22.07.2021 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Policejní speciál pro přepravu koní

Scania Česká republika společně s firmou Cargodesign připravila pro policisty z oddělení hipologie nové unikátní vozidlo pro přepravu koní. Prostorná kabina, která je velmi oblíbená například mezi hasiči, pojme sedm členů posádky. V přepravním prostoru je místo pro šest koní.

Jedná se o unikátní vozidlo s řadou chytrých řešení,“ říká manažer prodeje speciálních vozidel Scania Petr Smola a pokračuje: „Jsme hrdí na to, že Scania pomáhá chránit nejen Pražský hrad nebo Letiště Václava Havla prostřednictvím hasičských vozidel. Nově bude také přispívat k bezpečnosti díky policejnímu speciálu.“

Pohoda zvířat i lidí

Nástavbu vyrobila společnost Ing. Vít Škrobánek – CARGODESIGN z Opavy. Netradiční řešení přispívá k jednodušší obsluze. Prostor pro šest koní (tři vpředu a tři vzadu) je uprostřed rozdělený, což umožňuje výstup kteréhokoliv koně bez nutnosti práce s ostatními.

Použité byly nekorodující materiály. Zesílená hliníková podlaha je vybavená odtoky. Podlahu kryje speciální pryžová nesmekavá vrstva. Pod nástavbou se nacházejí okolo celého vozu izolované úložné prostory pro bezpečné uložení osobních věcí jednotky. Každý člen posádky zde má svůj vlastní úložný box. Dále je tady elektrocentrála a další nezbytná výbava.

Součástí nástavby je sedlovna přístupná zadními výklopnými vraty, integrovaná nádrž na vodu s tlakovým čerpadlem a odvětrání s odtahem pro zachování optimálního klima pro koně. Celý prostor snímají dvě kamery s přenosem obrazu do kabiny. Na další obrazovce se monitoruje okolí vozu v rozsahu 360°.

370 + 6 k

„Policisté si vozidlo sami navrhli tak, aby jim co nejvíc vyhovovalo. Rád bych popřál kolegům, aby jim i jejich čtyřnohým parťákům nový speciál pomohl zajistit nejen komfortnější, ale i bezpečnější přepravu a především jim zpříjemnilo službu,“ řekl ředitel pražské policie brigádní generál Tomáš Lerch.

Nový speciál pohání třináctilitrový šestiválec o výkonu 370 koní (šest dalších může být v nástavbě…). Na obou nápravách je vzduchové odpružení, které kromě komfortu nabízí možnost rychlé změny světlé výšky vozidla, což kromě jiného umožní snadnější překonávání nerovností a překážek v provozu.

Sedmimístná kabina CP31N umožňuje přepravu celé jízdní jednotky. Má zvýšenou střechu. Vnitřní výška v prostoru pro posádku je zhruba 180 cm, což nabízí dostatek komfortu a prostoru pro příslušenství. Tato kabina se používá například u hasičských a záchranných vozidel a dalších speciálů.

Kromě běžného vybavení (centrální zamykání s dálkovým ovládáním, elektricky stahovatelná okna, automatická klimatizace a nezávislé topení) je kabina doplněná o elektricky vyhřívané čelní sklo, které zaručuje 100% viditelnost za jakýchkoliv podmínek. Všechna skla jsou vrstvená, tedy odolná proti úderu nebo zásahu ostrým předmětem, kdy se neroztříští.

Zdroj: Scania

(Podrobnosti v Komunální technice 7/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down