Široká nabídka výkonných strojů pro zpracování biomasy

Zima je za námi. Sotva slezly poslední zbytky sněhu, krajina se odhalila a leckde na ni nebyl pěkný pohled. Popadané stromy, ulámané větve, přebujelé křoviny a „roští“ u cest. K tomu zarostlé komunikace včetně jejich okolí a veřejná prostranství. V některých lokalitách zkrátka katastrofa…

Ale není proč si zoufat – našli se inženýři, a není náhodou, že z Ameriky, kteří vymysleli výkonnou techniku pro úpravu, úklid a likvidaci téhle spouště. Žluté stroje společnosti Vermeer.

Štěpkovače

Začneme třeba štěpkovači. Těch má dovozní, prodejní a servisní společnost pro Českou republiku Vermeer CS v nabídce celou produktovou řadu – od nejmenších modelů značky Ohashi (obr. 1), až po velké drtiče a štěpkovače celých stromů Vermeer.

Modely Ohashi disponují výkonem od 6,5 do 23 koní a dokáží nadrtit kulatinu od průměru sedmi až do 15 cm. Jsou tedy vhodné do zahrad a sadů, nebo tam, kde je málo prostoru. S šířkou pouhých 73 cm s nimi dojedete na pásech prakticky kamkoliv. Strmý svah, úzká cesta, průjezd brankou, štěpkování na malém prostoru, vše je možné.

Samotné modely Vermeer (řada BC) – obr. 2 – pak navazují jak výkonem, tak průměrem kulatiny, kterou lze nadrtit. Začínají na 57 koních pro průměr až do 20 cm a končí štěpkovači pro zpracování celých stromů (řada WC) s výkonem až 600 koní a vstupním otvorem 68 x 86 cm. Zde je potřeba upozornit na model Vermeer BC1000XL G2, vylepšený štěpkovač s displejem, který je kompletně v češtině. Takže můžete odložit slovník a věnovat se naplno drcení a štěpkování, protože tenhle stroj vám rozumí. A hlavně – vy jemu!

Drticí a recyklační technika

Mezi štěpkováním a jinými způsoby zpracování dřevního odpadu kolikrát není zase tak velký rozdíl, ale samozřejmě jsme už u jiné kategorie strojů. Drtící a recyklační stroje jsou u Vermeeru zastoupené hned několika velkými modely.

Horizontální drtiče dřeva HG4000 a HG6000 mají úctyhodný výkon 500, respektive 755 koní a jsou efektivní a bezpečné při přeměně a recyklaci zeleného odpadu a větví. Navíc disponují exkluzivním kontrolním systémem Vermeer SmartGrind, který monitoruje otáčky motoru a množství vstupního materiálu. Model HG4000 je dostupný i v elektrické verzi, verze HG6000 může být jak na kolovém, tak i pásovém podvozku.

Nový přírůstek LS3600TX (obr. 3) s pomalým chodem a motorem CAT o výkonu 456 koní je přímo nabitý novými bezpečnostními technologiemi, které zvyšují efektivitu a pomáhají chránit kritické části stroje před opotřebováním a poškozením. Dálkové ovládání s diagnostikou, magnet pro zachytávání kovových materiálů, optimální geometrie podávacího stolu, oboustranné hřebenové zuby, vyjímatelný vnitřní dopravník, aplikace vody pro redukci prašnosti, reverzní mechanická převodovka s externím omezovačem točivého momentu, hybridní chladicí systém nebo bezkonkurenční přístup k rotoru, bubnu a motorovému prostoru – to je jen několik hlavních předností této novinky.

Bubnové třídiče

Když máme nadrceno, a potřebujeme štěpku roztřídit na různé frakce, můžeme se spolehnout na robustní bubnové třídiče Vermeer TR620 (120 k) – obr. 4 – nebo TR 6400 (100 k). Model TR620 díky flexibilitě – volitelné uspořádání se třemi dopravníky – umožňuje extrahovat tři oddělené produkty ze vstupního materiálu.

Naproti tomu nový bubnový třídič TR6400 byl navržený s ohledem na robustnost, tuhost, kompaktnost a snadnou údržbu. S bubnem o rozměrech 1,8 x 6,1 m je ideální především pro třídění ornice, kompost a dřevní biomasy.

Pařezové frézy

Pokud máme stromy poražené, a větve a kmeny nadrcené, naštěpkované nebo jinak zpracované a štěpku vytříděnou, co nám ještě zbývá? Pařezy! Pařezové frézy Vermeer pro jejich likvidaci jsou obratné, výkonné a spolehlivé. Kolové modely s výkonem 29 až 85 koní využijete spíše v běžném terénu. Do lesa a kopců se víc hodí pásové modely s výkonem 27 až 67 koní.

Novinkou je pásová pařezová fréza SC48TX (obr. 5) se zkrácenou konstrukcí a silnějším motorem. To znamená, že se s ní dostanete do opravdu úzkých prostor a spolehlivě odstraníte jakýkoliv pařez. A když máte hotovo, použijete zadní zahrnovací radlici a pracovní místo bude vypadat tak, jako by tam nikdy žádný pařez nebyl.

Pro ty, kdo vlastní mininakladač Vermeer nebo jakýkoliv jiný stroj s možností připojení dalšího hydraulického zařízení, je k dispozici přípojná pařezová fréza britského výrobce Klou (obr. 6). Odsazený frézovací kotouč je umístěný v dostatečné vzdálenosti, aby poskytl obsluze dostatečný výhled a zvýšil tak maximální efektivitu práce při odstraňování pařezů. S kyvným ramenem se manipuluje pomocí ovladače a 12V elektrohydraulického ventilu bez potřeby dalšího hydraulického okruhu. Frézovací disk pracuje s relativně nízkými otáčkami, ale s velmi vysokým točivým momentem, který zaručuje dostatek energie pro efektivní frézování.*

Foto archiv/Vermeer

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 3/2024)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down