Příznivé reference podstatně usnadnily výběr nového kompaktního rypadla

Začátkem roku došlo k významné změně na světovém trhu se stavební technikou. Také u nás dobře známá značka jihokorejských strojů Doosan se přejmenovala na DEVELON. Důležitou informací pro uživatele je, že oranžová barva a označení jednotlivých modelů se nemění.

Pod novým názvem bude výrobce i nadále přicházet s inovativními produkty a řešeními a upevňovat své postavení globálního lídra v oboru stavebních strojů – s důrazem na rychle se rozvíjející trh elektrifikace a automatizace.

Inovace a rozvoj

Název DEVELON je kombinací anglických slov Develop (rozvinout) a Onwards (vpřed). Symbolizuje odhodlání společnosti dále inovovat a rozvíjet své produkty tak, aby maximálně vyhovovaly potřebám zákazníků. Světová premiéra nové značky se odehrála letos v březnu na stavebním veletrhu CONEXPO v americkém Las Vegas. V České republice se stroje pod novým názvem poprvé představily v půli června.

Velmi široký a pestrý sortiment produktů se značkou DEVELON zahrnuje jak malou techniku, tak i „gigantické“ stroje včetně pracovního příslušenství od jiných dodavatelů. Jedná se o kompaktní rypadla v rozmezí hmotností 1,2 až 9,5 t, dále kolová (5,8 až 21,7 t) a pásová (15 až 100 t) rypadla, kolové nakladače (3,7 až 36 t) a dampry s maximálním zatížením 28 až 41 t.

Malé, silné a přesné stroje

Zaměřme se na stavební techniku vhodnou pro komunální sféru, v jejíž službách se dobře uplatní především kompaktní rypadla menší hmotnostní třídy, konkrétně modely DX10Z až DX35Z ve hmotnostním rozmezí od 1,2 do 4 tuny, s motory o výkonech 10 až 25 k a lžícemi o objemech 0,03 až 0,11 m3.

Tato nejmenší technika z nabídky DEVELON je vhodná pro práci v prostorově omezených místech. Určená je především pro stavební činnosti drobnějšího charakteru, různé výkopové práce na rovině i ve svazích a terénní úpravy. S úspěchem se rypadla uplatní při nasazení uvnitř budov nebo v jejich těsném sousedství. K jejich silným stránkám patří vysoká přesnost, plynulost práce a dostatečná kopací síla. Významným benefitem je všestrannost.

Rypadla pro komunální sféru

Města a obce uvítají nejvíc modely rypadel DX27Z-7 a DX35Z-7 v hmotnostním rozmezí od 2,8 do 4 tun s dieselovými motory DEVELON D17 (25 k) Common Rail s přímým vstřikováním paliva, splňujícími požadavky Stage V, a lžícemi o objemech 0,08 a 0,11 m3. Kromě vysoké produktivity jsou rypadla úsporná a ekologicky šetrná. Vynikají značnou hydraulickou kapacitou pro pohon příslušenství a svými malými rozměry se přizpůsobí každému pracovišti.

K dalším výhodám patří dvourychlostní pojezd s automatickým řazením, jednoduché ovládání, snadný přístup ke všem servisním bodům a zobrazení diagnostiky na 5,7palcovém LCD monitoru. K bezpečnosti na pracovišti přispívá zadní kamera, výkonná LED světla, pojistný ventil výložníku a další aplikace. Obsluha ocení prostornou a pohodlnou kabinu s ergonomicky uspořádanými ovládacími prvky a dobrým výhledem. V neposlední řadě je potřeba zdůraznit snadnou přepravitelnost.

Trefa do černého

Pro praktické zkušenosti s modelem pásového rypadla DX27Z-7 jsme se vydali do Českých Budějovic. Pořídila si ho společnost CB plyn s. r. o., aby zefektivnila a zjednodušila svou hlavní činnost, a to výstavbu a rekonstrukci inženýrských sítí, především plynovodních, často v prostorově omezených místech. Firma dodává plynovody a přípojky podle požadavků zákazníka od projektů až po realizaci, tedy na klíč.

