28.06.2021 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rakouská metropole prosazuje opravy

Se speciální iniciativou na opravu porouchaných věcí přišlo hlavní město Rakouska již loni v září. Po velkém úspěchu, kdy se tady prostřednictvím speciálních poukazů podařilo motivovat obyvatele, aby zbytečně nevyhazovali vše, co jeví nějaké nedostatky, spustila radnice projekt nanovo, a to od letošního března.

Doposud se díky městským poukázkám podařilo opravit více než 7000 věcí. Dvě třetiny tvořila elektronika. I letos Vídeň opravuje porouchané a poškozené věci svých obyvatel a hradí polovinu nákladů na jejich opravu.

Zájem o poukázky roste

Od začátku března, kdy došlo ke spuštění druhé fáze projektu „Vídeň to opraví“, bylo podle radnice opraveno 7600 porouchaných věcí. Zájem o speciální poukázky, které si obyvatelé mohou stáhnout na webových stránkách radnice, je prý enormní.

„Od 1. března letošního roku si občané stáhli už 18 500 těchto poukázek. To nám ukazuje, že zájem Vídeňanů o opravu porouchaných věcí je opravdu nadprůměrný,“ okomentovali městskou iniciativu starosta Vídně Michael Ludwig (vlevo) a radní pro životní prostředí Jürgen Czernohorszky. Každý, kdo poukázku využil na opravu poškozené věci, navíc přispěl k úspoře 180 tun CO2 a ochránil životní prostředí.

Již na konci dubna 2021 evidovala vídeňská radnice využití 7000 poukázek v síti nasmlouvaných opraváren. Celkem 6500 jich bylo využito na opravu, 500 na konzultaci bez opravy. Podle zástupců města čísla dokazují, že v 95 % lze porouchanou věc opravit.

Přínos pro zaměstnanost i životní prostředí

Převažuje elektronika. Celkem 64 % všech poukázek totiž připadlo na opravu telefonů a tabletů. Dále si Vídeňané nechávají opravit kola, hudební nástroje nebo oděvy.

Cílem projektu je podle vyjádření radnice podpořit nejen vídeňské podniky a zajistit vyšší zaměstnanost, ale také ochránit životní prostředí. Oprava porouchaných věcí totiž nejen snižuje množství vyhozených věcí, ale šetří i zdroje a škodlivé plyny CO2. To vše pak zpomaluje klimatické změny.

Poukazy na opravu věcí si lidé mohou stáhnout zdarma na webových stránkách města, a to od března do konce června. Třetí vlnu emise poukázek potom město plánuje na období od 1. září do 12. prosince 2021.*

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down