Nová platforma řadových motorů

Inovovaná generace řadových motorů pro pohonná řešení přináší ještě nižší spotřebu paliva. Nabízejí vysoký výkon na jeden litr zdvihového objemu, výrazně prodlouženou životnost a zásadní snížení emisí CO2.

Tato motorová platforma Scania je hotová po deseti letech inovací a vývoje. „Jedná se o náš nejúspornější motor všech dob. Má vyšší točivý moment i výkon a až o 50 procent delší životnost. V oblasti pohonných řešení změní pravidla hry,“ říká Joel Granath, viceprezident Scanie a ředitel pohonných řešení.

Pozitivní dopad na spotřebu paliva má vylepšený systém výměny výfukových plynů, snížené vnitřní tření a vyšší účinnost turbodmychadla. V případě třináctilitrového motoru to znamená sedmiprocentní zlepšení spotřeby v porovnání se současnou generací motorů se stejným výkonem. V absolutních číslech se jedná o úsporu čtyř litrů nafty za jednu hodinu provozu motoru pod plným zatížením.

Dokud se budou spalovací motory používat, musí se snižovat jejich dopad na životní protředí. Nová platforma spojuje výkon a spolehlivost, na níž jsou zákazníci Scanie zvyklí, ale navíc přináší nižší emise oxidu uhličitého. „Chceme být tímto motorem součástí udržitelnější budoucnosti a vedoucí postavení, které máme mezi nákladními vozidly a autobusy, zaujmout i v oblasti pohonných řešení a průmyslových motorů. Nové agregáty navíc splňují požadavky dané změnami předpisů a zvládnou spalovat směsi bionafty a HVO,“ dodává Joel Granath.

Nové motory se vyrábějí s použitím špičkových technologií. Hlavní motivací při jejich vývoji bylo, aby s nimi dokázali zákazníci dosáhnout vyšších příjmů. Například interval mezi generálními opravami dosahuje až 25 000 hodin. Mezi některé nové prvky patří mnohem cílenější chlazení, pevnější blok motoru a hlava válců a robustnější rozvod s optimálně dimenzovanými ozubenými koly.

„Během vývoje nové motorové platformy jsme uvažovali nad tím, jak zákazníkům usnadnit přechod na ni a současně dosáhnout snížení spotřeby paliva a vyššího výkonu,“ podotýká Henrik Nilsson, ředitel produktového managementu společnosti Scania pro pohonná řešení.*

Foto archiv/Scania

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down