Solární panely v hájemství velikánů

Již deset let se ve Vídni staví tzv. občanské solární elektrárny, v nichž si lidé mohou zakoupit atraktivní podíly. Letos na jaře největší rakouská energetická společnost Wien Energie uvede do provozu další, již devětadvacátou, a to na vídeňském Centrálním hřbitově, kde leží například Beethoven, Brahms nebo Schubert.

Svým výkonem 1,4 MW se elektrárna zařadí na třetí místo největších zařízení tohoto typu v rakouské metropoli. Energii bude dodávat do 570 domácností. Ty se kromě toho mohou těšit i na investiční možnosti, které jim občanské solární elektrárny nabízejí.

Láká ekologie i profit

Ve Vídni a Dolním Rakousku existuje již 28 občanských solárních elektráren, do kterých investovalo již více než deset tisíc lidí celkem přes 38 milionů euro. První zařízen í tohoto druhu, o výkonu 500 kWp, vzniklo před deseti lety v areálu elektrárny společnosti Wien Energie a solární energií zásobovalo 200 domácností.

Podíly v nové elektrárně na Centrálním hřbitově, jejichž hodnota začínala již na 475 euro za panel, se tentokrát vyprodaly za 26 hodin. Vedle podpory obnovitelné energie motivoval občany i atraktivní 3,1% garantovaný úrok.

Investice do solárních elektráren s občanskou participací se v průběhu let staly u řady Vídeňanů oblíbenou a vyhledávanou alternativou zhodnocení peněz. Dokazuje to kromě jiného i průzkum veřejného mínění z roku 2013, kdy byla do provozu uvedena čtvrtá solární elektrárna tohoto typu.

Zájem neutuchá

V něm se více než dvě třetiny všech obyvatel Vídně vyslovily pro rozvoj dalších projektů obnovitelné energie podle modelu občanských solárních elektráren. Ty následně vznikly například na střechách domů v centru města nebo na střeše záchytného parkovacího domu v Siebenhirtenu. Zájem Vídeňanů o model občanských elektráren je stále velký. V roce 2020 byla účast na občanské solární elektrárně v Unterlaa vyprodaná během několika týdnů.

Zmíněných 28 občanských elektráren o výkonu více než 20,5 MW zásobuje v současné době solární energií přibližně 8400 domácností. To odpovídá roční úspoře kolem 12 000 tun CO2. Po spuštění třetí největší fotovoltaické elektrárny na vídeňském Centrálním hřbitově bude úspora ještě větší. Přesné datum jejího uvedení do provozu společnost Wien Energie zatím neoznámila.*

Ilustrační foto archiv/Wien Energie

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down