29.10.2021 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejmenší čtyřválec ještě dostupnější

V komunálních službách nebývá vidět tak často. Zřejmě proto, že nemá kabinu. Ale i bez ní má traktor John Deere 4052M co nabídnout. Kromě robustnosti, síly a výbavy i zajímavou cenovku. Je o téměř dvě pětiny nižší, než u výkonnostně i rozměrově srovnatelného a lépe vybaveného traktoru řady 4R s kabinou.

Nezapomenutelné splynutí

Pravou nohou sešlapuji levý z dvojice pedálů TwinTouch. U hydraulické převodovky eHydro jsem ze tří pracovních rozsahů zvolil ten nejmenší, čelnímu nakladači bude vyhovovat. Motor mám v plných otáčkách, přesto se traktor rozjede jemně, bez škubnutí. Jak se lopata noří do hromady kačírku, slyším zvyšující se zátěž motoru, otáčky ale neklesají. Ani při zdvižení plné lopaty do výšky. Kolik v ní může být? Nějakých 800 kilo nebo víc? S traktorem to ani nehne, žádné rázy ani cukání, jako by se mě ptal: „To je všecko? Nemáš tam něco dalšího?“

Nemám, vysýpám lopatu zpátky na hromadu, sešlapuji pravý pedál a couvám pryč. Přešlápnu na levý, traktor se plynule zastaví a rozjede zase dopředu. Zkouším plný rejd, volant jde zlehka a traktor se otočí takřka na pětníku.

Od představení a novinářského osahání tenkrát nových traktorů John Deere 4052M už nějaký pátek uplynul, ale na to splynutí síly a obratnosti jen tak nezapomenu. Takový zážitek se dokáže vrýt do paměti.

Přes tunu vpředu i vzadu

Nakladač John Deere 400E byl vyvinutý výhradně pro tento traktor. Opravdu unese přes tunu nákladu – přesně 1087 kg, dosáhne do výšky 2850 mm, kde má přesah 705 mm vpřed (vše měřeno k otočnému čepu nakladače). Trhací síla, důležitá například při plnění lopaty, pak odpovídá hmotnosti 1714 kg.

Se jmenovitým výkonem 37,9 kW (50,8 k) si tenhle stroj poradí s jakýmkoliv jiným nářadím, nejen s nakladačem. Hravě jej uveze, i kdyby vážilo tunu – zadní tříbodový závěs má nosnost 1134 kg ve vzdálenosti 610 mm za konci ramen a volitelný přední závěs 1010 kg ve vzdálenosti 600 mm od konců ramen. Síly na jeho pohon má dost, zadní vývodový hřídel s 540 otáčkami za minutu se může pochlubit jmenovitým výkonem 30,5 kW (40,8 k).

Na přání dodávaný přední vývodový hřídel může mít 1000 nebo 2000 otáček za minutu. Pohon obou hřídelů zapíná nezávislá spojka uložená v olejové lázni, která zaručuje hladký rozběh otáček i dlouhou životnost. Kvůli bezpečnosti jsou hřídele vybaveny brzdou.

Pro pohon či ovládání komunálního nářadí jsou určeny i dva volitelné vnější okruhy hydrauliky s celkovým průtokem 60,2 litrů za minutu, z čehož je 21,5 l/min určeno pro hydraulické řízení a zbývajících 38,7 l/min pro nářadí.

Odolnost a výdrž

Tunovými zdvihy i výkonností hydrauliky patří John Deere 4052M na špičku své třídy kompaktních traktorů. Jeho výborné parametry naprosto souzní s celkovým provedením stroje, spočívajícího na robustním šasi s rozvorem náprav 1854 mm – největším u kompaktních traktorů s jelenem ve znaku.

Vše je vyvinuto s ohledem na výdrž, spolehlivost a odolnost. Vedle spojky vývodového hřídele jsou v olejové lázni uloženy i kotouče provozních brzd a nápravy například využívají planetových převodů jako velké zemědělské traktory, protože na tři planetová kola se lépe rozloží zatížení při náročném zápřahu traktoru v tahu. Poháněna jsou všechna čtyři kola. Jejich případný prokluz eliminuje standardně dodávaná uzávěrka diferenciálu.

Čtyřválec se zálohou

John Deere 4052M je nejdostupnějším traktorem značky poháněným čtyřválcovým motorem. Jde o přeplňovaný, kapalinou chlazený řadový „dvoulitr“ s vysokotlakou komorou Common Rail a přímým vstřikováním. To přispívá nejen k příznivé spotřebě paliva, ale i k bezproblémovým startům v chladném počasí.

Jmenovitý výkon přes padesát koní již byl zmíněn, hodnota točivého momentu činí 168 Nm. U něj je možná než konkrétní hodnota důležitější jeho vysoká záloha, díky níž traktor snadno překoná náhlý nárůst provozního zatížení.

Kromě hospodárného chodu a nízké úrovně emisí, plně vyhovující současné normě Stage V, se tyto motory vyznačují také překvapivě tichým chodem.

Zlehka a měkce

Značka John Deere je pověstná tím, že stejný důraz jako na výkonnost, spolehlivost a výdrž klade i na pohodlí obsluhy. Stačí se posadit za volant. Na prostorné, měkce čalouněné sedačce s vysokým opěradlem se dobře sedí. Komu by nestačilo standardní, může si připlatit za její vzduchové odpružení.

Panel s přístroji je příkladně přehledný a jednoduchý. Obsluha na něm najde vše, co k provozu potřebuje vědět, a všechny ovladače má pěkně po ruce.

Na míru

Při objednávce lze vybírat z několika typů travních, zemědělských či industriálních pneumatik, zauvažovat nad závažími do zadních kol, čelním závažím, předními blatníky, ochranným rámem kapoty a dalšími doplňky. Každý si zkrátka může traktor John Deere 4052M ušít přesně sobě na míru.*

Pavel Pánek

Foto archiv/John Deere

(Podrobnosti v Komunální technice 10/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down