Multifunkčnost jako významný benefit

O univerzálních nosičích s možností širokého použití různých nástaveb, celoročního využití, o jejich výhodách a nevýhodách nebo srovnání s jednoúčelovými speciály se toho napsalo již mnoho. Bezesporu jsou tyto stroje jedinou ekonomicky přijatelnou variantou, a to jak investičně, tak i provozně, a to zvlášť u provozovatelů s menším objemem mnoha různých činností.

Univerzální nosiče vycházejí z několika koncepcí. Dnes se zaměříme na skupinu nosičů v kategorii N1 a N2 s užitečnou hmotností od jedné do tří tun, jejichž velkou výhodou jsou především malé rozměry a 100% plnění funkce těchto strojů.

V terénu jako doma

Je nutné si uvědomit, že největší objem činnosti většiny vozidel této skupiny zaujímá stále „pouhá“ doprava různého materiálu z bodu A do bodu B, jinými slovy jízda po komunikaci, a to jak zpevněné, nezpevněné. Dobrá průchodnost různým terénem je jeden ze znaků univerzálnosti.

Z tohoto pohledu je velkou výhodou nosiče, pokud jeho konstrukce prvoplánově vychází z nákladního vozidla, samozřejmě při zachování nutných vlastností těchto vozidel, například rozměry, pohon 4 x 4, silová hydraulika.

Mezi významné víceúčelové nosiče výměnných nástaveb, které se používají celoročně a synonymem pro univerzálnost, profesionalitu, provozní a ekonomickou výhodnost jednotlivých koncepcí je Bonetti, vycházející z koncepce terénního nákladního vozidla, které poskytuje originální propracované systémy výměny pracovních nástaveb.

Výhodný pohon 4 x 4

Koncepce nabízí řadu výjimečných vlastností a technických řešení, která umožňují provozovatelům i ve velmi obtížných podmínkách zajistit na zcela profesionální úrovni široké spektrum služeb počínaje zimní údržbou s pluhem a sypačem, jarní mechanické čištění komunikací pomocí kartáčů, kropiček, drobné opravy komunikací, práce ve výškách, svoz odpadu, údržbu zeleně a dopravního značení až po transport materiálů na korbě, kontejneru nebo přívěsu, a to i v těžko dostupném terénu, popřípadě odvádění speciálních prací, kde jsou využívány specifické vlastnosti podvozku jako technologického vozidla.

Vozidlo Bonetti se vyznačuje robustním rámem s bytelnou přední upínací deskou, tuhými nápravami s technickou nosností tři tuny a velkými koly. Je vybavené osvědčeným výkonným motorem, šestistupňovou převodovkou, redukovanou převodovkou, mezinápravovou uzávěrkou, tažným zařízením v kombinaci koule-čep a silovou hydraulikou. Jednou z největších předností je stálý pohon 4 x 4, tzv. AWD, který zajišťuje jednoduchou obsluhu a bezpečnou jízdu na komunikacích. Ve spojení s vysokou světlou výškou zabezpečuje hladký průjezd i těžkým terénem.

Top v kategorii

Standardně dodávané vozidlo Bonetti je ve variantě třístranný sklápěč a univerzální nosič komunálního nářadí. Ovšem oblíbenější variantou je jednoramenný hákový nosič kontejnerů, který kromě všech standardních, zvládne i širší škálu speciálních nástaveb, a to hlavně díky své konstrukci, zajišťující podstatně rychlejší výměnu nástaveb.

Uveďme například aktivní kontejner s vyklápěním nádob na svoz odpadu, kontejner s hydraulickým nakládacím jeřábem, který kromě nakládání a přesunu břemen zvládne naložit sypký materiál nebo klest a kulatinu. Při speciálním vybavení je možné jeřáb využít jako vysokozdvižnou plošinu s pracovním dosahem do deseti metrů. Použití kontejnerů zvyšuje efektivitu stroje, který lze okamžitě využít pro různé účely. Jejich škála je široká: od valníkových s objemem 1,2 m3 po velkoobjemové s objemem až 6 m3 až po speciální například na separovaný odpad.

Vozidla Bonetti se řadí ke špičce v kategorii univerzálních nosičů, a to jak po technologické stránce, tak i kvalitou. Dobré jméno se opírá o dlouholetou historii výroby a bohaté zkušenosti z provozu.*

Foto archiv/I-TEC Czech

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down