Nový traktor ve službách obce Hluboš

Středočeská obec Hluboš měla při výběru nového traktoru jasně dané požadavky. Výběrové řízení vyhrála značka CASE IH s traktorem Farmall 110C, na který ve vesnici čeká široké spektrum úkolů.

Hluboš je malá obec v klínu brdských lesů v okrese Příbram. Skládá se ze dvou katastrálních území – Hluboš a Kardavec, kde žije celkem zhruba 674 obyvatel.

S podporou zkušeností

Jak už to u malých vesnic bývá zvykem, její místostarosta Josef Mašek zastává kromě své funkce v zastupitelstvu také technicko-hospodářského pracovníka a obsluhu nového traktoru Farmall 110C.

Místostarosta Mašek ostatně hrál důležitou roli i při výběru samotného stroje. Obec samozřejmě nemůže vybrat nový traktor bez řádného výběrového řízení. Zastupitelé musí být seznámení se všemi požadavky a kritérii, které hrají při výběrovém řízení roli. Při sestavování požadavků dali hodně právě na místostarostu, který nejen, že pochází ze zemědělské rodiny, ale má zkušenosti i jako řidič kamionu.

Rozhodla i možnost leasingu

„Při výběru nového traktoru jsme už věděli, co od něj budeme požadovat,“ přibližuje Mašek proces výběrového řízení a pokračuje: „Hlavním požadavkem byly rozměry traktoru.“ Každý, kdo do obce Hluboš přijede, si okamžitě všimne úzkých silnic. Museli si zde tedy vybrat kompaktní traktor, se kterým se řidič bude moci po obci pohodlně pohybovat.

Dalším požadavkem byly tři okruhy hydrauliky a možnost montáže komunální desky, protože obec již měla zakoupenou radlici, která se do ní uchycuje. Na traktoru Farmall zaujal i zdvihový objem motoru 3,6 litru. U motoru jsou použité čtyři ventily na válec a je vybavený systémem přímého vstřikování paliva common rail. Jedním z požadavků, který hrál při výběrovém řízení důležitou roli, byla také možnost financování nákupu pomocí operativního leasingu.

Pořád v zápřahu

Po celý rok bude traktor svážet odpadní vody do čističky odpadních vod s pomocí cisterny Pichon. V zimě bude obstarávat zimní údržbu pomocí sypače a radlice. V letních měsících bude zase svážet kontejnery během sekání trávy. Kromě těchto prací je Farmall také k dispozici v rámci služeb pro občany obce, například když potřebují svézt stavební materiál.

Úzké uličky Hluboše nejsou pro kompaktní traktor Farmall s mechanickou převodovkou žádný problém. Velmi dobře se ovládá a výhodou při změně směru jízdy je i funkce Powershuttle. Při řazení lze využívat i komfortu tlačítka na řadicí páce, kdy nemusíte ovládat spojku levou nohou. Po místních silnicích a okolí se nový stroj pohybuje svižně rychlostí – až 40 km v hodině.*

Foto archiv/AGRI CS