19.05.2022 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slevy zdobí letos ty nejlepší kusy

Začalo to už loni a letos to pokračuje. Ceny letí vzhůru mnohem rychleji než dřív, a je jedno, zda jde o energie, potraviny, bydlení či nemovitosti. Zdražuje téměř všechno, takže při pohledu do ceníků člověk leckdy povytáhne obočí a ztuhne mu úsměv na rtech. Nemusí to být ale pravidlem. Třeba v ceníku zahradní techniky John Deere pro rok 2022 je hned několik položek, které zdviženému obočí dovolí poklesnout zpátky dolů a při pohledu na ně ztuhlý úsměv opět roztaje.

Můžete si říci: „Zahradní technika? Koho zajímá? Tady se přece bavíme o té komunální!“ Jenže právě stroje, které letos zdobí akční nabídky s výraznými slevami, jsou postaveny tak bytelně a dobře, že snesou i profesionální nasazení v komunálních službách.

Pěkná úspora

Tím prvním je zahradní traktor John Deere X350R, léty prověřený nezmar, který spolehlivě odvádí svoji práci už v mnoha obcích po celé České republice. Stroj postavený na odolném prostorovém rámu a litinových nápravách s žacím ústrojím vylisovaným z jednoho plátu oceli, dole zesíleným lemem. Poháněný vidlicovým, vzduchem chlazeným dvouválcem Kawasaki s výkonem 14,1 kW (přes 19 k). Standardně vybavený žacím ústrojím o záběru 107 cm se středovým výhozem do objemného koše na 300 litrů.

Cenovka původně útočila na dvousettisícovou hranici – traktor stál 193 900 Kč včetně DPH. V rámci akční nabídky pro rok 2022 jej ale nyní pořídíte za 169 900 Kč, takže ušetříte krásných 24 000 korun.

Nezmar s výdrží

V rámci předváděcích a testovacích novinářských jízd jsem měl příležitost vyzkoušet kdeco a zrovna John Deere X350R patří k mým oblíbencům. Mám totiž rád jednoduché stroje nenápadně vybavené šikovnými prvky, které dokážou okamžiky za volantem celkem zpříjemnit. Třeba pedály TwinTouch, díky nim se traktor hladce, bez škubání rozjede vpřed a po přešlápnutí na pravý plynule zastaví a opět bez cukání začne couvat. Nebo tempomat, ten prostě zapnete stiskem tlačítka vpravo na přístrojovém panelu a jedete stálou rychlostí, aniž byste se jí museli dál věnovat.

Líbí se mi i jemné nastavování výšky sečení kolečkem na středovém panelu a hlavně solidnost spojená s bezvadnou úrovní zpracování, viditelnou pohledem z jakékoliv strany. Volant jde lehce i bez posilovače. Na měkce čalouněné sedačce Deluxe s vyšším opěradlem se dobře sedí, možná i proto, že nohy mají na podlážce dost prostoru i při průměrné postavě s výškou 180 cm. Motor má pěkný, sytý zvuk, nic se neklepe ani nedrnčí. Sečení si díky tomu užíváte a pak je vám vlastně jedno, jak dlouho bude trvat.

Z podobných jízd lze sice získat pár bezprostředních pocitů, ovšem pro další zkušenosti bude lepší předat slovo skutečným uživatelům. Ti si obecně kromě spolehlivosti a výdrže pochvalují hlavně všestrannost traktoru. Někteří sundají koš a do zadního závěsu připojí vozík s nádrží na zalévání, jiní zametají chodníky rotačním kartáčem nebo odhrnují sníh radlicí. Chválí si i samotné žací ústrojí, jehož hloubka je vhodná i pro mulčování; mulčovací záslepku mimochodem dostanete k tomuto traktoru ve standardní výbavě.

Mulčování v křesle

Jde-li vám ovšem právě o mulčování, rozhodně doporučuji se v ceníku přesunout k další akční nabídce – žacímu stroji John Deere ZTrak Z545R s nulovým poloměrem otáčení, který běžně stojí přes čtvrt milionu, přesně 255 900 Kč. Po slevě 29 000 Kč jej nyní pořídíte za 226 900 Kč. To je sice pořád dost peněz, jenže v rychlosti sečení, obratnosti a také v úrovni výbavy se tomuto stroji v dané kategorii žádný jiný nevyrovná.

Jeho žací ústrojí High Capacity (ve volném překladu „vysoká výkonnost“) má záběr 122 cm. Vidlicový, vzduchem chlazený dvouválec Briggs & Stratton vybavený elektronickým vstřikováním má výkon 15,3 kW (20,5 k). To jsou celkem slušné parametry. Hlavní přednost ovšem tkví v tom, že se s tímhle strojem dokážete otočit úplně na místě a zásluhou přesného řízení pákami vysečete všechny plochy kolem keřů, stromů, cest a chodníků až ke krajům. Nemusíte nikde nic dosekávat ani začišťovat.

