Přední výrobce kompaktních traktorů cílí především na precizní plnění úkolů

Aktuální inovace italského výrobce traktorů Antonio Carraro směřují svými technickými řešeními prioritně na precizně odvedenou práci. To znamená, že na popularitě nabývají především kompaktní modely traktorů z řady Infinity s hydrostatickou převodovkou a zpětným chodem.

Konkrétně se jedná o izodiametrický (všechna kola stejně velká) kloubový traktor s úzkým rozchodem kol SR 7600 Infinity a TR 5800 Infinity s řiditelným podvozkem. Podívejme se na některé stroje z portfolia společnosti Antonio Carraro podrobněji.

Řada Infinity

Společným jmenovatelem celé této řady je převodovka Infinity, která umožňuje traktoru pracovat v obou směrech stejnou rychlostí: od 0 do 15 km/h s mechanickým pracovním rozsahem a od 0 do 40 km/h s mechanickým silničním rozsahem. Každý mechanický rozsah je vybaven třemi hydraulickými záběry, které lze zařadit ručně nebo pomocí automatické převodovky bez ztráty trakce. Pedál pro pohyb vpřed pomáhá při brzdění ve svazích. Po jeho uvolnění traktor zastaví, aniž by bylo nutné použít brzdu.

Funkce Cruise Control (nebo Tempomat), omezovače otáček, Intellifix, jízdního režimu, rychlého couvání a odpružení Uniflex umožňují obsluze vždy najít to správné nastavení podle plnění aktuálního úkolu. U modelů Infinity se spojka používá pouze při rozjezdu a slouží jako bezpečnostní zařízení pro případ, že je třeba stroj okamžitě zastavit.

Elektrohydraulická zpátečka na volantu je extrémně praktická při manévrování vpřed a vzad, a to především při opakovaném manévrování bez použití spojky. Brzdy se téměř vůbec nepoužívají, protože plynový pedál nejenže řídí pohyb vpřed, ale rovněž umožňuje zpomalení až do okamžiku zastavení traktoru; celou převodovku tak lze ovládat pouze plynovým pedálem.

Model TR 5800 Infinity představuje skutečně naprostou novinku díky svému jedinečnému motoru o výkonu 52 k, Stage 5. Je určený zejména pro údržbu zeleně a správu parků a zahrad. Izodiametrický traktor disponuje zpětným chodem na otočné kontrolní věži RGS™, jejíž středový tunel je bez pák a zaručuje snadný nástup, stejně jako pohodlí při provozu. Kompaktnost traktoru a jeho palubní elektronika řízená softwarem zaručuje dobrou ovladatelnost a velmi jednoduché používání.

Ovládací funkce krouticího momentu odebíraného od PTO a absorbovaného koly chrání jak PTO, tak motor, a to i v kritických situacích. Nový hydraulický systém nabízí až 13 zadních spojek. V „horní“ hydraulické konfiguraci je TR 5800 Infinity vybavený šesti rozdělovači s dvojitým účinkem, z nichž jeden je s aretací polohy a nastavením průtoku hydrauliky a druhý plovoucí. Zpětný tok oleje má nulový tlak.

Řada TONY

Nelze opomenout traktorovou řadu TONY, která zaujímá přední místo ve výrobě společnosti Antonio Carraro. Tvoří ji modely s hybridní mechanicko-hydrostatickou převodovkou ovládnou softwarem vybaveným technologií SIM - Shift In Motion. Nabízí čtyři rychlostní stupně s elektronickým ovládáním, které lze využít při zastavení nebo při pohybu. Jedná se o kompaktní převodovku s automatickými funkcemi ovládanou operačním systémem ITAC (Intelligent Tractor AC), stejně jako Tractor Management Control (TMC), který usnadňuje všechny činnosti řidiče.

Tento centralizovaný ovládací systém je navržený tak, aby zajistil, že traktor bude vždy pracovat v optimálních podmínkách ve smyslu úspory nákladů a produktivity. Systém zaručuje různé funkce, jako je udržování parametrů během pracovních činností i v případě, kdy došlo ke změně náklonu při jízdě nahoru, nebo dolů. Všechny bezpečnostní systémy a monitorování diagnostiky traktoru z důvodu plánované údržby vozidla spadají do systému ITAC.

Obsluha si může nastavit, personalizovat a uložit do paměti parametry potřebné pro jednotlivé úkoly, podle potřeby vyvolat zvolené kombinace a případně je měnit během různých pracovních fází v závislosti například na změnách terénu a použitých pracovních doplňcích. Rychlost nezávisí na otáčkách motoru, jelikož obojí je možné naprogramovat samostatně. Rozmezí rychlosti je od 100 m/h až do 40 km/h.*

David Procházka, produktový manažer Antonio Carraro

PEKASS, a. s., foto archiv firmy