Novinka pro manipulaci nejenom s bioodpadem

Zhruba 40 000 občanům zpříjemňují život Technické služby Benešov, s. r. o. (dále TSBE). Nejedná se pouze o obyvatele sedmnáctitisícového města ve Středočeském kraji, ale také přilehlé obce.

„Našich zhruba 100 zaměstnanců se věnuje všem činnostem obvyklým pro podniky tohoto typu. Pečujeme o komunikace a veřejnou zeleň, svážíme veškerý odpad, máme sběrný dvůr, třídičky plastu a papíru, staráme se o osvětlení, dětská hřiště, sportoviště a máme ve správě tři hřbitovy. Provozujeme ekovláček mezi Benešovem a zámeckým areálem Konopiště,“ řekl technik TSBE Jan Verner.

Zastane všechny práce

Jako všude jinde, ani v TSBE nezapomínají na pravidelnou obměnu parku techniky. Ta aktuální se týkala dosluhujícího čtyřicetiletého smykem řízeného nakladače UNC 760. Enormně rostoucí náklady na opravy již ztrácely smysl a také výkon neodpovídal současným požadavkům. Výběr nového pomocníka byl proto nasnadě.

„Volba padla na kloubový čelní nakladač DEVELON DL80TL. Využíváme ho hlavně při manipulaci s bioodpadem, který nahrnujeme a ukládáme do kontejnerů. To je díky teleskopickému výsuvu ramene do výšky až čtyř metrů hračka. Zastane i jiné činnosti, například stohování palet, manipulaci s různým materiálem a další. Díky kloubovému řízení je stroj velmi obratný i ve stísněných prostorech, které bývají často právě ve sběrných dvorech. S lopatou o objemu jednoho krychlového metru a stavitelnými paletizačními vidlemi u nás zvládne veškeré manipulační práce,“ vysvětlil Tomáš Pavlas, vedoucí dopravy TSBE.

Výkon, komfort, stabilita

Pětice modelů relativně nové řady DL kompaktních kolových nakladačů DEVELON (dříve Doosan) je na trhu od roku 2022. Výkon motoru Stage V se pohybuje v rozmezí od 66 do 75 k, provozní hmotnost od 3650 do 5200 kg. Stroje disponují hydrostatickým pohonem 4 x 4, uzávěrkou diferenciálu, výkonnou hydraulikou, vysokou zdvihovou sílou a dobrou stabilitou.

Model DL80TL-7 má pohonný agregát o výkonu 55 kW (75 k) a dosahuje maximální rychlosti až 35 km/h. Vyzvednout je třeba 100% uzávěrku diferenciálu na obou nápravách, která poskytuje vždy dostatek trakce, značnou tažnou sílu a plynulý pohyb. Konstrukce středového kloubu a nezávislé naklápění předního a zadního rámu, kdy všechna kola zůstávají v kontaktu s povrchem, zajišťuje dobrou stabilitu a obratnost. V komfortní a bezpečné kabině se nalézá kromě jiného joystick „vše v jednom“. Obsluha tak má všechny důležité ovládací prvky na dosah ruky.

Široký okruh aplikací

Všechny modely nakladačů DEVELON řady DL jsou standardně vybavené rychloupínačem s hydraulickým ovládáním. To umožňuje bezpečnou výměnu nářadí během několika sekund. K dispozici je pestrý výběr pracovních nástavců – například několika typů lžic, vidlí, zametač nebo sněhová radlice – určených pro zemědělství, průmysl, nakládání s odpady včetně recyklace, stavebnictví, terénní úpravy, údržbu cest až po většinu komunálních prací.

Tomáš Pavlas s novým nakladačem DEVELON DL80TL spolu s dalšími dvěma zaměstnanci TSBE pracuje. „Je určitě lepší, když má takový stroj jednoho nebo co nejméně pánů. Máme ho od dubna a zatím natočil zhruba 30 motohodin. První prohlídka je plánovaná až po 50 motohodinách. Výhodou je, že servis od dodavatelské společnosti GARNEA máme v jejím středisku v nedalekých Sedlčanech. Nakladač je v záběhu, provoz bez jediného problému. I když na komplexní hodnocení je ještě čas, už teď víme, že jsme si pořídili produktivní, rychlý a přesný stroj, který je o několik tříd výš než jeho předchůdce,“ uzavřel Tomáš Pavlas.

(Příspěvek vyšel v Komunální technice 7/2024)*