Dvojice nových a ještě lepších minirypadel

Společnost DEVELON (dříve Doosan Construction Equipment) uvedla na trh nová minirypadla splňující požadavky Stage V: modely DX17Z-7 s nulovým přesahem (obr. 1) a konvenční DX19-7 (obr. 2). Oba se vyznačují výrazně vyšším výkonem, všestranností, komfortem obsluhy a jednodušší údržbou než stroje předchozí generace, které nahrazují.

Pohonem je dieselový motor Kubota D902 splňující požadavky Stage V. V porovnání s předešlým agregátem poskytuje o 20 % vyšší výkon 12,1 kW (16,2 k) při 2400 ot./min. Má také o 25 % větší zdvihový objem a o 29 % vyšší točivý moment s hodnotou 54,6 Nm při 1900 ot./min, což se promítá do vysoké celkové spolehlivosti a nižšího namáhání motoru a dalších součástí. Kromě zvýšené účinnosti je známý vysokou spolehlivostí, snadnou údržbou a dlouhou životností.

Všestranné a odolné nástavby

Novinky sdílejí nový společný globální styl aktuální generace minirypadel Develon a vyznačují se novou konstrukcí platformy i nástavbou, které zajišťují vyšší odolnost a robustnost. Díky kompaktním rozměrům jsou stroje ideální pro práci ve stísněných prostorách na stavbách, při terénních úpravách a projektech inženýrských sítí.

Rypadla mají ve standardní výbavě výložník o délce 1,75 m a rameno dlouhé 1,03 m, přičemž je k dispozici také volitelné delší rameno s délkou 1,23 m. Model DX17Z-7 je standardně vybavený litým protizávažím o hmotnosti 180 kg – s možností přídavného protizávaží o hmotnosti 85 kg pro použití s delším ramenem.

Poloměr přesahu zadní části u modelu DX17Z-7 se ve srovnání s předchozím modelem snížil o 6,5 % na pouhých 645 mm. Když se použije přídavné protizávaží o hmotnosti 85 kg, zvýší se tato hodnota na 720 mm. V případě standardní i delší verze ramena u modelu DX19-7 se používá zabudované lité protizávaží o hmotnosti 65 kg.

Rameno u DX17Z-7 i DX19-7 je chráněné kryty válců – aby se zabránilo kolizím nebo jakémukoli potenciálnímu poškození – s optimálním hydraulickým vedením chráněným konstrukcí výložníku.

Flexibilní hydraulika

Standardně je zajištěný jednosměrný a obousměrný proporcionální průtok a snadný přístup k přepínacímu ventilu. Průtok se snadno reguluje pomocí ovládacího kolečka na pravém joysticku, což umožňuje lepší kontrolu a zvyšuje pohodlí obsluhy.

U obou modelů je již k dispozici přídavný okruh pro rychloupínač. Obsluha může přepnout na používání rychloupínače stisknutím bezpečnostního tlačítka na levé konzole, Na pětipalcovém digitálním displeji se zobrazí varovné hlášení. Obsluha pak může jednoduše stisknout tlačítko na pravém joysticku pro zahájení práce s rychloupínačem.

Větší stabilita

Minirypadla jsou vybavená roztažitelnými podvozky s pásy o šířce 230 mm. Šířku mezi pásy je možné automaticky zmenšit z 1290 mm na 994 mm. Oba stroje jsou také osazené skládací radlicí. To obsluze umožňuje přizpůsobit šířku a rozměry minirypadel tak, aby dokázaly projet i úzkými prostorami.

Za tím účelem je potřeba stisknout další spínač, který obsluze umožní pomocí páky radlice upravit šířku podvozku. Díky nastavitelné šířce může obsluha rovnoměrněji rozložit hmotnost, snížit tlak na půdu a dosáhnout vyšší stability při hloubení nebo zvedání. Roztažitelný podvozek najde využití také při přepravě.

Model DX17Z-7 se dodává se stříškou, DX19-7 je k dispozici se stříškou nebo kabinou. Oba stroje sdílejí společné nastavení pro ovládání joystickem a pomocí spínačů

Přehledný displej

K zajištění lepšího ovládání z hlediska obsluhy je spínač rychlosti pojezdu integrovaný do pojezdových pák, což umožňuje rychlé nastavení rychlosti a lepší ovladatelnost. Kontrolka rychlosti pojezdu se rozsvítí na novém pětipalcovém digitálním displeji a obsluha tak má o její aktivaci dobrý přehled.

Displej nahrazuje jednoduchý panel měřidel u předchozích modelů a na obrazovce zobrazuje důležité informace. Patří mezi ně bezpečnostní prvky, jako jsou varovné indikátory při problémech se strojem, které oznamuje bzučák. Na displeji je také možné sledovat intervaly údržby, což přispívá k minimalizaci prostojů a nákladů na opravy.

Bohatá standardní výbava

Model DX19-7 ve verzi s kabinou obsahuje rádio. Ve standardní výbavě je topení s cirkulací vzduchu přes tři větrací otvory, což zajišťuje vynikající podmínky pro obsluhu v chladném počasí a prodlužuje pracovní sezónu. Při práci se zavřenými dveřmi se do kabiny nedostává žádný hluk ani prach.

Systém rychlého odmrazování zajišťuje trvale jasný výhled a bezpečnější pracovní prostředí. Brání také poškozením souvisejícím s teplotou a vlhkostí. Spínač topení je na pravé straně konzoly. Má dvoustupňové ovládání s nízkou a vysokou rychlostí ventilátoru.

U obou modelů je standardem mechanicky odpružené sedadlo, které lze nastavit tak, aby se zohlednily rozdíly v tělesných dispozicích obsluhy. Standardním vybavením obou modelů jsou také LED světla a otočný maják. Je tak zajištěné bezpečné a pohodlné pracovní prostředí za jakýchkoli světelných podmínek.

Foto archiv/DEVELON

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down