25.12.2022 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pilotní projekt autonomní přepravy

Společnosti Scania a HAVI spojily síly za účelem spuštění průlomového zkušebního projektu, v jehož rámci bude autonomní nákladní vozidlo přepravovat zboží po veřejně přístupných silnicích. Pilotní nasazení bude probíhat v rámci běžného provozu s cílem zjistit, zda jsou autonomní vozidla vhodná pro přepravu mezi logistickými centry.

Jedná se o první projekt podobného typu v Evropě. Scania a HAVI v něm budou zkoušet plně autonomní vozidlo v běžném provozu mezi dvěma logistickými centry. Nákladní automobil se při něm bude pohybovat mezi švédskými městy Södertälje a Jönköping, což znamená přibližně tříhodinovou trasu dlouhou asi 300 kilometrů, která současně tvoří část delšího přepravního řetězce společnosti HAVI. První a poslední míli zajistí vozidla ovládaná řidičem.

Projekt je prvním krokem, který má ukázat, že autonomní vozidla mohou být použitelnou součástí přepravních řetězců mezi logistickými centry. HAVI a Scanii může pomoci s vyhodnocením efektivity nasazení takových vozidel v rámci jejich flotil.

„Víme, že v následujících letech projde celý přepravní systém zásadní změnou. Celé odvětví čelí výzvám v podobě nedostatku řidičů a klesajících marží. Přechod k autonomním vozidlům tak musí nastat okamžitě. Tento provoz se musíme naučit chápat již nyní, abychom byli připraveni na chvíli, kdy budeme mít potřebné technologie. Věříme, že pilotní projekt bude zásadním krokem,“ říká Robert Melin Mori, manažer Scanie.

„Jedná se o autonomní dopravní řešení, které funguje na běžných silnicích za běžného provozu, při němž se přepravuje komerční zboží pro třetí stranu. Něco podobného zatím v Evropě nikdo nezkusil. Jsme nadšeni, že na tomto projektu můžeme spolupracovat s HAVI,“ doplňuje Peter Hafmar, který je ve Scanii zodpovědný za autonomní řešení.

HAVI je v tomto odvážném případě pro Scanii přirozeným partnerem. Obě společnosti mají za sebou dlouholetou spolupráci v mnoha projektech zaměřených na budoucnost a elektrifikaci nákladní dopravy. Společnosti také sdílejí závazek dekarbonizace přepravních systémů a snaží se zkoumat řešení, která mohou zvýšit efektivitu a udržitelnost nákladní přepravy.

„Díky nejrůznějším iniciativám, kterých jsme se společně účastnili, jsme dospěli ke vzájemnému porozumění. Těší nás, že můžeme být součástí i tohoto pilotního projektu. Má v sobě obrovský potenciál, jak pro náš budoucí vztah se Scanií, tak pro veškeré dodavatelské řetězce,“ říká Massimo D’Alessandro, ředitel pro udržitelnost a inovace v HAVI.*

Foto archiv/Scania

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down