18.05.2021 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový traktor v soupravě s přívěsem

Jednou z nejvýraznějších novinek stáje John Deere v oblasti zahradní techniky jsou letos modernizované traktory řady X100. Zvnějšku se odlišují od svých předchůdců zejména pěkně tvarovanou kapotou motoru.

Ovšem to není vše, změn je víc. A hlavně – dovozce STROM PRAHA traktory na náš trh uvedl ve velkém stylu. Pokud si některý z nich stihnete pořídit do konce května, dostanete k němu zdarma přívěsný vozík Vares.

Firma Vares je jistě mnohým čtenářům povědomá. Ve středočeských Mnichovicích totiž vyrábí (nejen) zahradní techniku už přes třicet let. Dárkem k traktorům John Deere řady X100 je konkrétně vozík TDKL s odnímatelným zadním čelem a sklápěcí korbou.

Tři metráky na korbě

Ač přívěsný vozík váží pouhých 49 kg, přesto uveze 300 kg nákladu. Jeho kola obutá do pneumatik rozměru 4.00-8 jsou na hřídeli o průměru 200 mm usazená ve valivých ložiskách. Na korbu s délkou 1090, šířkou 720 a výškou bočnic 300 mm naložíte vše, co vás napadne, ať už jde o sazenice, rostliny i květináče, kompost, nářadí, shrabané listí, naštípaná polena, popřípadě mulčovací kůru, zeminu, písek nebo kačírek, který díky sklápěcí korbě snadno vysypete.

Kvůli důkladné ochraně proti korozi lakuje Vares své vozíky práškovou vypalovanou barvou. Běžně používá černou, ovšem v případě zmíněného dárku udělal výjimku – na korbu použil zelenou a na kola žlutou, aby vozík krásně ladil s barevným provedením traktoru. Díky tomu tato praktická souprava navíc vypadá opravdu dobře.

Silnější jednoválce

O přepracované kapotě modernizované řady traktorů X100 už padla zmínka. V ní jsou osazeny nové světlomety, zaručující dobrý výhled a bezpečnost práce za snížené viditelnosti.

Kapota je jednodílná. Po odklopení vpřed otevírá dobrý přístup k motoru. Při pohledu na něj je třeba připomenout, že modernizace nejvíc prospěla dvěma nejdostupnějším modelům X107 a X117R se sběrným košem. Výkon jejich jednoválcového, vzduchem chlazeného „půllitru“ totiž vzrostl na 11,1 kW, tedy téměř na 15 koní. Dosavadní model X106 se přitom musel spokojit s výkonem 6,85 kW. Vzhledem k této hodnotě jde o více než šedesátiprocentní navýšení výkonu!

Stejně jako dřív čítá řada X100 celkem šest modelů, tři traktory s bočním výhozem (X107, X127 a X167) a tři se středovým výhozem a sběrným košem na 300 litrů (X117R, X147R a X167R).

Tři různé záběry

U traktorů poháněných vidlicovými vzduchem chlazenými dvouválci nebyla výkonová změna nijak zásadní. Modely X127 (boční výhoz), X147R a X167R (oba středový výhoz se sběrným košem) s motorem o objemu 656 cm3 mají výkon 12,4 kW (16,9 koně). Nejsilnější model X167 vybavený motorem s objemem 724 cm3 se pyšní výkonem 15 kW (přes 20 koní) dostatečným pro práci s žacím ústrojím o šířce záběru 122 cm.

Žací ústrojí s bočním výhozem a záběrem 107 cm jsou určena pro traktory John Deere X107 a X127. Ústrojí lze velmi rychle a snadno přepnout na mulčovací, popřípadě vybavit sběračem s volitelnými koši.

Pro sečení se sběrem jsou však určené především traktory, za jejichž typovým označením najdete písmeno „R“. Sbírání posečené hmoty je náročnější na příkon, proto jsou traktory John Deere X117R a X147R standardně vybaveny žacím ústrojím o záběru 92 cm, kdežto nejvyšší model X167R pracuje se záběrem 107 cm. Přínosnou změnou u těchto „erkových“ traktorů jsou vylepšené sběrné koše na 300 litrů, které se snadněji vysýpají i čistí.

Větší pedály

Ne tak patrnou, ale velmi příjemnou změnou jsou pedály pro ovládání hydrostatické převodovky, respektive pojezdu vpřed a vzad. Už předtím byly vpravo na podlážce dva vedle sebe, takže stačilo špičkou pravé nohy přešlápnout z jednoho na druhý a změnit směr jízdy.

Nyní má ale častěji používaný pedál pro pojezd vpřed větší opěrnou stupačku, což je pro nohu řidiče pohodlnější. Nemluvě o tempomatu, kterým jsou standardně vybaveny modely X127 a X167. U nich najdete ještě jednu příjemnou novinku – digitální palivoměr na přístrojové desce. U ostatních zástupců řady X100 odečtete množství paliva v nádrži průhledovým okénkem uprostřed pod sedačkou.

K pracovnímu pohodlí u vybraných modelů přispívají i nové komfortní sedačky s oddělenou vysokou opěrkou. Průduch mezi sedákem a opěrkou oceníte zejména v letních vedrech.

Cesta evoluce

Traktory modernizované řady X100 zřetelně ukazují, jakou cestou se John Deere při vývoji svých strojů ubírá – cestou evoluce. Vylepší, co vylepšit lze, ale to, co se osvědčilo, samozřejmě ponechá. Například prostorový rám svařený z oceli vysoké pevnosti, nezničitelnou litinovou přední nápravu, úsporné motory, odolné hydrostatické převodovky i pohony.

Díky tomu si zahradní traktory řady X100 i přes svůj svěží design dál zachovávají pověstnou spolehlivost a výdrž. Nyní s nimi můžete vyrazit za dalšími zážitky s vozíkem Vares v závěsu. Nesmíte ale příliš váhat, protože jej dostanete k traktoru zdarma pouze do 31. května 2021.*

Pavel Pánek

Foto archiv/John Deere

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down