Od skromných počátků k moderním technologiím

U kolébky mechanizované zimní údržby, týkající se hlavně posypu silnic, stála dánská společnost EPOKE A/S. Vývoji a výrobě sypačů se od té doby věnuje již bezmála sto let. Posun z historie po současnost je opravdu značný.

První zařízení na posyp vyvinul a vyrobil Christian Thomsen již v polovině 30. let minulého století. Ručně vyřezaný rozmetací kotouč ze dřeva byl namontovaný pod plnicím zásobníkem ve tvaru trychtýře.

Dodnes funkční řešení

Pohon tohoto rozmetadla byl řešený přes bovden od kotouče přitlačovaného na zadní kolo standardního nákladního vozidla. Zařízení se montovalo na zadní část korby a zásobník se doplňoval posypem ručně – lopatou. Cestář tedy musel stát na korbě a ruční práce tedy zcela nahrazena nebyla.

Dnes se to jeví jako velice triviální řešení, ale v té době se jednalo o převratnou novinku. Co se konstrukce sypačů týká, tak se zásadně posunulo téměř vše. Ale základní Thomsenův princip rozhozu posypu prostřednictvím rozmetadla ze 30. let se ovšem používá dodnes.

Nezastavitelný vývoj

Zařízení EPOKE nadále vyvíjela – přes stroj s pohonem od kol až po další zásadní milník – vynález vynášecího principu s nezatíženým pásem. Následovník zakladatele Alfred Thomsen ho zkonstruoval v 50. letech a dodnes se jedná o patentované řešení pouze tohoto výrobce.

Posypový materiál je umístěný v zásobníku, který má u dna po celé délce dvě hřídele. Horní čtvercového průřezu má po obvodu „lopatky“, které posypový materiál míchají a drtí eventuální hrudky nebo zmrazky. Dole se nalézá druhá hřídel kruhového průřezu, která má po obvodu výstupky výrazně menší. Ty zajišťují protahování materiálu na nezatížený vynášecí pás umístěný podélně pod zásobníkem.

V 50. letech 20. století vynalezl Alfred Thomsen princip Epoke s nezatíženým dopravním pásem a podávacím válečkem, který zajišťuje bezproblémový začátek rozmetání. Vynález byl patentovaný a dnes je považovaný za nejpřesnější systém pro dodávání posypového materiálu. Poté společnost rychle rostla a začala nacházet příležitosti na exportních trzích s Norskem jako prvním zahraničním obchodním podnikem.

Solankové prvenství

V roce 1955 Alfred Thomsen změnil název společnosti na současný Epoke. Rozjíždí se další vývoj, protože firma se vždy snažila rozvíjet svůj sortiment a od počátku přikládala vývoji velký význam.

První velkoobjemové sypače pro nákladní automobily byly uvedeny na trh v 60. letech a od té doby se dále vyvíjely, aby zahrnovaly prvky, jako jsou například tekuté nebo vysokorychlostní rozmetání a další pokročilé funkce pro optimální aplikaci posypových hmot.

V roce 1981 byla firma Epoke jedním z prvních dodavatelů na světě, kteří představili stroje na rozmetání solanky, které se používaly zejména v jižní Evropě. Na konci minulého tisíciletí další části světa, a to včetně Dánska, rozpoznaly potenciál rozmetání solanky pomocí nové generace kombinovaných rozmetadel Epoke.

V novém tisíciletí přinesla na trh Epoke hned v roce 2000 řadu sypačů SIRIUS, které v současnosti udržují zimní silnice sjízdné na tradičních trzích, jako je Evropa, Kanada a USA, ale i v dalších státech, jako je Čína a v neposlední řadě Rusko.

Inteligentní technologie

Se zavedením EpoSatu v roce 2005 se staly integrovanou součástí produktů Epoke moderní informační technologie. Od té doby satelitem řízené rozmetání zlepšilo pracovní podmínky řidičů a zvýšilo bezpečnost provozu. Systém zajišťuje, že sůl se dodává přesně a pouze tam, kde je potřeba. Důležitým vedlejším přínosem je také menší dopad na životní prostředí díky snížené spotřebě soli.

Nakonec byla v roce 2010 představená nová generace strojů jako CERTUS AST, SIRIUS AST, SIRIUS COMBI AST a VIRTUS AST, které tvoří produktovou rodinu, jež sdílí konstrukční a standardní komponenty a vyznačuje se schopností přesného výkonu a nízkých nákladů na údržbu.

Dnešní produktový program Epoke pokrývá většinu potřeb a je složený z inteligentních řešení přizpůsobených požadavkům různých trhů po celém světě. Mezi nejdůležitější oblasti zaměření vývoje produktů patří ekologické povědomí, spolehlivost, uživatelská přívětivost a možnost individuálního přizpůsobení.*

Foto archiv/Epoke

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down