27.04.2018 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stačí se podívat na nože

Pro poznání kouzla čelních rotačních žacích strojů John Deere řady 1500 stačí vpředu uchopit žací ústrojí a vyklopit jej nahoru. Nejde o žádné čáry, jak se můžete sami přesvědčit – vaše oči spočinou na trojici robustních nožů z kvalitní oceli, které jen tak něco nezastaví.

„Šasi sečení je bytelné, a nože vydrží celou sezónu. Jenom se občas nabrousí, někdy za pár dní, za týden nebo dva, podle potřeby. Když něco přehlédnu, tak šasi nadskočí a kameny rozseká. Jednou se mi při sbírání listí povedlo vysát i velkou dlažební kostku, deset na deset centimetrů, točila se v turbíně, ale všechno přežilo. Nic se nezničilo. Jinde jsem přehlédl vyčnívající ocelové íčko. Nůž ho prostě ukrojil jak chleba a ani to na něm nebylo poznat. Taky už jsem sekal trávu vysokou 50, 60 centimetrů. Nože ji krásně berou,“ popisuje své zkušenosti Martin Jeřábek ze zahradnické a úklidové společnosti Great Garden.

S výhozem i se sběrem

Kryt žacího ústrojí je vylisován z legendární oceli 7-Iron. Výška sečení se nastavuje pomocí opěrných kol, která neztratí tlak ani při defektu. Menší kolečka v předních rozích a ve dvojici vpředu uprostřed předcházejí skalpování vrchní vrstvy porostu. Na výběr jsou žací ústrojí Fastback se zadním výhozem a záběrem 158 nebo 183 cm, popřípadě jednotky 7-Iron PRO s bočním výhozem v záběrech 153 nebo 183 cm. Oboje se dají velice snadno předělat na mulčovací pomocí volitelné sady.

Nemalá část sekáčů ale dává přednost některému ze žacích ústrojí s bočním výhozem a záběrem 153 či 183 cm připraveným pro použití se sběrným systémem GLC1500. Všimněte si, jak je koš doslova přilepen k zadní části stroje – ten díky tomu neztrácí stabilitu ani při  naplnění. Zásobník se dá vysýpat na zem nebo z výšky dvou metrů do přistaveného přívěsu, kontejneru či návěsu. Standardně se do něj vejde 600 litrů posečené hmoty, lze si ovšem přiobjednat i koš na 900 litrů. Trubice s bočním ventilátorem nepřesahuje šířku žacího ústrojí, stačí tedy hlídat, abyste jím o nic nezavadili, a o sběrný systém už se nemusíte obávat. Výkonný sací ventilátor je poháněn hydraulicky, což umožňuje snadnou změnu otáček například pro rychlejší vyprazdňování.*

Pavel Pánek

(Podrobnosti v Komunální technice 4/2018)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down