03.01.2021 | 07:01

Společnost Scania sází na nízkoemisní pohony

Přední poskytovatel dopravních řešení, společnost Scania, směřuje ve spolupráci se svými partnery k udržitelnému dopravnímu systému. V roce 2018 dodala na trh 88 000 nákladních vozidel, 8500 autobusů a 12 800 motorů při rostoucím podílu techniky na alternativní paliva.

Společnost Scania, založená v roce 1891, dnes působí ve více než 100 zemích a zaměstnává přibližně 52 000 lidí. Výzkum a vývoj jsou soustředěny ve Švédsku s pobočkami v Brazílii a Indii. Výroba probíhá v Evropě, Latinské Americe a Asii.

Za premiérový praktický příklad snahy Scanie o co nejnižší uhlíkovou stopu může posloužit plynový motor s označením OC13 určený především pro dálkovou přepravu, stavební segment a v neposlední řadě komunální služby. Jedná se o první krok společnosti Scania v představení pohonných jednotek na alternativní paliva.

Pohonný agregát OC13 je založený na osvědčeném třináctilitrovém motoru Scania. Pracuje v Ottově cyklu se zapalovacími svíčkami a úplným spalováním. Základní parametry – výkon 410 koní a točivý moment 2000 Nm – jsou porovnatelné s dieselovými motory podobné velikosti. Servisní interval 45 000 km zajišťuje dlouhou dobu využitelnosti vozidla.

Rostoucí zájem o provozování vozidel na bioplyn nebo zemní plyn v zemích jako je Itálie a Francie je výsledkem lepší dostupnosti alternativních paliv, infrastruktury a dobrých hospodářských výsledků přepravních společností. Důležité je také hledisko udržitelné přepravy – dokonce i zemní plyn poskytuje snížení emisí CO2 o přibližně 15 procent.

Scania uvedla také na trh třináctilitrový šestiválcový motor na bioetanol (ED95) s výkonem 410 koní určený pro dálkovou přepravu i městský provoz. Točivý moment 2150 Nm je stejný jako u dieselových motorů. Také spotřeba paliva je rovnocenná. Motor funguje na principu naftového agregátu s kompresním vznícením. Představuje další nízkoemisní alternativní pohon pro novou generaci nákladních automobilů s Euro 6.

Etanol je dnes nejdostupnějším obnovitelným palivem na světě. Lze ho snadno vyrábět lokálně v mnoha zemích. Použití ED95 znamená snížení emisí CO2 až o 90 % a současně přináší ovladatelnost a výkon, který zákazníci společnosti Scania očekávají.*

(Podrobnosti v Komunální technice 12/2020)