20.12.2017 | 07:12

Svoz na každý pád, ale vždy „smart“

Současný vývoj ve svozu odpadů ovlivňují především nároky klientů na výkon, rychlost, kvalitu a cenu. Čím dál víc se ale rozšiřují nové technologie, počínaje identifikací, přes vážení až po inovativní řešení pro Smart Cities, tedy chytrá města.

Nadnárodní holding Terberg RosRoca má v Evropě hned několik výrobních společností: Terberg (Nizozemsko) RosRoca (Španělsko), Dennis Eagle (Velká Británie), Eurovoirie (Francie) a HS Fahrzeugbau (Německo).

„Díky výrobním podnikům a silnému zázemí mateřského závodu je uskupení dominantním výrobcem odpadových technologií v Evropě a současně udává i světové trendy v segmentu technologií pro nakládání s odpady. Má výrobní kapacity také v Brazílii, Malajsii a Mexiku a řadí se na první místo v celosvětovém měřítku“ říká Filip Hachle, jednatel firmy HANES, s. r. o., která prodává výrobky Terberg RosRoca v ČR a SR a doplňuje: „Po dnes již dobře známém modelu lineárního presu Olympus s objemy od 10 do 27 m3 sklízíme úspěch i s malou nástavbou Olympus Mini na 6, 7 a 8 m3 pro podvozky od 6,5 do 15 tun.“

Loni a letos podle Filipa Hachle dramaticky vzrostl počet zakázek, kdy zákazník požaduje certifikované vážení odpadu, identifikaci nádob, a mnohé další parametry:

„Nabídka různých řešení je poměrně široká, implementovat ale vážní systém na vozidlo anebo vyklápěč však není úplně snadná záležitost. Ať už se jedná o vážení nástaveb, anebo dynamické vážení kontejnerů na vyklápěčích. V obou případech je třeba skloubit zkušenosti a dovednosti nástavbu s vyklápěčem na podvozek správně namontovat. Kvalita uchycení tenzometrů hraje obrovskou roli v přesnosti vážení. Následná kalibrace, certifikace, zajištění přenosu a správy dat dělá ze dříve jednoduchých zakázek projekty, kde musí fungovat koordinace všech subjektů tak, aby výsledkem bylo skutečně funkční řešení. Trendem jsou nové požadavky pro Smart City, které se objevují čím dál víc i v odpadovém hospodářství. Moderní technologie pro sledování naplněnosti kontejnerů, řešení pro optimalizaci tras, navigaci řidiče včetně instrukcí pro obsluhu, kde se nádoba nachází, zda byla přistavena nebo není poškozena, evidence její naplněnosti, zaznamenání nebezpečného odpadu, vše pro rozvoj městského prostředí, podporu jeho udržitelného ekonomického vývoje a současně pro kvalitu života obyvatel,“ vysvětluje Filip Hachle.*

(Podrobnosti v Komunální technice 12/2017)