Schválně se podívejte na sedadlo s vysokým opěradlem, loketními opěrkami a odpružením ComfortGlide – komu jinému se podaří při práci sedět v takhle pohodlném křesle? A to není všechno, do základní výbavy patří například ještě gumová podlážka tlumící vibrace, opěrky pro nohy, pedál pro zdvihání žacího ústrojí, závěs pro vozík, přehledná LCD přístrojová deska, držák nápojů, krytá úložná schránka či dokonce i LED osvětlení! Na přání si můžete samozřejmě pořídit také sběrací ústrojí s ventilátorem a košem na 230 litrů.

Sečení se ZTrakem John Deere Z545R je skutečným zážitkem, kterému se jen tak něco nevyrovná. Napadají mě snad jen profesionální žací stroje John Deere ZTrak Z950R, Z994R a Z997R (první se zážehovým, další dva se vznětovými motory). Nikoliv kvůli jejich výjimečné výkonnosti vycházející ze záběrů žacích ústrojí 137, 153 či dokonce až 183 cm, ale pro možnost obutí do bezdušových gum Michelin X Tweel Turf. Ty totiž dokážou přesunout komfort sečení do úplně jiné ligy, neboť mnohem lépe tlumí veškeré nerovnosti. Navíc jim nevadí propíchnutí ani proříznutí – jaký vzduch by z nich mohl utéct, když tam žádný není?

Ještě nekončíme

Brouzdání po akčních slevách v ceníku ještě nekončí. Podíváme-li se do nabídky motorových sekaček SABO, jež se dřív prodávaly pod značkou John Deere, najdeme v ní rovněž zajímavé položky. Vypíchnu dvě, shodou okolností je opět jedna vhodná pro sečení se sběrem a druhá pro mulčování.

Motorová sekačka SABO 43-A ECONOMY se záběrem 43 cm je vybavená jednorychlostním pojezdem o rychlosti 3,6 km/h a košem na 65 litrů. Běžně stojí 25 990 Kč, po třítisícové slevě však její cena klesne na aktuálních 22 990 Kč. Co za své peníze koupíte? Například odolné šasi z hliníkové slitiny, kola uložená v kuličkových ložiskách, systém Turbostar, vysávající veškerou posečenou hmotu ventilátorem nad žacím nožem, motor o výkonu 2,6 kW (3,5 k) či stavitelné a sklopné rukojeti s rychloupínáním.

Stejné tři tisíce nyní ušetříte i při pořízení mulčovací sekačky JS 63 VARIO. Ta už se vyrábí dlouhá léta prakticky bez zásadních změn. Jde o prověřený, nesmírně odolný stroj se záběrem 53 cm, motorem o výkonu 3,2 kW (přes 4,3 k), předními koly v kuličkových a zadními v jehlových ložiskách, vybavenou variátorovou převodovkou s rychlostí od 2,5 do 5,2 km/h a hlavně hlubokým krytem lisovaným z jednoho kusu oceli, ideálně tvarovaným pro co nejjemnější rozemletí posečeného materiálu. Místo původních 27 990 Kč za ni v rámci akční nabídky nyní dáte 24 990 Kč.

I v době inflace lze ušetřit nemalé peníze, ať už jde o slevu 3000 Kč u motorových sekaček SABO, o osminásobek této sumy u traktoru John Deere X350R, popřípadě skoro desetinásobek u ZTraku John Deere Z545R. Ano, pořád se dají najít spolehlivé a kvalitní stroje za slušnou cenu. Svět se zdá být ještě v pořádku, alespoň v tomhle směru.*

Pavel Pánek

Foto archiv/John Deere

 

Popisky:

1: S traktorem John Deere X350R posečete parky, sportovní hřiště a ostatní zelené plochy a veškerý materiál současně seberete do koše s objemem 300 litrů

2: John Deere X350R, který díky akční nabídce pořídíte o 24 000 korun levněji, je univerzálním traktorem, využitelným i mimo vegetační sezónu

3: Ještě víc, přesně 29 000 Kč, ušetříte při nákupu žacího stroje John Deere ZTrak Z545R s nulovým poloměrem otáčení

4: Jedinečné obutí Michelin X Tweel Turf dodávané na přání k profesionálním žacím strojům John Deere ZTrak posouvá komfort sečení do úplně jiné úrovně

5: Akční nabídka pro rok 2022 zlevnila rovněž vybrané sekačky SABO. Model 43-A ECONOMY je levnější o 3000 Kč

6: Stejné tři tisíce uspoříte i při nákupu mulčovací sekačky SABO JS-63 VARIO

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down