimní údržbu chodníků, komunikací a veřejných prostranství. V katalogu této společnosti nalezneme nejenom sněhové radlice, ale také zametací kartáče a sypače.

V segmentu sněhových radlic lze vybírat mezi klasickým provedením Snow Master, nebo variabilními šípovými produkty s označením Vario. Zapomenout nelze také na sypač Ice Master, který je vhodný k malotraktorům. O jeho pořízení sní mnoho uživatelů, kteří zvažují, zda si pořídit sypač s technologií posypu válečkem nebo kotoučem.

„Hybridní“ model Ice Master splňuje oba požadavky. Díky svému systému rychlé výměny je možné tento sypač používat během několika vteřin s válečkovým nebo kotoučovým rozhozem. Jedná se vlastně o dva stroje v jednom, což je výhodné především pro střídání ošetřovaných ploch v městech, obcích a dalších lokalitách.

Příprava s předstihem

Díky otočnému pracovišti obsluhy u multifunkčního komunálního nosiče Antonio Carraro modelu TTR 4400 HST II lze nad motorovou část agregovat jak kotoučový sypač na sůl, písek a inertní materiál, tak v sezóně údržby zeleně i objemný zásobník na posekanou trávu s výškovým vyklápěním.

„Ideálními pomocníky na údržbu chodníků a ploch s větším množstvím sněhové pokrývky jsou také frézy Westa, které se vyrábějí v široké škále pracovních záběrů. Jakmile spadne první sníh, bývá zpravidla na vybavení vhodnými doplňky pozdě. Tedy již nyní či kdykoliv během roku je vhodný čas pro řešení potřeb techniky nejen na tuto, ale i další zimní sezónu,“ upozorňuje na závěr David Procházka.

Foto archiv/PEKASS*

K obrázkům:

1: Kompaktní komunální nosič Antonio Carraro TTR 4400 v agregaci se sněhovou frézou Westa a sypačem Snowline P-170

2: Pro údržbu prostor s vyšší vrstvou sněhu jsou ideálními pomocníky frézy Westa, které jsou k dispozici v širokém rozmezí pracovních záběrů

3: U sněhových radlic lze vybírat mezi klasickými „pevnými“ nebo variabilními šípovými variantami v čelní i zadní agregaci

4: Kombinovaný (válečkový a kotoučový) sypač Wiedenmann model Ice Master na traktoru Antonio Carraro řady Ergit

5: K efektivní zimní údržbě je možné využít také kompaktní malotraktor Antonio Carraro TONY 9800 TR s výkonem motoru 87 k