19.06.2018 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Padesát koní, nebo deset lidí?

Green Climber, pro československého uživatele možná lépe vyslovitelně gécéčko, je mladým strojem. Přesto vydělává peníze už několika tuzemským investorům. Kromě verze pro sečení, která plní úkoly nutné údržby v komunálním sektoru a provozech povodí, jsou totiž větší modely díky své variabilitě dokonalé pro službaře.

Na podzim roku 2017 se strojem GC LV500 vybavila i firma Radka Švece z Konice na Hané. Dlouhodobě se věnuje hlavně údržbě úseků pod elektrickým vedením a čištění silně zarostlých pozemků.

Radek Švec vyhodnotil investici do techniky, která přispěje k zefektivnění pracovních výkonů, jako nutnost zejména s ohledem na situaci na trhu práce spojenou s nedostatkem lidí ochotných svědomitě fyzicky pracovat. Že je potřeba činnosti mechanizovat, bylo tedy jasné. Otázkou bylo ale jak. Který stroj pro zvolený cíl ideálně zvolit?

Řešení propojilo náročné požadavky

Výkon – stroj musí být dostatečně silný pro plynulou likvidaci vzrostlých keřů, které zarůstají do elektrického vedení. Typicky jsou to dřeviny v hustých trsech o průměru kmene i deset centimetrů, přičemž výška v praxi bývá ponechána až když opravdu atakuje dráty vedení.

Mobilita – technika musí být snadno přepravitelná jak na delší vzdálenosti, tak pro vykonávání relativně menších objemů práce v rozličných lokalitách. Stroj musí být schopen pojezdu v náročném a členitém terénu.

Cena – pořizovací cena stroje i provozní náklady musí být takové, aby si technika na sebe vydělala.

Kdo hledá, najde

Po precizním hledání napříč trhem a absolvování předváděcích akcí i ukázek z reálných provozů padla volba Radka Švece na Green Climber LV500. Inspirací mu byla slovenská firma provozující tuto techniku již více než jeden a půl roku bez problémů.

Padesát koní atmosféricky plněného dieselového motoru Yanmar spolu s velmi robustní konstrukcí podvozku a pásů činí tento stroj prakticky nejvýkonnějším řešením. Celková hmotnost s drticí hlavou 1,5 tuny a rozměry, díky kterým jej lze transportovat uvnitř velké dodávky nebo na vleku za osobním autem, to je obrovská konkurenční výhoda Green Climberu.

Dokonce se podařilo i nějaké peníze ušetřit, když měl Radek Švec původní záměr pořídit nosič s těžkou lesní frézou s pevnými zuby. Green Climber totiž funguje skvěle i se „základní“ lesnickou drticí hlavou se zesílenými kladivy otočnými v uložení o 360°. Dodavatel poskytl záruku výměny adaptéru v případě nespokojenosti zákazníka. Dosavadní více než půlroční praxe přesvědčila, že LV500 s touto lesnickou hlavou je zcela vyhovujícím řešením vzhledem k původnímu záměru.

Pro těžký terén

Kromě výše uvedeného se v provozu hodí spousta dalších unikátních vlastností stroje GC. Roztahovací pásy pro práci na místech, kde je třeba dosáhnout svahové dostupnosti až 60°, boční posuv neseného nářadí, přesné a citlivé proporcionální ovládání pohybu stroje jedním joystickem a pracovního nářadí druhým. Cit pro ovládání nářadí se velmi dobře zúročí také při práci s adaptérem pařezové frézy, o které uvažuje Radek Švec, že ji do budoucna k nosiči přikoupí a rozšíří tak své služby.

Pro specifické úkoly v náročném, těžce přístupném či svažitém terénu je GC nejefektivnějším řešením. Ne každému majiteli těchto ploch se vyplatí investovat do své vlastní mechanizace pro údržbu. Zájemci z moravského regionu mohou službu poptat u Radka Švece na www.lesy-morava.cz.*

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2018)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down