Nová generace s další vlnou inovací

Novinářský den, na němž hrály prim novinky v sortimentu komunální techniky firmy Kubota, uspořádal v květnu její výhradní zástupce pro Českou republiku, společnost K. B. T. PROFTECH s. r. o. Akce se odehrála tradičně v areálu statku Sudický dvůr na Blanensku.

„Nejenom kvůli přísným požadavkům evropských emisních norem Stage V uvádí v letošním roce Kubota na trh opravdu značné množství novinek. Vzhledem k pandemii covid-19 jsme je dlouho nemohli zájemcům naživo předvést. Po částečném rozvolnění se již můžeme sejít v úzkém kolektivu venku a v souladu s bezpečnostními požadavky tuto akci uspořádat,“ řekl úvodem Pavel Lorek, produktový manažer pro komunální techniku společnosti K. B. T. PROFTECH.

Dobré zůstalo, lepší přibylo

Poměrně podstatným inovačním procesem prošla klasická traktorová profesionální sekačka G-23, tedy uživateli oblíbený stroj s dieselovým motorem, mezinápravovým žacím ústrojím a sběrem hmoty do zásobníku.

„Základní koncepce s důrazem na co nejlepší funkčnost, tedy včetně poctivého svařovaného šasi, dvounožového žacího ústrojí s převodovkou v olejové lázni mezi noži, systému nastavení pojezdu a pohotového ovládání směru jízdy pouze jedním pedálem zůstala neměnná, ale jinak nové modely G231 a G261 v mnoha ohledech výrobce až neskutečně vylepšil. Písmeno označuje modelovou řadu, dvě číslice za ním výkon v koních a jednička znamená první generaci,“ vysvětlil Pavel Lorek a konkretizoval inovace:

„Již na první pohled zaujme nový a moderní design. Pokud se u původního modelu G-23 otevírala jenom horní část kapoty a pro snadný přístup k motoru a dalším komponentům bylo potřeba odšroubovat boční kryt, nyní se ve prospěch rychlé a pohodlné údržby otevírá celá kapota. Objem zásobníku na trávu je stejný. Přibyly nové kryty a ochranné prvky hydraulického zvedacího systému včetně jednoduššího zajištění ve zvednuté poloze. Nový joystick slouží současně k nastavení výšky sečení, zvedání koše a vysypávání jeho obsahu. Díky konkurenci, která byla v tomto parametru o něco lepší, se podařilo zkrátit vyprazdňovací cyklus zásobníku z asi 27 na 14 sekund, což je dnes nejlepší hodnota u strojů této kategorie. Na první pohled se to zdá jako bezvýznamné číslo, ale spočítejte si, kolikrát se vysypává koš za osmihodinovou pracovní směnu. Potom dojdete k závěru, že jenom tímto „drobným“ vylepšením ušetříte až dva dny za sezónu. Současně se zvýšila výsypná výška o asi pět centimetrů na 197 centimetrů. Toto na první pohled nepatrné vylepšení pomohlo vysypávat obsah koše blíž ke středu kontejneru a efektivně využívat jeho celý objem. Poněkud odlišný je skelet žacího ústrojí. Další dílčí změny doznal průchod do odhozového tunelu. V součtu s vyšší pracovní rychlostí, která dosahuje až 20 kilometrů za hodinu, jsou nové modely G231 a G261 proti svému předchůdci výrazně produktivnější a současně lépe sbírají i sečou. Cena uvedených novinek přesahuje zhruba o pět procent staré modely G.“

S pětiletou zárukou

Jak nám řekl Radim Koubek, který má u společnosti Kubota Holding Europe na starosti oblast střední a východní Evropy, největším světovým trhem žací techniky jsou USA, kde se také úspěšné modely traktorů Kubota řady G vyrábějí. Prodej těchto strojů se v různých zemích z historických důvodů a zvyklostí liší. Například ve skandinávských a pobaltských státech se hojně mulčuje a dobře zde jsou na odbyt frontky. V České republice se víc zaměřujeme na sekání se sběrem s argumentací, že ošetřený povrch lépe vypadá, eliminují se alergeny a podobně. Žací technika se sběrem u nás zaujímá podle Radima Koubka v prodejích Kuboty zhruba 40 %, zbytek tvoří frontky, modely s nulovým poloměrem otáčení (řady Z, ZD, GZD) a stroje řady GR pro privátní využití.

„Kubotě jde především o využití co největšího množství vlastních komponentů pro vlastní techniku tak, aby celek fungoval co nejlépe, aniž by se cenově podbízel. Společnost aktuálně investuje každým rokem miliony eur do evropského rozvojového a inovačního centra, které se nalézá ve Francii. Evropa tak již není nucena využívat stroje určené pro americký trh a podřizovat se mu. Jede si už po své linii,“ podotkl Radim Koubek a poznamenal:

„Emisní normy, které si nevymysleli výrobci, se neustále zpřísňují. Filtry pevných částic a systém common rail prodraží srovnatelný stroj o zhruba 15 % a současně ho samozřejmě zvětší. Požadavky normy Stage V zatím nemusí splňovat technika o výkonu do 19 kW, tedy zhruba 26 koní. Proto se na ni mnohé firmy prioritně zaměřují. Na mnoha místech už platí zákaz používání žacích strojů se spalovacím motorem, které jsou konstruované včetně palivových nádrží tak, aby dokázaly pracovat osm hodin v kuse. Současná technika s elektrickým pohonem, kterou někde prosazují, vydrží na jedno nabití pracovat v ideálních podmínkách tak dvě hodiny. Uvidíme, kam až vývoj dospěje.“

Čerstvou novinkou platnou od letošního května je tovární pětiletá záruka Kubota Care, kterou poskytuje výrobce v celé Evropě na kompletní sortiment techniky jako celku (tedy ne pouze jednotlivých komponentů), a to bez výjimky a jakýchkoliv doplatků. Alternativou je u profi strojů 2500 motohodin, u poloprofesionální techniky 1000 motohodin. Uživatel musí pochopitelně dodržovat servisní intervaly, pravidelně měnit olej za předepsaný a používat originální náhradní díly. Dalším předpokladem pro přiznání pětileté záruky je každoroční návštěva autorizovaného servisu. Kromě důvěry v kvalitu svých strojů jde Kubotě také o pravidelný přímý kontakt dealerů s uživateli. Díky takovému přístupu se prodlužuje i životnost techniky. Pokud má podle Radima Koubka prokazatelný životopis, za dobrou cenu se prodává i po šesti sedmi letech provozu.

V rámci produktového školení představili zástupci společnosti K. B. T. PROFTECH také inovace v oblasti komunálních traktorů. Na ty se zaměříme příště.

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2021)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down