03.03.2021 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mulčování: efektivní způsob údržby zeleně

Dnes se stále častěji přechází z klasického sečení se sběrem na mulčování. O tomto způsobu ošetřování trávníků a strojích pro něj určených jsme hovořili s Petrem Novákem, specialistou pro žací techniku německé značky AS Motor firmy Unikont Group, s. r. o., která je výhradním zástupcem pro tuto techniku v ČR a SR.

„Proč se doporučuje mulčovat a jaké jsou hlavní výhody tohoto přístupu k údržbě zelených ploch? Tuto otázku si kladou mnozí zájemci o přechod od kosení se sběrem k mulčování. Odpověď je poměrně stručná a jednoduchá. Protože kvalitně pomulčovaná travní hmota se vrací zpět do trávníku, přičemž se přeměňuje v přírodní hnojivo. Mulč zabraňuje vysychání vegetace. V neposlední řadě odpadají náklady spojené se sběrem posekané biomasy a její likvidací,“ uvedl Petr Novák.

Kvalita bez námahy

Zaměřme se spolu s ním na vybrané modely sekaček se značkou AS Motor, které se v průběhu posledních deseti let staly doslova prodejními bestsellery.

„Mezi nejefektivnější mulčovací stroje se právem řadí modely s označením AS 510. Jejich hlavní zbraní je speciálně tvarovaný nůž ve tvaru vrtule. Ten vytváří v žacím ústrojí vztlak, při němž se posekaná hmota rozemele na velmi malé kousky a posléze se vpravuje rovnoměrně zpět ke kořenovému systému. Na výběr jsou motory čtyř nebo dvoutaktní a elektrický – bateriový s variabilním nastavením rychlosti pojezdu. Díky perfektně vyvážené, stabilní a kompaktní konstrukci můžete sekat trávu kvalitně a bez větší námahy, a tím zvyšovat kvalitu svého trávníku,“ vysvětlil Petr Novák.

Pro ruderální porosty

Dalším produktem, který se na trhu se žací technikou rychle dostal do povědomí uživatelů, je ručně vedená cepová sekačka AS 901 SM. Jejím hlavním „denním chlebem“ se stala místa, kde se neseče příliš často, jako jsou například skládky, příkopy, silniční náspy, vodní toky, cyklostezky a podobně. Tento stroj si bez větších problémů poradí s porostem vysokým až 1,5 m, náletovými dřevinami, a to i v kopcovitém terénu.

„Celokovová konstrukce, dvojité pneumatiky, výkonný motor, pětistupňová převodovka s uzavěrkou diferenciálu, dělá z této sekačky exceletní stroj na extenzivní údržbu travnatých ploch. Mulčer AS 901 SM má volně uložené nože ve tvaru Y, které výrazně snižují riziko poškození proti klasickým nožům. Pro uživatele, kteří preferují maximální komfort, je určený jedinečný profesionální traktorový mulčovač s cepovým žacím ústrojím a pohonem všech kol AS 1040 YAK 4WD,“ doporučil Petr Novák.

Vůdcem je Sherpa

Úplnou jedničkou v produktovém portfoliu výrobce AS Motor – ve všech směrech – se staly mulčovací sekačky s označením Sherpa. Tyto modely se vyrábějí již od roku 2010 a dnes je k dispozici pět různých variant. Oblíbené jsou zejména modely se stálým pohonem 4 x 4 s uzávěrkou diferenciálu. Výkonný motor, nízké těžiště i posez obsluhy, optimální rozložení hmotnosti stroje na povrch a pneumatiky se šípovým dezénem umožňují dobře zdolávat nerovný, kopcovitý terén a bez únavy mulčovat trávu vysokou až 1,5 m včetně náletových dřevin o průměru do 3 cm.

Největší ohlas zaznamenaly v poslední době mulčovací stroje s technologií na dálkové ovládání. Vývojáři ze společnosti AS Motor přišli v roce 2017 s unikátní sekačkou AS 940 Shepa 4WD RC, kterou je možné řídit pomocí dálkového ovladače v módu RC, ale také ručně, tedy s pomocí volantu. Tato nová technologie umožnila nejenom rozšíření možností sečení, ale současně vyšší bezpečnost při práci.

Nový nosič nářadí

„Žhavou novinkou pro letošní rok je ručně ovládaný multifunkční nosič nářadí s označením AS 600 MultiPro. Tento stroj je jedinečný především díky možnosti širokého výběru pracovních nástavců. Uživatelé mohou využít například žací lišty o šířce záběru 117 a 126 cm nebo cepovou mulčovací sekačku širokou 68 cm. Další příslušenstvím může být válcový kartáč a radlice na odklízení sněhu. Do budoucna se plánuje rozšíření o další příslušenství, například sněhovou frézu,“ uzavřel Petr Novák.

Chcete-li se dozvědět o produktech společnosti AS Motor více, doporučujeme zavítat na webové stránky www.as-motor.cz. Třeba si vyberete stoj podle vašich představ a místních podmínek. Po dohodě je možné nezávazné předvedení techniky.

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2021)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down