Green Climber, pro československého uživatele možná lépe vyslovitelně gécéčko, je mladým strojem. Přesto vydělává peníze už několika tuzemským investorům. Kromě verze pro sečení, která plní úkoly nutné údržby v komunálním sektoru a provozech povodí, jsou totiž větší modely díky své variabilitě dokonalé pro službaře.
Na podzim roku 2017 se strojem GC LV500 vybavila i firma Radka Švece z Konice na Hané. Dlouhodobě se věnuje hlavně údržbě úseků pod elektrickým vedením a čištění silně zarostlých pozemků.
Radek Švec vyhodnotil investici do techniky, která přispěje k zefektivnění pracovních výkonů, jako nutnost zejména s ohledem na situaci na trhu práce spojenou s nedostatkem lidí ochotných svědomitě fyzicky pracovat. Že je potřeba činnosti mechanizovat, bylo tedy jasné. Otázkou bylo ale jak. Který stroj pro zvolený cíl ideálně zvolit?
Řešení propojilo náročné požadavky
Výkon – stroj musí být dostatečně silný pro plynulou likvidaci vzrostlých keřů, které zarůstají do elektrického vedení. Typicky jsou to dřeviny v hustých trsech o průměru kmene i deset centimetrů, přičemž výška v praxi bývá ponechána až když opravdu atakuje dráty vedení.
Mobilita – technika musí být snadno přepravitelná jak na delší vzdálenosti, tak pro vykonávání relativně menších objemů práce v rozličných lokalitách. Stroj musí být schopen pojezdu v náročném a členitém terénu.
Cena – pořizovací cena stroje i provozní náklady musí být takové, aby si technika na sebe vydělala.
Kdo hledá, najde
Po precizním hledání napříč trhem a absolvování předváděcích akcí i ukázek z reálných provozů padla volba Radka Švece na Green Climber LV500. Inspirací mu byla slovenská firma provozující tuto techniku již více než jeden a půl roku bez problémů.
Padesát koní atmosféricky plněného dieselového motoru Yanmar spolu s velmi robustní konstrukcí podvozku a pásů činí tento stroj prakticky nejvýkonnějším řešením. Celková hmotnost s drticí hlavou 1,5 tuny a rozměry, díky kterým jej lze transportovat uvnitř velké dodávky nebo na vleku za osobním autem, to je obrovská konkurenční výhoda Green Climberu.
Dokonce se podařilo i nějaké peníze ušetřit, když měl Radek Švec původní záměr pořídit nosič s těžkou lesní frézou s pevnými zuby. Green Climber totiž funguje skvěle i se „základní“ lesnickou drticí hlavou se zesílenými kladivy otočnými v uložení o 360°. Dodavatel poskytl záruku výměny adaptéru v případě nespokojenosti zákazníka. Dosavadní více než půlroční praxe přesvědčila, že LV500 s touto lesnickou hlavou je zcela vyhovujícím řešením vzhledem k původnímu záměru.
Pro těžký terén
Kromě výše uvedeného se v provozu hodí spousta dalších unikátních vlastností stroje GC. Roztahovací pásy pro práci na místech, kde je třeba dosáhnout svahové dostupnosti až 60°, boční posuv neseného nářadí, přesné a citlivé proporcionální ovládání pohybu stroje jedním joystickem a pracovního nářadí druhým. Cit pro ovládání nářadí se velmi dobře zúročí také při práci s adaptérem pařezové frézy, o které uvažuje Radek Švec, že ji do budoucna k nosiči přikoupí a rozšíří tak své služby.
Pro specifické úkoly v náročném, těžce přístupném či svažitém terénu je GC nejefektivnějším řešením. Ne každému majiteli těchto ploch se vyplatí investovat do své vlastní mechanizace pro údržbu. Zájemci z moravského regionu mohou službu poptat u Radka Švece na www.lesy-morava.cz.*
(Podrobnosti v Komunální technice 6/2018)