12.12.2019 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První testy autonomních autobusů

Společnosti Scania a Nobina, největší provozovatelé veřejné dopravy ve Skandinávii, budou spolupracovat na spuštění zkušebního provozu autonomních autobusů na pravidelných linkách v oblasti Stockholmu.

„Technologie je v současné době již dostatečně vyspělá na to, aby mohly být zahájeny testy v praxi. Takový projekt je v Evropě jedním z prvních svého druhu. Poskytne nám spoustu informací ohledně dalšího vývoje velkých autonomních autobusů před jejich nasazením v plném rozsahu,“ vysvětluje Karin Rådström, vedoucí divize autobusů a autokarů ve společnosti Scania.

Informace nade vše

Zkušební provoz bude probíhat ve dvou fázích – zpočátku bez cestujících na palubě a následně s nimi. Protože je nejvyšší prioritou bezpečnost, bude v autobusech přítomen řidič, který bude sledovat provoz a pomáhat cestujícím.

„V naší společnosti se velmi angažujeme ve vývoji toho, co se podle nás stane důležitou součástí veřejné dopravy budoucnosti. Zkušební provoz poskytne velké množství informací a zkušeností, které nás nasměrují k praktickým každodenním aspektům řízení a provozu autonomních autobusů a umožní dosáhnout většího počtu cestujících veřejnou dopravou. Požadavky na autonomní autobusy se nebudou lišit od těch na jiná vozidla, a to včetně spolehlivosti, bezpečnosti a dostupnosti,“ tvrdí výkonný ředitel společnosti Nobina Sweden Henrik Dagnäs.

Světový unikát

Dva elektrické autobusy Scania Citywide LF spojí rychle se rozšiřující novou obytnou oblast Barkarby, která je vzdálená přibližně 20 kilometrů od centra Stockholmu, s nedalekou stanicí metra. Autobusy budou v provozu na nové speciální trase s délkou pět kilometrů a čtyřmi zastávkami. V plánu je, že zpočátku bude autonomní jízda probíhat na úseku dlouhém zhruba jeden kilometr. Během druhé fáze zkušebního provozu se očekává, že každodenně bude tuto linku využívat přibližně 300 cestujících. Dopravní a řídicí systémy pro autonomní autobusy budou ve společné správě firem Scania a Nobina.

Projekt byl již zahájen a hlavní zkušební období má začít příští rok. Při zkušebním provozu se budou shromažďovat data například o průměrných rychlostech, době provozu, včasnosti příjezdu, reakcích na nečekané odchylky a sledovat se bude také spokojenost cestujících.

V oblasti Barkarby, jejíž systém městské dopravy byl označen za nejmodernější na světě, již probíhá několik inovativních projektů ve veřejné dopravě. Mezi ně patří například první evropské samořízené elektrické autobusy na pravidelných linkách, vozidla a infrastruktura pro rychlou autobusovou dopravu a také nová digitální řešení.*

(Podrobnosti v Komunální technice 12/2019)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down