„Momentálně se věnujeme významné zakázce v podobě rekonstrukce 38 domovních přípojek plynu, které jsou v havarijním stavu, ve frekventované Rudolfovské třídě v úseku mezi ulicemi Na Sadech a Nádražní. Aby nezkolabovala doprava ve městě, musíme postupovat ohleduplně a po částech,“ vysvětlil Vladimír Vanda, jednatel společnosti CB plyn a pokračoval:

„Již od začátku prací, tedy od dubna, nám pomáhá třítunové rypadlo DX27Z-7. Zakoupili jsme si ho právě pro tyto účely, protože nejlépe vyhovuje podmínkám na pracovišti. Hlavním důvodem pro jeho pořízení byla schopnost efektivní činnosti v prostředí silné dopravy a ve stísněných prostorech. S pomocí stroje vykonáváme veškeré výkopové práce na přípojkách včetně obnažení hlavních řadů. Teď, v polovině června, jsme u třinácté přípojky.“

Cenná rada kamaráda

„Před pořízením rypadla jsme poptali několik dodavatelů. Při přípravách na realizaci aktuální zakázky jsme si důkladně zmapovali terén a dospěli k závěru, že větší bagr, než třítuna nemá význam. Museli jsme se přizpůsobit rozměrům pracoviště. Ceny strojů v této kategorii se srovnatelnou výbavou byly plus minus shodné. Za léta působení v oboru vím, že všechna technika je spolehlivá, ale když potřebujete servisní zásah, tak nemůžete dlouho čekat. Díky příznivým referencím od kamaráda, který si pořídil u společnosti GARNEA velké sedmnáctitunové kolové rypadlo Doosan, jsme se rozhodli právě pro tohoto dodavatele,“ navázal Vladimír Vanda.

Podle něj se nové rypadlo DX27Z-7 v nepřetržitém nasazení osvědčuje na výtečnou a za celou dobu provozu nevyvstal jediný problém. Výhodou je, že CB plyn zaměstnává dva zkušené strojníky. I když je jeden z nich už v důchodovém věku, rychle se sžil s novinkami, které stroj nabízí. Jedná se například o displej a další vymoženosti. Jednatel Vanda ocenil systém GPS, který umožňuje dálkové sdílení provozních dat do mobilního telefonu nebo tabletu – kde se stroj nachází, jakou má aktuální spotřebu, počet motohodin a další hodnoty.

Spolehlivý servis

„Spokojeni jsme byli také s velmi krátkou dodací lhůtou. Stroj měla společnost GARNEA v nedalekém Neplachově na skladě. Mohli jsme si vybrat obyčejné nebo prodloužené rameno, které bylo pro nás kvůli potřebě delšího dosahu výhodnější. Rypadlo jsme si po rychlém jednání, na němž jsme domluvili způsob financování a další formality, převzali za tři pracovní dny,“ pokračoval Vladimír Vanda.

Z dalších užitečných prvků výbavy zmínil displej s dobře čitelnými údaji, prostornou kabinu, která nebývá u jiných strojů v této třídě pravidlem, vyhřívanou sedačku, tedy vysokou úroveň komfortu obsluhy. Vyzvedl také hydraulické vývody pro pohon kladiv. Protože se činnost firmy CB plyn zatím odehrává na rovině, z příslušenství vlastní pouze standardní lžíci. Pro práci ve svazích uvažují o pořízení naklápěcí lžíce.

„Z mnoha dalších výhod zmíním dobrý poměr velikosti rypadla DX27Z-7 k jeho síle. Díky prodlouženému ramenu hravě dosáhne na korbu dvanáctitunového nákladního automobilu, což zvyšuje pracovní efektivitu. Kromě provozní spolehlivosti je velkým plusem dostupný, rychlý a kvalitní servis za rozumný peníz u dodavatelské společnosti GARNEA,“ uzavřel Vladimír Vanda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down