Nosiče v ostrém provozu na výtečnou

V Černovicích u Chomutova má sídlo společnost H-REKULTIVACE. Z názvu vyplývá jedno z jejích hlavních zaměření, které je pro region povrchových dolů typické. Ovšem nejen rekultivace po důlních činnostech jsou doménou této firmy. Dále se zabývá letní a zimní údržbou silnic a rovněž i službami souvisejícími jak s městskou zelení, tak s likvidací náletových dřevin například pod vysokonapěťovým (VN) vedením elektrického proudu.

U likvidace náletových dřevin pod VN vedením začneme. Tato činnost je specifická tím, že jednotlivé úseky vedení se nacházejí v různém terénu. V tom, který je dobře přístupný, je nejjednodušším řešením použití traktorů s frézami pro drcení dřevin. V obtížně přístupném terénu, například svažitém nebo podmáčeném, lze nevhodný porost likvidovat buď ručně, nebo se speciální technikou.

Pět let v zápřahu

Mezi speciály, které jsou pro tento druh práce vhodné, se řadí dálkově řízené pásové stroje RoboMAX. Jak nám sdělil David Kulvajt, místopředseda představenstva společnosti H-REKULTIVACE, tyto nosiče používají dva a je to již více než pět let, co je zakoupili od firmy Hanes.

Původně tuto práci zastával menší model RoboGREEN na pryžových pásech, ale neměl dostatečnou výkonnost a tyto pásy byly do náročného terénu méně vhodné než ocelové. Proto byl záhy doplněný RoboMAXem, což je také nosič různých adaptérů, ale s vyšší výkonností. Používá motor s výkonem 75 k, má masivní ochranu proti mechanickému poškození a ocelové pásy. Ani ne půl roku nato k němu přibyl stejný stroj a původní RoboGREEN byl prodán.

Nový RoboMAX byl navíc doplněn navijákem. Ten se při práci uplatní tehdy, pokud stroj zapadne, což se při hmotnosti 3,7 t může stát, ale hlavně se naviják využívá při vytahování dřeva. Fréza RoboMAXu zvládne rozdrtit kmeny do průměru až 15 cm. Na větší už se musí použít motorová pila a kulatina vytáhnout a odvézt.

S výkonnější frézou

Oba RoboMAXy používají jako adaptér už zmíněnou frézu na drcení dřevin. Původně byla v klasickém provedení s pevnými a poměrně širokými kladivy, nyní má provedení vřetenové, které se vyznačuje jiným tvarem pracovních zubů, méně náchylným na poškození například kameny a má i další výhody. Tou hlavní je asi o 20 % vyšší výkonnost, což je dáno tím, že toto provedení frézy má nižší požadavky na příkon energie.

Tomu ve společnosti H-REKULTIVACE nejprve moc nevěřili, a tak si frézu zapůjčili od firmy Hanes do měsíčního provozu. Při přímém porovnání s druhým strojem čísla hovořila jasně. Určitou nevýhodou může být to, že intenzita drcení s vřetenovou frézou je nižší než u předešlého provedení. Ale pro práci pod VN vedením není jemné rozmělnění biomasy nutné.

Kromě dvou hlavních výhod v podobě svahové dostupnosti až 50° a možnosti práce na podmáčeném terénu má využití drtiče RoboMAX i další přednosti. Proti fréze agregované na klasickém traktoru je to například preciznější vyčištění i méně přístupných míst. Samozřejmě, chce to zkušenou obsluhu. Ta nejzkušenější má odpracováno již více než 4000 h a umí stroj opravdu efektivně využít a dosáhnout výkonnosti od 0,3 do 0,6 ha za den, podle obtížnosti terénu a stavu porostu, v němž stroje pracují.

Přestože tato technika drtí nežádoucí dřeviny hlavně pod VN vedením, někdy je nasazovaná i na jiné činnosti. Typickým příkladem je drcení náletů ve svazích v okolí dálnic. Tam se normální technika nedostane a lidská práce je drahá.

