14.05.2022 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obojživelné sekačky na Dunaji opět v akci

Městské obojživelné sekačky, které regulují objem makrofytů v bočním rameni Dunaje ve Vídni, se pustily po zimní odmlce znovu do práce. Kvůli chladnému březnovému počasí je město na svou první sečbu nasadilo teprve nyní. Rostliny z Dunaje putují do místní kompostárny.

Od jara až do podzimu se speciální sekačky Truxor starají o regulaci makrofytů v Dunaji. Ačkoliv jsou právě tyto rostliny zodpovědné za bezvadnou kvalitu vody, vodáci ani plavci je v oblibě nemají. Řešením je proto pravidelné sekání, které sice reguluje počet makrofytů, ale nijak je neohrožuje ani nezhoršuje kvalitu vody.

Ve Starém Dunaji je nyní nasazených celkem patnáct obojživelných sekaček včetně dalších doprovodných člunů, které makrofyty z hloubky okolo 2,5 metrů sbírají. Rostlinnou hmotu následně převážejí nákladní vozy na městskou kompostárnou v Lobau. Zde se rostliny z Dunaje zpracovávají s dalším bioodpadem. Výsledkem je biokompost, který si lze zakoupit ve sběrných dvorech nebo městském re-use obchodě. V létě pak město počet sekaček posiluje až na pětadvacet kusů.

Kvůli chladnému březnovému počasí se ve Vídni rozhodli speciální sekačky Truxor nasadit až v dubnu, tedy zhruba o měsíc později. Ani loni ovšem nebylo jaro příliš teplé a slunečné. Obojživelné sekačky se tak do akce dostaly dokonce až v květnu. Právě kvůli chladnému počasí byla loňská sezóna spíš podprůměrná. Ze Starého Dunaje se odvezlo 1900 tun makrofytů, zatímco v rekordním roce 2018 to bylo 3300 tun.

Starý Dunaj patří mezi nejvyhledávanější letní lokality ve Vídni. Každé léto ho navštíví tisíce Vídeňanů a dalších hostů.*

Foto: © WGM/Jobst

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down