21.10.2019 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová jedenáctka pro příští sezónu

Trávníků se to týká také, ale nejen těch fotbalových. Zelenou doplňuje žlutá, takže fanoušky kopané zklamu. John Deere představil v nizozemském Sint-Michielsgestelu novinky z oblasti zahradní a komunální techniky, které si nachystal pro rok 2020. Bylo jich přesně jedenáct.

Některé souvisely s emisní normou Stage V, která se od příštího roku vztahuje na vznětové motory s výkonem od 25 koní výš. Jak se s ní vypořádat? Za prvé: vybavit motory elektronickým řízením, diesel-oxidačním filtrem a filtrem pevných částic, což se nejspíš odrazí i v pořizovacích cenách.

Éčko bez filtrů

Za druhé: snížit výkon těsně pod 25 koní. Tím se dostáváme k první novince – kompaktnímu traktoru John Deere 3025E, jenž se na rozdíl od současného modelu 3038E bez filtrů obejde. Oba stroje vypadají stejně. Pouze novinka má menší výkon, to je vše. V Sint-Michielsgestelu jeden John Deere 3025E stál, ale jen na ukázku. Jezdit se s ním nemohlo, protože teprve musí projít homologací.

Druhá novinka rovněž patří do třídy kompaktních traktorů. Řadu 2R doplní nový model 2032R s výkonem 32 koní.

Silnější trojky a čtyřky

Přechod na přísnější normu má i jiné výhody než nižší obsah emisí. Například se kladně odrazil ve výkonovém navýšení některých modelů. Řadu 3R budou od příštího roku tvořit modely 3033R, 3039R a 3046R. V nejlépe vybavené a nejvýkonnější řadě 4R budou dva modely: 4052R a 4066R (počet koní jmenovitého výkonu u traktorů John Deere snadno odečtete z posledního trojčíslí v jejich typovém označení).

Elektronické řízení motoru navíc přispívá k jeho kultivovanějšímu a zejména hospodárnějšímu chodu, což se projeví v nižších nákladech na provoz. Nemělo by se zapomínat ani na to, že některé obce, hlavně větší města s ekologicky uvažujícími zastupiteli na radnici, si plnění platné emisní normy kladou jako podmínku. Bez jejího splnění se v jejich komunálních službách vůbec nechytnete.

Zážehové Ztraky

John Deere doposud nabízel zážehové žací stroje Ztrak s nulovým poloměrem otáčení pouze pro soukromé uživatele. Nyní se posunul o třídu výš a nabízí dva i pro profesionální nasazení v komunálních službách. První z nich – John Deere Ztrak 940R pohání motor Kohler o výkonu 23,5 koně, výkonnější ZTrak 945M využívá motor Kawasaki s výkonem 28 koní.

Zážehová dvojice doplní dva vznětové ZTraky John Deere 994R (25 koní) a 997R, u jehož motoru byl výkon zvýšen na 37 koní, a tudíž zvládne pracovat s žacím ústrojím o záběru 1,8 metru.

Čtveřice se stejným výkonem

U čelních žacích strojů John Deere řady TerrainCut 1500 byl sjednocen výkon motorů na hodnotě 36,9 koně. To platí pro modely 1570, 1575 (s kabinou), 1580 a 1585 (rovněž s kabinou), přičemž osmdesátky mají dvoustupňový rozsahy plynulé hydrostatické převodovky.

I tyto motory byly vybaveny elektronickým řízením a filtry, umožňujícími plnit normu Stage 5. Výjimku tvoří model 1550 s výkonem těsně pod úrovní 25 koní.

Půlminutová výměna

Nabídka zahradních traktorů zůstává stejná, jako v předešlém roce. U modelů X166 a X166R se objevila zajímavá novinka – olej u nich vyměníte i s filtrem během třiceti sekund. Stačí vytočit starý filtr a našroubovat nový i se zásobou čerstvého oleje s objemem 0,76 litru.

Dva akumulátory

Poskytovatele služeb jistě zaujme nová akumulátorová sekačka R47 B se záběrem 47 cm, vybavená dvěma bateriemi. K pohonu pouze stačí jedna, ta druhá se může současně dobíjet, takže sekačka může jet pořád, pouze s kratičkým zastavením na prohození baterií.

Dva akumulátory mají rovněž nové modely R43 BV a R47 BV, se záběry 43 a 47 cm a pohonem pojezdových kol, určené zejména pro sečení domácích trávníků.

Robotická sekačka Tango E5 vjíždí do příští sezóny s většími žlutými předními samonatáčecími koly. Navíc byla přeprogramována tak, aby lépe vysekávala kraje a ostré rohy trávníků. Konektory nabíjecí stanice jsou chráněny v uzavřené krabičce, do které se nedostanou mravenci, slimáci ani žádní další živočichové.

Pohodlný kamzík

Nejpoutavější částí programu v Sint-Michielsgestelu byly jízdy s užitkovými terénními čtyřkolkami John Deere Gator. Zejména s novým modelem XUV 865R, který přiváží nebývalou míru luxusu – například tišší kabinu s úrovní hluku 75 dBA. Do základní výbavy tohoto vznětového kamzíka s pohonem a nezávislým zavěšením všech kol patří světlomety LED i nad předními sloupky, pohodlná látkou čalouněná sedadla, sportovní volant, pěkná světlá palubní deska, sluneční clony, zrcátka, klimatizace a kopení, elektronová kola či elektricky sklopná korba.

U ostatních Gatorů si můžete vybrat ze tří sad doplňků a příslušenství, které vám namontují rovnou v továrně. Jde o balíčky WORK, COMFORT a FARM různě kombinujících ochranné rámy, světlomety, sluneční clony, zrcátka či závěsy.

Představení nové techniky pro rok 2020 se sice neslo hlavně ve znamení přísnější emisní normy Stage 5, přesto John Deere dokázal překvapit s několika šikovnými a praktickými novinkami, jež usnadní a zpříjemní práci na zahradě i v komunálních službách.*

Text a foto Pavel Pánek, Sint-Michielsgestel, Nizozemsko

(Podrobnosti v Komunální technice 10/2019)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down