Pouze v terénu

Mohlo by se zdát, že při porovnání s traktory může být handicapem RoboMAXů to, že se musí na místo práce přepravovat na podvozku. Může to tak být, ovšem ve firmě H-REKULTIVACE to neplatí. Své aktivity má totiž rozprostřené v různých oblastech České republiky, a tak i klasické traktory se musí často na místo práce dopravovat na kamionových návěsech.

A jak jsou na tom dřeviny drtící speciály se spolehlivostí? Četnost plánovaného servisu i neplánovaných oprav odpovídá tomu, co je u tohoto typu techniky běžné. Takže už na strojích nějaké opravy proběhly, ale nijak zásadního charakteru. Část oprav si v Černovicích zvládají sami, náročnější úkony svěřují servisu prodejce. Oceňují, že servis firmy Hanes dobře funguje. Klíčová je přitom rychlost reakce a dostupnost náhradních dílů.

Jeden RoboMAX se dokonce překulil ze svahu, což se výjimečně může stát, protože terénní podmínky jsou někdy neočekávatelné. Naštěstí spadl na pneumatiku, kterou tam pohodil nějaký motorista. Otočku přežil a po celkové kontrole a doplnění části vyteklých náplní zase funguje.

Rameno přesvědčilo

Kromě dvou RoboMAXů mají v Černovicích též další zajímavý stroj od firmy Hanes. Je jím samojízdný speciál Energreen ILF S 1500, který se využívá v sekci údržby silnic. Je k tomu bohatě vybavený různými adaptéry, které lze upevnit na teleskopické rameno. Vyjma klasiky v podobě mulčovací hlavy jde například o nůžky na dřeviny, pařezovou frézu, hlavu na likvidaci náletových dřevin, plotostřih, a další adaptéry.

S tímto strojem mají zatím jen málo zkušeností, neboť je v provozu necelého půl roku. Jeho nákup však nebyl náhodný. Pracovníci z vedení společnosti H-REKULTIVACE jej viděli několikrát při předváděcích akcích, na nichž je zaujal hlavně ramenem s dosahem až 12 metrů. A to je unikátní věc, protože konkurenční stroje mívají obvyklý dosah pouze 6 až 7 m. A dlouhé rameno tak o nákupu rozhodlo.

Možná by se mohlo zdát, že rameno s takovým dosahem pro údržbu okrajů silnic není potřeba. Většinou se vysekávají příkopy do 2 až 3 metrů od kraje. To ovšem platí jen u klasických silnic. Jiná situace je u svahů, které lemují dálnice. Ty se musí udržovat do větší vzdálenosti od krajnice. K tomu je rameno s dosahem 12 metrů neocenitelné.

Kromě dlouhého ramene má model ILF S 1500 i další technické zajímavosti. Je to například hydrostatický pohon, řízení kol obou náprav, otočná kabina, která umožňuje bezproblémový výhled nebo adaptér, který je umístěný na teleskopickém rameni. Je to prostě ryzí speciál, a nikoliv pro komunální činnosti upravený traktor či nákladní automobil.

Luboš Stehno, foto archiv/Hanes

 

Popisky k obrázkům:

1: Svahová dostupnosti dálkově ovládaného nosiče nářadí RoboMAX dosahuje až 50°

2: Stroj si poradí i v hustém porostu náletových dřevin jaký bývá například pod vysokonapěťovým vedením elektrického proudu

3: Dálkové ovládání zajišťuje bezpečný provoz i v extrémních podmínkách

4: Jednou z mnoha možností nasazení jsou práce na železničních náspech

5: Pohled na RoboMAX (75 k) a letošní novinku RoboMIDI s motorem o výkonu 60 k – v popředí

6: Samojízdný speciál Energreen ILF S 1500 používá hydraulické rameno s dosahem 12 m a lze ho osadit různými druhy adaptérů. Nová verze nese označení ILF ALPHA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down