S devízou vysokého výkonu a příjemné obsluhy

Společnost Vermeer, jejímž výhradním zástupcem v České a Slovenské republice je Vermeer CS, vyrábí a vyvíjí komunální, zahradní, stavební, zemědělské a lesnické stroje již víc než sedmdesát let. Společnost staví nad ostatní především interakce s koncovými zákazníky a schopnost rychle reagovat na připomínky a poznatky obsluhy strojů v reálném provozu, což je alfou a omegou každého vylepšení a vývoje nové techniky.

Právě proto jsou produkty Vermeer uživatelsky příjemné a snadno ovladatelné. To potvrzují miliony spokojených zákazníků ze všech koutů světa. Na „žluté železo“ z výrobních závodů v americké Iowě se tak můžete plně spolehnout.

Štěpkovače

Stroje Vermeer pro ekologickou likvidaci větví, stromků i velkých stromů na veřejných prostranstvích, zahradách a dalších pozemcích zahrnují opravdu širokou škálu – od malých pásových, přes velké kolové, až po obří horizontální.

Řada štěpkovačů začíná třemi japonskými modely Ohashi (obr. 1), které Vermeer CS poskytl své distribuční kapacity. Tyto zelené pásové stroje mají výkon od 4,8 do 16,9 kW. Průměr drcené kulatiny se pohybuje od 7 do 15 cm. Výhodou techniky Ohashi jsou malé rozměry. S šířkou pouhých 73 cm se lehce vejdou do jakékoliv dodávky nebo na přívěsný vozík za auto – foto. V terénu jsou velice obratné a projedou každou mezerou mezi stromy. Značnou výhodou je malá spotřeba paliva od 1,7 do 6,5 l/h.

Žlutá řada štěpkovačů Vermeer začíná na výkonu 42,5 a končí na 205 kW. Dokáží drtit kulatinu od průměru 15 až do 52 cm. Nejnovější model BC230XL (obr. 2) je na podvozku otočném o 180°, což podstatně ulehčuje manipulaci. Přijedete se strojem na pracoviště, natočíte vtahovací otvor požadovaným směrem a hned štěpkujete. Odpadá složité couvání a posunování na pracovní místo.

Všechny nové štěpkovače jsou vybavené nejmodernějšími systémy – EcoIdle™ (snižuje spotřebu paliva při nečinnosti stroje) a SmartFeed™ (hlídá vtahování materiálu do otvoru a podle potřeby zařazuje zpětný chod). Nejvyšší model BC2100XL ve verzi G2 má již i digitální displej kompletně v českém jazyce.

Největšími z malokapacitních štěpkovačů jsou modely s označením WC (obr. 3). Také tyto dvounápravové stroje lze táhnout za nákladním vozem jako klasický přívěs. S výkonem 328,1 až 447,4 kW jsou určené pro drcení a štěpkování celých stromů. Buben dokáže produkovat štěpku o velikosti 3 až 16 mm. Do těžšího nebo blátivého terénu je vhodná verze WC2500TX s pásovým podvozkem.

Smykové nakladače

S výkonem 10,8 až 29,8 kW jsou smykové nakladače Vermeer (obr. 4) spolehlivými pomocníky pro veškeré komunální, zahradní nebo stavební práce. Hodí se všude tam, kde je třeba nahradit dlouhotrvající namáhavou lidskou práci – při nakládání sypkého materiálu, kamenů, větví, zeminy, klád, cihel a dalšího materiálu.

Tím možnosti nasazení zdaleka nekončí. Díky hydraulickému systému lze na stroj připevnit až 80 různých druhů příslušenství, jako například zametač, lopatu, hrábě, drapák, sněhovou frézu a další nástroje pro různé činnosti – úpravu povrchů komunikací, zahradních a parkových ploch nebo zeleně. Tak se stává nakladač univerzálním pomocníkem pro práci na jakémkoliv pozemku.

Novinkou je plně elektrický kolový mininakladač Conmeq AS15 (obr. 5), který je vhodný všude tam, kde jsou požadavky na bezemisní, bezprašné nebo bezhlučné pracoviště. Tichý, efektivní a kompaktní stroj s nosností 500 kg dokáže pracovat na jedno nabití celý den. K dispozici je okolo 70 různých druhů příslušenství.

Dumpery

Ideální stroje pro převoz jakéhokoliv materiálu jsou dumpery, neboli sklápěče. Španělský výrobce Ausa, kterého v České republice zastupuje Vermeer CS, disponuje širokou nabídkou těchto univerzálních strojů. Díky malým rozměrům a šikovnému systému sklápění jsou vhodné na jakoukoliv práci na komunikacích, veřejných plochách a ostatních pozemcích.

Dumpery Ausa (obr. 6) začínají na nosnosti 1000 kg a končí velkými desetitunovými stroji. Většina z nich má kloubový rám, všechny pak pohon 4 x 4, což zaručuje snadný průjezd jakýmkoliv terénem, blátem, vodou, pískem… Systém sklápění je buď přední výklop, nebo otočná korba, která je vhodná například pro zasypávání příkopů.

Nejmenší model D100AHA Compact dokáže díky speciálním úzkým pneumatikám zdolat průjezdní profil o šířce pouhých 990 mm. Další stroje mají nosnosti 1200, 1500, 2500, 3000, 4500, 6000 a 10 000 kg. Disponují motory Kubota s dostatečným výkonem a hydrostatickou převodovkou. Verze DR jsou vybavené otočnou kabinou, což je velmi praktické řešení pro rychlou práci – foto. Dumper přijede na pracoviště korbou dopředu. Po nakládce se kabina otočí o 180° a stroj odjede přesně tak, jak přijel – žádné složité otáčení a vyhýbání se.

Pařezové frézy

Již víc než 50 let jsou synonymem spolehlivosti pařezové frézy Vermeer. K dispozici jsou jak kolové, tak i v poslední době hodně oblíbené pásové frézy do náročného terénu. Rozsah výkonu se pohybuje od 20,1 do 63,4 kW. Řezná kola mají průměr v rozmezí 40,6 cm až 58,4 cm. Šířka záběru u pásového modelu SC70TX činí až 165,1 cm. Zdvih frézovacího kola nad zemí je 68,6 cm a pod zemí 40,6 cm, takže po pařezu zbyde jen hluboká jáma, která se dá snadno zasypat.

Nejsilnější kolový model SC852 (obr. 7) dokáže frézovat až 79 cm nad a 64 cm pod zemí, což je nejhlubší hodnota ve své třídě. Samozřejmostí je dálkové ovládání přispívající k lepší bezpečnosti obsluhy, která může stát či sedět v uctivé vzdálenosti od odlétajících štěpků a současně mít výborný přehled na pracovišti.

Frézy Vermeer jsou vybavené novým řezným systémem Yellow Jacket™ navrženým pro rychlejší a snadnější provoz při současném prodloužení životnosti řezného kola i zubů. Další pokročilá technologie SmartSweep™ reguluje otáčky motoru a frézovací rychlost přímo při práci. Toto řešení zaručuje klidný a bezpečný provoz.*

Foto archiv/Vermeer CS

(Podrobnosti v Komunální technice 7/2023)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down